Siemię lniane – poznaj dobrą alternatywę w odchudzaniu

Dietetyczne włókna lnu sprawiają, że odczuwamy sytość, zapobiegają uczuciu niepokoju, a zawarte w nim kwasy tłuszczowe Omega-3, zmniejszają chęć podjadania słodkiego.
Siemię lniane –  poznaj dobrą alternatywę w odchudzaniu

Ostatnia aktualizacja: 04 lutego, 2019

Siemię lniane jest znane od lat. Zawiera bardzo korzystne składniki i właściwości dla zdrowia. Liczne badania wykazały, że komponenty w siemieniu lnianym pomagają lepiej funkcjonować naszemu organizmowi.

Siemię lniane zwane nasieniem idealnym,  działa jako środek przeciwzapalny, zawiera przeciwutleniacze, substancje odtruwające i antyalergeny. Poprawia pracę układu krążenia i układu pokarmowego, pomaga w profilaktyce raka, zapobiega zapaleniu stawów, łagodzi objawy menopauzy oraz ma wiele innych korzyści, m. in. pomoc w naturalnej utracie wagi.

Siemię lniane – jakie zawiera składniki oraz jak powoduje utratę wagi?

Siemię lniane jest doskonałą naturalną alternatywą w procesie zrzucania zbędnych kilogramów, czyli w procesie spalenia kalorii.

Jak wspomniano wyżej, siemię lniane zawiera antyoksydanty, które poprawiają metabolizm. Dzięki zawartemu w nim błonniku pokarmowym, odczuwamy sytość, pomaga zapobiegać uczuciu niepokoju, a dzięki zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 – może zmniejszyć głód cukru.

Kuracja odchudzająca z siemieniem lnianym

Jeśli chcesz skorzystać z właściwości płynących ze spożycia siemienia lnianego, które pomogą Ci schudnąć, należy miarkować jego spożycie w diecie w zdyscyplinowany i kontrolowany sposób. W tym celu należy zastosować codzienną kurację, zwracając uwagę na to, aby dodawać siemię lniane do każdego posiłku.

Siemię lniane

Będziesz potrzebował:

  • Zmielone siemię lniane
  • Wodę

Co należy zrobić:

Przed rozpoczęciem kuracji najlepiej skonsultować się z dietetykiem w celu ustalenia idealnej dawki, jaką potrzebuje twój organizm. Generalnie zaleca się spożywanie trzech łyżek siemienia lnianego w ciągu całego dnia. Porcję nasion, należy podzielić na 3 posiłki.

Do każdej łyżki zmielonego siemienia lnianego, należy wypić szklankę wody, co przełoży się na 3 szklanki wody z siemieniem przed posiłkiem w ciągu całego dnia.

Alternatywą spożycia porcji siemienia, może być dodanie go do takich produktów, jak: zboża, jogurt, koktajle, sałatki, itp. Jego funkcja odchudzająca pozostaje niezmienna.

Siemię lniane w postaci oleju, zastępuje masło, margarynę i jaja. Jeśli danie zawiera te produkty, zalecamy zastąpić je trzema łyżkami siemienia lnianego lub jakąkolwiek ilością, którą uznasz za niezbędną.

Rady dla uzyskania najlepszych wyników

Należy zachować konsekwencję w spożyciu siemienia lnianego. W rezultacie, zauważysz efekty już w pierwszym miesiącu. Zaleca się jeść siemię lniane przez dwa miesiące z rzędu, następnie zrobić przerwę na 3 do 4 tygodni przed rozpoczęciem kuracji na nowo.

Ziarna siemienia lnianego

Połącz nasiona lnu ze zbilansowaną, zdrową i beztłuszczową dietą.

Ważne jest, że wprowadzasz dobre rutynowe działania, aby poprawić swoją figurę.

Siemię lniane – skutki uboczne i ostrzeżenia

Jedzenie siemienia lnianego może mieć pewne skutki uboczne dla niektórych osób, ponieważ nie każdy reaguje tak samo. Osoby, które biorą leki, powinny skonsultować z lekarzem.

Olej lniany powoduje interakcje z lekami, a przede wszystkim ma wpływ na tempo ich absorpcji  przez organizm. Medykamenty, które reagują z siemieniem lnianym, to: Leki rozrzedzające krew, na cukrzycę czy stosowane w leczeniu zaburzeń hormonalnych.

Kwasy tłuszczowe omega – 3, choć korzystne – mogą powodować krwotoki u niektórych osób ze względu na właściwości przeciwzakrzepowe. Ta sama prawidłowość może wpłynąć na ilość cukru we krwi ze względu na funkcję powodującą zmniejszania łaknienia cukru. Proponujemy tylko zalecaną dawkę i nie przejadanie się w ciągu dnia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Popis, E., Ratusz, K., Przybysz, M., Krygier, K., Sakowska, A., & Konarska, M. (2015). Światowa oraz Polska produkcja lnu oleistego i oleju lnianego. Problemy Rolnictwa Światowego.
  • Baraniak, J., & Kania, M. (2011). Wybrane surowce zielarskie o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwreumatycznym. Postępy Fitoterapii.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.