Pierwsza miłość - 8 powodów dlaczego nigdy jej nie zapominamy

Pierwsza miłość otworzyła przed tobą świat nowych możliwości i pomogła nauczyć się o życiu rzeczy, które zmieniły cię na zawsze. Oto 8 powodów, dla których nigdy nie zapominamy naszej pierwszej miłości.
Pierwsza miłość - 8 powodów dlaczego nigdy jej nie zapominamy

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Choć w życiu przeżywamy miliony momentów wartych zapamiętania, to pierwsza miłość jest czymś, czego chyba nikt nie jest w stanie zapomnieć.

Miłość zawsze jest szczególnym przeżyciem, ale ta pierwsza jest dla każdego wyjątkowa i pozostawia w pamięci ślad na całe życie. Budzi ona bowiem w człowieku coś całkiem nowego, czego dotąd nie doświadczyłeś.

Pierwsza miłość, bez względu na to, czy była odwzajemniona, pozwoliła ci poczuć tęsknotę, podziw i ciekawość tego, co przyniesie przyszłość.

Czasem ten stan trwa bardzo krótko. Często jednak jest to uczucie, które pozostaje w człowieku na bardzo długi czas i wywołuje mieszankę emocji, które bardzo trudno jest opisać słowami.

Pierwsza miłość to bardzo silne uczucie

Pierwsza miłość to uczucie, które trudno zapomnieć, ponieważ kiedy przychodzi, wydaje nam się, że to najlepsze, co nam się może w życiu przydarzyć.

Nagle zdajesz sobie sprawę, że cały twój świat zaczyna kręcić się wokół jednej osoby. Czujesz, że zależy ci na tym kimś dużo bardziej, niż kiedykolwiek mógłbyś przypuszczać.

Pierwsza miłość dwojga dzieci

Choć mogło ci się wcześniej wydawać, że wiesz, co kryje się za słowem miłość, kiedy w końcu dopadnie cię to uczucie, odkrywasz świat nieskończonych możliwości i cały wachlarz emocji, włącznie ze strachem.

Nie da się tego z niczym porównać, dlatego też pierwsza miłość pozostaje w naszej pamięci na zawsze.

Pierwszy zawód miłosny też zostawia ślad

Jedyne, co ma taką samą moc jak pierwsza miłość, to pierwszy zawód miłosny. To cierpienie na zawsze będzie się wiązać w twojej pamięci z osobą, która złamała Ci serce.

Zazwyczaj pierwszy zawód miłosny jest najbardziej bolesny ze wszystkich. Bez względu na to, jak zakończyła się wasza relacja, prawdopodobnie jesteś w stanie przypomnieć sobie ten ból aż do dziś.

Pierwsze rozstanie jest tak trudne ponieważ musisz zapomnieć o tych niemal magicznych uczuciach, które się w tobie obudziły i dały ci tyle nadziei.

Ból, który towarzyszy pierwszemu rozstaniu znaczy ślad w naszych sercach i jest czymś, czego nikt nie chce przeżywać po raz kolejny.

Pierwsza miłość jest niewinna

Kiedy po raz pierwszy się zakochujesz, robisz to z pełną ufnością i niewinnością i pozwalasz, by uczucie rosło w tobie bez końca.

Nie planowałeś tego i bezgranicznie poddajesz się nowym emocjom, przez co pierwsza miłość jest czymś jeszcze bardziej wyjątkowym.

Po tym, jak pierwszy raz poczujesz w sercu miłość, wiesz już czego będziesz szukać w życiu uczuciowym w przyszłości. To z kolei sprawia, że poszukując nowych relacji miłosnych, będziesz zachowywać się w określony sposób, powtarzając schemat, którego się nauczyłeś.

Pierwsza miłość i inne pierwsze wydarzenia

Kiedy po raz pierwszy się zakochujesz, ta wyjątkowa osoba inspiruje cię do robienia różnych nowych rzeczy. To dzięki nim po części zaczynasz dojrzewać.

Osoba, w której się zakochasz często jest świadkiem licznych zmian, jakie w tobie zachodzą i może cię w nich wspierać.

Dla niektórych, pierwsza miłość oznacza też ten “pierwszy raz” w sensie fizycznym. Przeżyciom tym towarzyszy cała fala reakcji, zarówno w obrębie emocji, jak i chemii w naszym  ciele.

Dwa z najważniejszych wydarzeń to pierwszy pocałunek i pierwsze zbliżenie intymne. Bez wątpienia są to chwile, które każdy doskonale pamięta, nawet jeśli były one nieco niezręczne.

Pierwsza miłość to pierwsze “my”

Nawet jeśli wcześniej byłeś częścią jakiejś grupy, to dopiero w relacji z ukochaną osobą poznajesz prawdziwe znaczenie słowa “my”.

Po raz pierwszy podejmujesz decyzje nie tylko na podstawie własnych potrzeb, ale również biorąc pod uwagę wasze wspólne dobro.

Dopiero wtedy czujesz, że “my” to całkiem nowe pojęcie i zaczynasz rozumieć jego najgłębsze znaczenie.

Te pierwsze kroki na wspólnej drodze uczą nas, jak ważna jest umiejętność poświęcenia niekiedy własnych potrzeb dla dobra związku.

Pierwsza miłość to symbol młodości

Kiedy wspominasz swoją pierwszą miłość, nie myślisz tylko o osobie, z którą połączyło cię uczucie, ale również o pewnej epoce swojego życia.

Pierwsze silne uczucia przychodzą do nas w młodości i mamy tendencję to idealizowania tego okresu. Dlatego też tym milej wspominamy miłosne uniesienia, które nas ogarnęły w tym czasie.

Jeśli połączymy siłę tych uczuć z miłymi wspomnieniami z czasów, kiedy życie było bardziej beztroskie, nic dziwnego, że powstaje z tego obraz, którego nie sposób wymazać z pamięci.

Nawet jeśli pierwszy związek nie zakończył się szczęśliwie, będziemy chętnie wracać do chwil spędzonych u boku osoby, która towarzyszyła nam w tak cudownym czasie.

Pierwsza miłość to nowe możliwości

Oprócz tego, że pierwsza miłość jest ważną częścią wspomnień z młodości, przypomina ona o czasach, kiedy wszystko wydawało się możliwe.

Para się przytula

Życie było wtedy łatwiejsze i przepełnione nowymi, ekscytującymi wydarzeniami. Wiele osób wraca do tych momentów w myślach i zastanawia się “co by było gdyby”.

Takie zgadywanie dokąd zaprowadziłaby nas życiowa droga, gdybyśmy w tych momentach podjęli inne decyzje, jest całkiem naturalne i często bardzo przyjemne.

Pierwsza miłość Cię zmienia

Osoba, którą obdarzysz swoim pierwszym silnym uczuciem ma zazwyczaj bardzo duży wpływ na Twój rozwój osobisty. Działa to oczywiście w obydwie strony, jeśli jest to miłość odwzajemniona i jeśli wszedłeś z tą osobą w związek.

Wspólne doświadczanie nowych rzeczy i stawianie czoła wyzwaniom i obawom to momenty, które nas naznaczają na bardzo długi czas.

Jeśli w kluczowych momentach miałeś przy sobie kogoś, kto motywował cię do działania i wspierał, prawdopodobnie nigdy tego nie zapomnisz. Zgadzasz się z tym?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Almeida, A. (2013). Las ideas del amor de R.J Sternberg: la teoría triangular del amor y la teoría narrativa del amor. Familia Universidad Pontificia de Salamanca46, 57–86. Retrieved from http://summa.upsa.es/high.raw?id=0000031322&name=00000001.original.pdf
  • Gimeno Babío, J. (2004). El primer amor. Revista Padres y Maestros / Journal of Parents and Teachers, (281), 4.
  • González A, Electra, Montero V, Adela, Martínez N, Vania, Mena G, Pamela, & Varas L, Marioli. (2010). PERCEPCIONES Y EXPERIENCIAS DE LA INICIACIÓN SEXUAL DESDE UNA PERSPECTIVA DE GÉNERO, EN ADOLESCENTES CONSULTORAS DE UN CENTRO UNIVERSITARIO DE SALUD SEXUAL Y REPRODUCTIVA. Revista Chilena de Obstetricia y Ginecología , 75 (2), 84-90. https://dx.doi.org/10.4067/S0717-75262010000200002
  • Nabokov, V. (2001). Primer Amor. In Cuentos completos (pp. 716–724). Alfaguara.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.