Rak tarczycy u kobiet: możliwe objawy

Twoja tarczyca jest gruczołem w kształcie motyla, który wprawdzie nie dysponuje imponującymi rozmiarami, to jednak może mieć istotny wpływ na stan całego organizmu. Chociaż zarówno mężczyźni jak i kobiety mogą zapadać na nowotwory tarczycy, to choroba ta występuje znacznie częściej w przypadku kobiet.
Rak tarczycy u kobiet: możliwe objawy

Ostatnia aktualizacja: 30 września, 2018

Rak tarczycy to jedynie jedna z wielu możliwych chorób tego gruczołu. Duży procent populacji cierpi na zaburzenia czynności tego narządu, a większość z osób chorych stanowią kobiety.

Ten niezwykle istotny organ reguluje między innymi nasz metabolizm, a zaburzenia jego stabilności mogą doprowadzić do powstania różnych chorób, takich jak między innymi rak tarczycy.

Znajomość wszystkich typowych objawów tej choroby może Ci pomóc rozpoznać niebezpieczeństwo na odpowiednio wczesnym etapie dającym szansę na skuteczną terapię leczniczą.

Rak tarczycy – jakie podstawowe informacje warto znać?

Tarczyca jest narządem, którego rolą jest sterowanie wieloma funkcjami naszego organizmu. Jest odpowiedzialny za produkcję licznych hormonów, miedzy innymi tyroksyny i trójjodotyroniny, biorą one udział w prawie wszystkich procesach zachodzących w Twoim ciele.

Zmiany w funkcjonowaniu tarczycy przekładają się bezpośrednio na stan zdrowia i kondycję Twojego organizmu. Dlatego też rak tarczycy jest chorobą niezwykle niebezpieczną i należy dołożyć wszelkich starań, aby wykryć ją na jak najwcześniejszym etapie.

Jeśli gruczoł ten wydziela nadmierne ilości hormonów, stan ten jest określany fachowo jako nadczynność tarczycy.

Niektóre typowe objawy tego problemu są następujące:

  • Uczucie niepokoju
  • Uderzenia gorąca
  • Nadmierny apetyt
  • Utrata masy ciała

Z kolei w przypadku, gdy ilość wytwarzanych hormonów plasuje się poniżej dolnej granicy normy, to mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy. Niektóre z objawów tej choroby to:

  • Depresja
  • Chroniczne zmęczenie
  • Przybieranie na wadze
  • Bóle mięśni
  • Wypadanie włosów
  • Senność
  • Utrata pamięci
  • Zaparcia
  • Ciągłe uczucie zimna, szybkie marznięcie
  • Utrata słuchu
Ból szyi

Niedoczynność tarczycy zazwyczaj dotyka najczęściej kobiety powyżej 40 roku życia. Leczenie obejmuje między innymi dietę bogatą w jod, zwłaszcza opartą o owoce morza.

Rak tarczycy: co to takiego, jak powstaje i z jakiego powodu?

Rak tarczycy nie jest na szczęście często spotykaną chorobą tego gruczołu, występuje jedynie w momencie, gdy w obszarze szyjnym zacznie rozwijać się tkanka o cechach nowotworowych.

W wielu przypadkach jest to łagodna postać i właściwie przeprowadzone leczenie może rozwiązać problem.

Niezwykle istotną kwestią w takim przypadku jest jednak postawienie dokładnej i trafnej diagnozy. Kobiety są bardziej narażone na ryzyko zachorowania na choroby takie, jak rak tarczycy, szczególnie w okresie menopauzy, czy też bezpośrednio po niej.

Podręcznikowy zestaw objawów, które mogą wskazywać na to, że rozwija się u Ciebie rak tarczycy obejmuje:

  • Zgrubienie na szyi (podobne do Twojego jabłka Adama)
  • Częsty ból w uszach
  • Powiększenie węzłów chłonnych, niezwiązane z typowymi chorobami, jak świnka
  • Chroniczny ból gardła
  • Trudności w przełykaniu jedzenia (odynofagia)
  • Kłopoty z normalnym oddychaniem
  • Astma
  • Chrypka
  • Bełkotliwa wymowa
  • Kaszel niezwiązany z innymi chorobami lub infekcjami

Jakie są główne przyczyny występowania raka tarczycy?

  • Wystawienie na nadmierne dawki promieniowania w okresie dzieciństwa (rak tarczycy jest bezpośrednio związanych z ilością otrzymanego w dzieciństwie promieniowania).
  • Wysoki poziom hormonu TSH, zwłaszcza u osób, u których występują wole.
  • Dziedziczenie (czyli w przypadku, gdy ktoś w rodzinie choruje lub chorował na nowotwór tarczycy).
  • Zapalenie tarczycy Hashimoto.
  • Wiek 40 lub więcej lat u kobiet oraz 70 i więcej lat u mężczyzn.
Badanie tarczycy

Rak tarczycy występuje w pięciu podstawowych odmianach. Są to kolejno:

Nowotwór brodawkowaty

Jest to najbardziej popularny rodzaj choroby (stanowiący około 70% wszystkich spotykanych przypadków), szczególnie wysokim ryzykiem zapadnięcia na tę jej odmianę są kobiety, które miały do czynienia z napromieniowaniem okolic szyi.

Nowotwór tego typu jest bardzo łatwy do wykrycia, może także cechować się wyraźnymi zwapnieniami.

U pacjentów z zaawansowanym stadium tego rodzaju raka tarczycy, może on dawać przerzuty do węzłów chłonnych w szyi, natomiast wzrost samego guza jest powolny i bezbolesny.

Pęcherzykowy rak tarczycy

Jest to drugi najczęściej występujący typ, który pojawia się u ludzi cierpiących z powodu wola, zwłaszcza liczących sobie około 50 lat. Ten rak tarczycy może osiągnąć rozmiar zbliżony do samego gruczołu, ale jest często bardzo trudny do wykrycia.

Nowotwór może rozprzestrzeniać się za pośrednictwem układu krwionośnego, dając także przerzuty do płuc i kości. Może także wykorzystać do tego układ limfatyczny. Same guzy są bezbolesne i twarde w dotyku.

Odmiana anaplastyczna

Tylko 10% ludzi, których dopadł rak tarczycy choruje na jego odmianę anaplastyczną.

Jest to bardzo złośliwa postać tego nowotworu, pojawia się ona zazwyczaj u pacjentów w wieku powyżej 65 lat, którzy zwykle mieli wcześniejsze problemy z wolem lub u których wykryto odmianę brodawkowatą lub pęcherzykową.

Komórki nowotworowe

Nowotwór ten ma postać bezkształtnej masy atakującej od razu cały gruczoł. Może on dawać przerzuty za pośrednictwem układu limfatycznego. Jest on bolesny, rośnie bardzo szybko i jest niezwykle wrażliwy na dotyk.

Nowotwór rdzeniasty tarczycy

Rak tarczycy typu rdzeniastego rozwija się w specyficzny sposób, znacznie różniący się od reszty. Jest on łatwy do wykrycia podczas normalnego badania histologicznego. Może wystąpić w każdym wieku i najczęściej pojawia się kobiet, ryzyko znacząco wzrasta po przekroczeniu 50 roku życia.

Rak tarczycy w odmianie rdzeniastej może dawać na początku przerzuty za pośrednictwem układu limfatycznego i krążenia. W niektórych sytuacjach występowanie tego nowotworu jest dziedziczne.

Chłoniak tarczycy

Ten nowotwór powstaje w komórkach zwanych limfocytami, które stanowią część układu immunologicznego ludzkiego organizmu. Jego wzrost jest bardzo powolny, a sam rak występuje częściej u starszych kobiet, które wcześniej leczyły się na inne choroby związane z tarczycą, takie jak choroba Hashimoto.

Testy pozwalające na wykrycie raka tarczycy

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy podobne do tych jakie przedstawiliśmy powyżej, to dobrym pomysłem będzie umówienie się na konsultację z endokrynologiem. Zleci Ci wykonanie kilku testów diagnostycznych oraz badań pozwalających na określenie, czy wystąpił u Ciebie rak tarczycy.

Najpopularniejsze metody przesiewowe to między innymi:

Badanie USG

Podczas badania USG lekarz zbada dokładnie okolice całej szyi (co obejmuje także tarczycę) pod kątem występowania guzków lub grudek. Jeśli zostaną one wykryte, będzie w stanie ustalić, czy mają one postać stałą, czy też są wypełnione płynem.

Badanie usg

Torbiele znajdujące się w rejonie tarczycy nie muszą wcale oznaczać od razu nowotworu – są to najczęściej zmiany o charakterze łagodnym.

Biopsja

Biopsja cienkoigłowa polega na pobraniu za pomocą igły niewielkiej próbki tkanki z guza lub cysty, która zostanie następnie zbadana w laboratorium patologicznym. Lekarz do prowadzenia igły wykorzysta skaner ultradźwiękowy (USG), a Ty otrzymasz miejscowo podane leki przeciwbólowe w okolicy guza.

Badanie to jest wykonywane tylko wtedy, gdy został wcześniej wykryty guzek w rejonie tarczycy.

Tomografia komputerowa (TK lub CT)

Znana również pod nazwą rentgenowskiej tomografii komputerowej lub skanowania TK metoda badania obejmuje nie tylko obszar samej szyi. Jak również klatkę piersiową pozwalając wykryć wszelkie oznaki rozwoju nowotworu także w innych częściach ciała, szczególnie w płucach.

Celem tego badania jest sprawdzenie, czy wystąpiły już przerzuty do innych tkanek miękkich.

Związek pomiędzy rakiem tarczycy, kobietami i zdolnością do zajścia w ciążę

Badania pokazują, że kobiety, które w ciągu ostatnich pięciu lat urodziły dziecko są znacznie bardziej narażone na wystąpienie nowotworu tarczycy w odmianie brodawkowatej.

Badanie lekarskie

Wynika to bezpośrednio z tego, że gruczoł ten produkuje więcej hormonów w okresie ciąży, co może mieć długotrwałe, negatywne skutki dla zdrowia kobiety także w przyszłości.

Ryzyko zwiększa się nawet bardziej, jeśli na przestrzeni kilku lat parokrotnie zajdziesz w ciążę i urodzisz dziecko.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.