Rodzynki i ich cudowne właściwości

Rodzynki i ich cudowne właściwości

Ostatnia aktualizacja: 09 października, 2018

Są zaliczane do bakalii, chętnie używane do ciast i wypieków, a otrzymuje się je w procesie suszenia winogron. Tak, to wszystkim dobrze znane rodzynki! Możemy je spożywać na surowo, jak i dodawać do wielu potraw, nie tylko cukierniczych. Dzieci je uwielbiają, a amatorzy słodko-kwaśnego jedzenia bardzo często używają ich do swoich dań. Są miękkie, mięsiste i bardzo słodkie, a to za sprawą dużej koncentracji cukrów. Jednak wciąż dla wielu rodzynki i ich właściwości to zagadka. Chcesz je poznać lepiej?

Rodzynki i ich tajemnice:

  • Są niesamowitym źródłem energii. Zawierają te same składniki odżywcze, których dostarczają winogrona, ale bardziej skoncentrowane. Jak powiedzieliśmy nieco powyżej, charakteryzują się wysokim stężeniem prostych, łatwo przyswajalnych cukrów, szczególnie fruktozy (70%) i dekstrozy. Z powodzeniem mogą spożywać je dzieci, jak i sportowcy narażeni na duże utraty energii. Często stosowane są w leczeniu niedokrwistości, dostarczając jednocześnie pierwiastków takich jak żelazo, miedź i mangan.
  • Wzmacniają układ nerwowy.  W związku z tym, że są bogatym dostawcą witamin z grupy B, szczególnie polecane są osobom narażonym na długotrwały wysiłek fizyczny. Zwłaszcza tym, które odczuwają skutki stresu i przewlekłego zmęczenia. Korzystać z ich właściwości powinni studenci i osoby starsze, gdyż poprawiają one funkcjonowanie mózgu i poprawiają pamięć. Oprócz tego są źródłem flawonoidów, antyoksydantów i mirycetyny, która chroni przed chorobą Alzheimera.
  • Zapobiegają zaparciom. Dzięki kwasom organicznym, fruktozie i pektozie zawdzięczają swoje właściwości przeczyszczające. Dodatkowo pektyny pomagają oczyścić jelita i usprawniają formowanie stolca. Zapobiegają powstawaniu raka jelita grubego.
Garść rodzynek

Przeczytaj także, jak przeprowadzić oczyszczanie wątroby wodą z rodzynek

  • Korzystnie wpływają na wzrok.  Zawierają substancje, które pomagają dbać o poprawne funkcjonowanie narządów wzrokowych. Dzięki przeciwutleniaczom chronią oczy przed degradacją plamki żółtej. Usprawniają także krążenie krwi w ich naczyniach włosowatych, dzięki czemu są one lepiej odżywiane. Są pomocne przy zmęczonych oczach, jaskrze czy zaćmie.
  • Pozytywnie wpływają na kości.  W rodzynkach znajdziemy spore dawki wapnia i magnezu – pierwiastków odgrywających ważne funkcje w odżywianiu, i prawidłowym rozwoju kości. Oprócz tego chronią przed osteoporozą i poprawiają funkcjonowanie stawów. Zalecane są kobietom w okresie ciąży oraz w czasie laktacji, gdy wapń jest szczególnie potrzebny. Okazuje się, że korzystnie wpływają na stan organizmu przy zwyrodnieniowych zapaleniach stawów dzięki swoim właściwościom przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Zmniejszają negatywne działanie produktów żywnościowych i napojów, które eliminują wapń z kości.

Ale to nie wszystkie ich zalety…

  • Uznawane są za afrodyzjak.  W wielu krajach właśnie dlatego są umieszczane w deserach i słodyczach. Wynika to głównie z właściwości energetycznych, które posiadają. A także zawartości aminokwasu o nazwie arginina, któremu często przypisywany jest wpływ na libido seksualne, impotencję czy niepłodność. W antycznym Egipcie mieszanka rodzynek z miodem była powszechnie podawana wszystkim gościom na przyjęciach.
Suszone winogrona
  • Obniżanie gorączki. Możliwości te zawdzięczają większej ilości kwasów organicznych niż świeże winogrona. Naukowcy sądzą, że mają one również właściwości antybiotykowe i są skuteczne przy walce z zakażeniami.
  • Zmniejszają apetyt.  Choć powszechnie uważa się, że osoby z nadwagą nie powinni po nie sięgać, okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Rodzynki obniżają poziom cholesterolu, zmniejszają apetyt i zapewniają uczucie sytości. W wypadku problemów z poziomem cukru we krwi ich konsumpcję należy skonsultować z lekarzem.
  • Neutralizują efekty kwasicy metabolicznej. Okazują się bardzo pomocne przy walce z nadmiernym zakwaszeniem organizmu – zarówno krwi, jak i gazów oddechowych. Jest to dla naszego ciała bardzo szkodliwe, ponieważ może prowadzić do kamicy nerkowej, dny moczanowej, nowotworów, utraty włosów czy chorób skóry. W związku, z tym że rodzynki zawierają dużo potasu i magnezu, neutralizują nadmiar kwasów.
  • Pomagają w dbaniu o zęby.  Wśród wielu dobroczynnych związków znalazł się kwas oleanolowy, który odgrywa ważną rolę w procesie ochrony zębów, wpływa na ich wrażliwość i kruchość. Uniemożliwia on rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy i płytki nazębnej. W związku z tym, że rodzynki zawierają dużo wapnia, zapobiegają pękaniu i uszkodzeniom szkliwa.
Rodzynki w miseczce
  • Wzmacniają serce.  Katechiny, które rodzynki mają w składzie to przeciwutleniacze, które skutecznie uszczelniają naczynia krwionośne. A tym samym zapobiegają problemom sercowo-naczyniowym. Pomagają także w regulacji ciśnienia krwi.

Sposoby na jedzenie rodzynek

Rodzynki, odpowiednio użyte, nadają potrawom niepowtarzalny słodko-kwaśny smak. Dlatego tak chętnie dodajemy są do deserów, ale i nie tylko.

Niektóre potrawy, do których warto dorzucić kilka rodzynek to: buraki podsmażane z ziemniakami, filet wieprzowy z orzechami pinii, lody kokosowe, ryż z pomarańczą, makaron z orzechami, pieczone jabłka, kuskus, ciasto marchewkowe i wiele, wiele innych.

Ciasto z rodzynkami

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Cary Bass Deschenes, Jenn Durfey, Larry’ego i Teddy’ego Page’ów, Jima Championa. Autorzy wyrazili zgodę na ich umieszczenie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.