Redukujemy cholesterol i spalamy tłuszcz!

Redukujemy cholesterol i spalamy tłuszcz!
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kiedy nasz organizm zaczyna gromadzić cholesterol w naczyniach krwionośnych, podnosi się ryzyko zatorów na żyłach i tętnicach, a co za tym idzie, chorób układu krążenia. Prawdą jest, że cholesterol jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania, ale jego nadmiar niesie za sobą wiele niebezpiecznych konsekwencji.

Jak tylko badanie krwi wykaże, że cholesterol przekracza dozwolone limity w naszym organizmie, od razu należy zmienić dietę, unikając spożycia produktów bogatych w tłuszcz. Zdrowe odżywianie jest tutaj kluczowe.

Na szczęście istnieją naturalne sposoby, dzięki którym zredukujemy cholesterol, a przy okazji spalimy tłuszcz i zrzucimy zbędne kilogramy.

Sekretny koktajl sposobem na cholesterol

Świeża, cięta pietruszka

Dzisiaj zaprezentujemy Ci fantastyczny koktajl, bazujący się na cytrynie i pietruszce. Większość z nas doskonale zna wszechstronne właściwości obu składników.

Zielona pietruszka – korzyści

Pietruszka jest produktem znanym na całym świecie jako wszechstronny składnik wielu przepisów kulinarnych. Słynie również z tego, że jest świetnym diuretykiem, zdolnym do wyeliminowania nadmiaru wody w organizmie i toksyn, które mogą wpłynąć na nasze zdrowie.

Jej właściwości wiążą się z obecnością dużych ilości olejków esencjonalnych i flawonoidów – substancji, które oddziałują na nasze ciało nie tylko wewnętrznie, ale też zewnętrznie. Oprócz tego, zawiera witaminy C, A i K, odpowiedzialne za skuteczny system odpornościowy.

Regularne spożywanie pietruszki pomaga wyeliminować toksyny z krwi, redukuje cholesterol i poprawia krążenie. Stąd pietruszka jest tak skuteczna w zapobieganiu chorobom serca i naczyń krwionośnych.

Cytryna – właściwości

Cytryna pokrojona w plasterki

Dzięki wysokiej zawartości witaminy C, antyoksydantów i naturalnych olejków esencjonalnych, cytryna jest kolejnym produktem efektywnie redukującym cholesterol. Uniemożliwia mu osadzanie się na ściankach naczyń krwionośnych i stymuluje jego zwalczanie.

Antyoksydanty zawarte w cytrynie są idealnym sprzymierzeńcem przy zwalczaniu wolnych rodników, usuwaniu nadmiaru płynów i toksyn. Mało tego. Regularne spożywanie cytryny stymuluje spalanie tłuszczów i pomaga stracić na wadze. 

Jak przygotować ten fantastyczny koktajl?

Łącząc właściwości pietruszki i cytryny, otrzymamy potężny napój, zdolny zwalczyć cholesterol we krwi i zapobiec wielu chorobom.

 Jego regularne spożycie pomaga również zgubić zbędne kilogramy, wyeliminować nadmiar płynów, poprawić zdrowie naszych nerek i wstrzymać przedwczesny proces starzenia się organizmu.

Potrzebne składniki

  • 1,5 litra wody.
  • 3 natki pietruszki.
  • 1 kg cytryn.
  • Odrobina sody oczyszczonej.

Sposób przygotowania

  • Będąc na rynku, staraj się wybrać cytryny ekologiczne, Tak, żeby mieć pewność, że nie zawierają resztek pestycydów i innych produktów chemicznych. Jeżeli nie masz tej pewności, umyj cytryny sodą oczyszczoną rozpuszczoną w wodzie, żeby odpowiednio je zdezynfekować.
  • Jak już będą czyste, kroimy nasze cytryny w plasterki i odkładamy.
  • Wodę musimy przegotować i wystudzić. Potem dodajemy do niej pokrojone cytryny i posiekaną pietruszkę.
  • Całość przykrywamy i wkładamy do lodówki.
  • Przed samym spożyciem, przy pomocy blendera, miksujemy do otrzymania jednolitego napoju.
  • Pijemy około 100 ml dziennie, codziennie.

Polecamy wypijać koktajl na czczo. Wtedy jego właściwości będą odczuwalne przez cały dzień. Terapia powinna trwać tak długo, aż cholesterol spadnie do odpowiedniego poziomu.

Pamiętaj, że rezultaty kuracji zależą od Twojej diety i prowadzonego stylu życia. Staraj się maksymalnie poprawić sposób odżywiania i unikaj nałogów, takich jak palenie, czy picie alkoholu. Niewskazany jest również siedzący tryb życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arber, A. (1986). Herbáis, Their origin and evolution. A chapter in the history of botany, 1470-1670. Cambridge: Cambridge UP.
  • Berdonces, J.L. (1998). Gran enciclopedia de las plantas medicinales: el dioscórides del tercer milenio. Madrid: Tikal.
  • Vanaclocha, B., & Cañigueral, S. (2003). Fitoterapia: vademecum de prescripción. Barcelona: Masson.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.