Stłumione emocje - jak bardzo są niebezpieczne?

Wyrażanie swoich uczuć i opinii jest bardzo ważne. Powinniśmy robić to z szacunkiem, jednak bez nadmiernego zastanawiania się nad tym, jak zareagują inni.
Stłumione emocje - jak bardzo są niebezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 11 marca, 2016

Jak często decydujesz się na stłumione emocje, zamiast jasno wyrazić to co czujesz? Ile myśli i uczuć chcesz zatrzymać tylko dla siebie, nie obrażając innych? Bądź ostrożna, bo takie zachowanie może przynieść ci więcej szkody niż pożytku. Poniżej wyjaśnimy ci niebezpieczeństwo, jakie niosą za sobą stłumione emocje.

1. Milczenie może oznaczać zgodę, ale… wszystko ma swoje granice.

Milczenie jest złotem – nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Zawsze lepiej przemilczeć niż powiedzieć coś głupiego. Zamiast skomentować coś w nieodpowiedni sposób lub powiedzieć coś, czego nie wypada, najlepiej zamknąć swoją buzie i wykazać się większą inteligencją niż ktoś kto najpierw mówi, a dopiero później myśli.

Musi jednak istnieć równowaga między milczeniem i obroną swoich potrzeb, gdyż stłumione emocje nie prowadzą do niczego dobrego.

  • Stłumione emocje i myśli nie informują innych osób, że cię krzywdzą lub że przesadzili. Nikt nie jest jasnowidzem – jeśli nie dasz innym znać, że coś cię przytłacza lub obraża, mogą tego nie wiedzieć.
  • Czasami dobrze jest nic nie mówić, a czasami trzeba zdecydować się na mądre słowa. Wiedza na temat tego, kiedy mówić, a kiedy milczeć, to jedna z najważniejszych umiejętności. Możesz się jej nauczyć i rozwijać ją.
  • Nie chodzi o to, aby siedzieć całkowicie cicho lub mówić wszystko, co przyniesie ci ślina na język. Skrajności nigdy nie są dobre. Utrzymuj równowagę, zawsze pamiętając, że stłumione emocje mogą zacząć niszczyć cię od środka.
  • Pozwalają innym naruszać twoją osobistą przestrzeń, przekraczać granicę i wybierać za ciebie, gdy ty nic nie mówisz. Staniesz się marionetką poruszaną przez innych.

2. Stłumione emocje prowadzą do chorób psychosomatycznych

Bóle stawów

Nie powinno cię zaskoczyć, że ciało i umysł są ze sobą ściśle powiązanedo tego stopnia, że specjaliści zauważają, że 40% populacji cierpi lub cierpiało na różnego typu choroby psychosomatyczne.

Nerwica, na przykład,  utrudnia trawienie, powodując biegunkę i ból głowy, a podwyższony poziom stresu może przyczynić się do powstania opryszczki. Stłumione emocje i myśli często prowadzą do gromadzenia się lęku w organizmie. 

Pomyśl o tym, czego nie mówisz swoim rodzicom bądź przyjaciołom, bo nie chcesz ich skrzywdzić. Robią dla ciebie rzeczy, które z ich punktu widzenia są pomocne, a tak w rzeczywistości cię ranią.

Dlaczego nie powiesz im prawdy? To samo tyczy się naszych partnerów. Nie chcemy ich zranić, chociaż są momenty, gdy oni sami ranią nas słowami. Dlaczego wtedy milczymy?

Wszystkie tego typu zachowania prędzej czy później poskutkują chorobami psychosomatycznymi, takimi jak migrena, napięcie, czy chroniczne zmęczenie…

3. Otwarta rozmowa: sposób na stłumione emocje

Rozmowa kobiety z mężczyzną

Nie powinnaś bać się mówić o tym, co czujesz i co myślisz, a tym bardziej tego, co pomyślą o tobie inni. Wyrażanie siebie jest tak samo ważne, jak rozmowa, jedzenie, czy spanie…

Komunikacja emocjonalna jest niezbędnym elementem każdego naszego dnia, bo to dzięki niej rozwijamy nasze relacje z innymi i sobą.

Oto kilka wskazówek, które pozwolą ci zwalczyć stłumione emocje:

  • Pamiętaj, że wszystko ma swoje granice. Jeśli nie mówisz otwarcie o swoich myślach i uczuciach, nie będziesz działać w sposób, który cię zadowoli. Źle wpłynie to na twoją samoocenę i kontrolę nad życiem. Zawsze pamiętaj, że masz prawo do wyrażania swoich uczuć i myśli. 
  • Mówienie o tym, co się myśli, nikogo nie rani, a jedynie pozwala innym zrozumieć, co tak właściwie czujesz. 
  • Nie przejmuj się za bardzo tym, jak mogą zareagować inni. Jeśli martwić się o to, przygotuj się na każdy możliwy scenariusz. Na przykład: masz już dość tego, że rodzice odwiedzają cię w każdy weekend.
  • Brakuje ci prywatności i czasu spędzanego tylko z partnerem. Zdecydowałaś, że powiesz rodzicom, żeby tak często do ciebie nie przychodzili. Jak zareagują? Jeśli myślisz, że się obrażą, przygotuj się na to, aby wyjaśnić im, że nie mają ku temu powodu.
  • Jeśli myślisz, że ich to zrani, przygotuj się także na to, żeby udowodnić im, że nie powinni czuć się zranieni.
  • Pamiętaj, że otwarta rozmowa na temat tego, co czujesz i myślisz, jest najlepszą metodą na wyzwolenie emocjonalne i pokonanie negatywnych skutków, jakie niosą za sobą stłumione emocje. Praktykuj ją każdego dnia.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Finkenauer, C. & Rimé, B. (1998). Keeping Emotional Memories Secret: Health and Subjective Well-being when Emotions are not Shared. Journal of Health Psychology, 3(1), 47-58. https://doi.org/10.1177/135910539800300104
  • The importance of quality over in quantity in the social sharing of emotions (SSE) in people living with HIV/AIDS. Cantisanoa, N., Rimé, B. & Munoz Sastre, M. T. (2015). Psychology, Health & Medicine(20), 1, 103–113. http://dx.doi.org/10.1080/13548506.2014.901544
  • Lloyd, G. (2006). Textbook of Psychosomatic Medicine. The British Journal of Psychiatry, 188(1), 97. https://doi.org/10.1192/bjp.188.1.97
  • Armstrong, E., Mortensen, L., Ciccone, N., & Godecke, E. (2012). Expressing opinions and feelings in a conversational setting. Seminars in Speech and Language, 33(01), 16-26. https://doi.org/10.1055/s-0031-1301160
  • Wong, E., Tschan, F., Messerli, L., & Semmer, N. K. (2013). Expressing and amplifying positive emotions facilitate goal attainment in workplace interactions. Frontiers in Psychology, 4, 188. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2013.00188

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.