Pyszna zupa na kłopoty ze zdrowiem

Pyszna zupa na kłopoty ze zdrowiem

Ostatnia aktualizacja: 02 lutego, 2019

Często poszukujemy leków i cudownym metod, które mogą uchronić nas przed zachorowaniem na nowotwory czy też inne choroby. Natomiast, zapominamy o tym, że istnieje wiele naturalnych środków, które z powodzeniem pomogą nam zadbać o nasze zdrowie. Dziś dowiemy się, jak prosta w przygotowaniu zupa warzywna może dobroczynnie wpłynąć na stan naszego organizmu. Wystarczy jedynie spożywać ja regularnie. Zupa ta na pewno przypadnie ci do gustu, a jednocześnie poprawi Twoje zdrowie.

Przepis ten jest bardzo prosty, a efekt przepyszny i oprócz tego dobroczynny dla zdrowia. W wypadku wystąpienia reumatyzmu, artretyzmu, zapalenia oskrzeli czy astmy zaleca się codziennie spożywanie bulionu, przez co jednocześnie zmniejszymy prawdopodobieństwo rozwinięcia nowotworów.

Zupa przeciwzapalna i przeciwnowotworowa — składniki

Brokuły

Jak wiadomo wszystkie warzywa kapustne między innymi brokuły, kapusta, kalafior, mają korzystny wpływ na organizm, a dzięki substancjom, które posiadają, pomagają zapobiec występowaniu raka prostaty, piersi czy też jelita grubego, co zostało udowodnione naukowo.

Brokuły

Szczególnie dobroczynne okazują się brokuły, co zawdzięczają dużej ilości witaminy E i C oraz minerałom takim jak wapń czy żelazo. Dzięki temu są bardzo efektywne przy zwalczaniu niektórych chorób. Oprócz tego, że brokuły powinny znaleźć się w naszej zupie, można je przygotowywać również na parze i konsumować nasiona tych roślin.

Czosnek

Czosnek jest silnym naturalny antybiotykiem i środkiem przeciwzapalnym, ale to nie wszystko, również chroni nasz organizm przed występowaniem nowotworów żołądka, przełyku, trzustki i piersi.

Czosnek

Zaleca się co pięć lat wykonywać tybetańską kurację czosnkiem, dzięki której w pełni będziemy mogli skorzystać z właściwości tej rośliny.

Cebula

Cebula obok czosnku jest powszechnie uważana jako świetny środek leczniczy i często używana w walce ze stanami zapalnymi. Oprócz tej właściwości, dzięki dużym pokładom siarki, działa również antynowotworowo. Świetnie sprawdza się przy problemach z nerkami i zatrzymaniu płynów w organizmie.

Seler

Niektóre badania dowiodły, że acetyleny znajdujące się w selerze hamują rozwój nowotworów i zapobiegają powstawaniu przerzutów do innych części organizmu. Natomiast, poliacetylen, który również w nim znajdziemy, pomaga w walce ze stanami zapalnymi.

Kurkuma

W korzeniu kurkumy znajdziemy substancje mające właściwości przeciwzapalne. Dlatego też osobom cierpiącym na reumatyzm, fibromialgię czy chroniczne zmęczenie – zaleca się jej spożycie. Kurkuma zawiera również wiele związków antynowotworowych.

Kurkuma

Hamują one wzrost guzów, a gdy pacjent jest po, lub w trakcie chemioterapii, pomaga zwalczyć jej skutki uboczne. Aby w pełni móc czerpać korzyści z tych właściwości, powinniśmy spożywać kurkumę codziennie. Najlepiej pod postacią przyprawy dodawać ją do zup, gulaszy, kremów, deserów czy budyniów. Nie może zabraknąć jej w Twojej zupie.

Zupa przeciwzapalna i przeciwnowotworowa – jak ją przygotować?

Aby zupa spełniła swoje zadanie, a przy tym miała pyszny niepowtarzalny smak– zastosuj warzywa ekologiczne. Gotuj je z dodatkiem kurkumy przez około 40 minut. Warzywa, które wchodzą w skład naszej leczniczej zupy, posłużą nam również w innych daniach:

  • dodatek do jajecznicy
  • wypełnienie do tart
  • krem warzywny
  • sos pomidorowy z warzywami
  • dodatek do tortilli, itp.

Również możemy je spożywać w stanie surowym, na przykład jako składnik sałatek. Wystarczy jedynie dodać odrobinę oliwy z oliwek lub majonezu domowej roboty. Natomiast przygotowana z powyższych składników zupa może być przechowywana w lodówce do 3 dni, co również jest zaletą tego dania – nie trzeba przygotowywać jej codziennie. Istnieje również możliwość zamrożenia, jednak zupa będzie straci wiele właściwości.

Jak ją spożywać?

Zaleca się jej spożycie 3 razy dziennie (najlepiej przed posiłkami), dzięki czemu jeszcze korzystniej wpłynie na stan naszego zdrowia. Możemy jej spożycie również uzależnić od pory roku lub stanu naszego zdrowia. W zimie, zupa świetnie się sprawdzi nie tylko jako lekarstwo, ale i jako rozgrzewacz.

Zupa ta na pewno znajdzie swoich miłośników, wśród osób cierpiących na przewlekłe choroby zapalne i problemy związane z bólem takie jak reumatyzm czy fibromialgia oraz dla tych, którzy są szczególnie narażeni na wystąpienie nowotworu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dzwolak, W. (2012). Zdradliwa zupa szczawiowa. Przegląd Gastronomiczny.
  • Szajdek, A., & Borowska, J. (2004). Właściwości przeciwutleniające żywności pochodzenia roślinnego. ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość. https://doi.org/10.1021/jf970142l

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.