Suche usta – naturalne sposoby, by z nimi walczyć

Oprócz tego, że posiada wspaniały aromat, olej kokosowy jest bogaty w witaminę E, posiada właściwości regenerujące i pomaga nawilżyć spierzchnięte usta.
Suche usta – naturalne sposoby, by z nimi walczyć
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Ekhiñe Graell

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nasze usta wysuszają się z bardzo różnych powodów. Najczęściej suche usta są spowodowane tym, że nieświadomie oblizujemy je językiem. A to je po prostu wysusza.

Ślina ludzka zawiera dwa składniki, które przyczyniają się do wysuszania skóry. Są to amylaza i maltaza. Chodzi o enzymy trawienne, które sprawiają, że delikatna skóra ust zostaje wystawione na bezpośrednie działanie suchego powietrza.

W tym artykule przedstawimy Ci najlepsze naturalne sposoby na suche usta.

1. Olejek kokosowy na suche usta

Już od wielu wieków mieszkańcy tropikalnych stref używali kokosu zarówno do celów leczniczych, jak i spożywczych. Współczesne badania naukowe na temat właściwości tego owocu, a przede wszystkim jego olejku, poparły tradycyjne wierzenia. Potwierdziły bowiem przypuszczenie, że kokos jest bardzo zdrowym produktem.

Okazuje się, że olejek kokosowy składa się z rzadkiego rodzaju tłuszczu. Większość tłuszczy zwierzęcych i roślinnych jest złożona z kwasów tłuszczowych o długim łańcuchu.

W przeciwieństwie do nich, olejek kokosowy zawiera kwasy tłuszczowe o średnim łańcuchu, które w naszym organizmie ulegają procesowi metabolizmu w inny sposób niż kwasy tłuszczowe o długim łańcuchu.

Różnica polega więc na tym, że olejek kokosowy nie podwyższa poziomu cholesterolu we krwi, tak jak robią to inne substancje złożone z kwasów tłuszczowych o długim łańcuchu. Okazuje się nawet, że olejek ten redukuje poziom cholesterolu w tkankach narządów takich jak, na przykład wątroba. Jest więc zatem naszym naturalnym sprzymierzeńcem w walce ze złym cholesterolem.

Poza tym stwierdzono, że olejek kokosowy posiada inne właściwości lecznicze, a wśród nich zdolność poprawy stanu skóry. W ten sposób jest skutecznym sposobem na suche usta. Olejek kokosowy jest bardzo łatwo wchłaniany przez skórę, dlatego działa jak środek zmiękczający i jednocześnie krem nawilżający. Ponadto, olejek ten pozwala na łatwe przyswojenie witamin, wśród nich witaminy E. Jest ona cennym przeciwutleniaczem zmniejszającym powstawanie wolnych rodników, bardzo szkodliwych cząsteczek, które atakują nasz organizm.

2. Ogórek – kolejny sposób na suche usta

Plasterki ogórka kojarzą się prawie zawsze z kuracjami upiększającymi i były do tego stosowane już od wieków. Warzywo to jest bardzo skuteczne w poprawieniu stanu skóry. Jedną z jego właściwości jest zmniejszenie tak zwanych worków pod oczami .

Plasterki ogórka na suche usta

Ogórek składa się przede wszystkim z wody, która stanowi ponad 90 procent tego warzywa. Dlatego też, przynosi on cudowne efekty, kiedy potrzebujemy skutecznego nawilżenia. Woda zawarta w plasterkach surowego ogórka może być doskonałym sposobem na suche usta. Poza tym, ogórek posiada inne składniki, niezwykle korzystne dla naszych ust. Zawiera dużą ilość kwasu askorbinowego, popularnie zwanego witaminą C, który wspomaga produkcję kolagenu, proteiny odpowiedzialnej za nadanie odpowiedniej struktury i wytrzymałości naszej skórze.

Ponadto, warzywo to zawiera kwas kawowy, przeciwutleniacz, który zapobiega powstawaniu wolnych rodników spowodowanych promieniowaniem ultrafioletowym.

3. Olejek z mango

Tak, jak wcześniej wspomniany olejek kokosowy, również olejek z mango, otrzymywany z nasion drzewa mango, był używany w medycynie tradycyjnej już od wielu wieków. Swoją popularność zawdzięcza on dużej zawartości kwasów tłuszczowych, przede wszystkim kwasu oleinowego oraz  kwasu stearynowego. Dzięki tym składnikom olejek z mango doskonale nawilża usta i sprawia, że stają się one gładkie i delikatne.

Zaletą kwasu oleinowego i kwasu stearynowego jest również to, że charakteryzuje je jednocześnie hydrofobowość i hydrogamia. Z jednej strony przyciągają do siebie wodę, ale z drugiej z strony ją odpychają. W ten sposób te dwa kwasy tłuszczowe zapewniają doskonałe nawilżenie ust. Olejek z mango jest więc zatem kolejnym wspaniałym środkiem na suche usta.

4. Aloes

Wspaniała roślina zwana aloesem była już od bardzo dawna używana w leczeniu przeróżnych dolegliwości. Zaliczamy tu przynoszenie ulgi w oparzeniach lub pomoc przy zaparciach. Jest ona tak bardzo skuteczna, a jej kuracje tak popularne, dzięki temu, że aloes posiada właściwości higroskopijne.

Aloes na suche usta

Co to oznacza? Tak jak juz wspominaliśmy kwas oleinowy i  kwasu stearynowy znajdujące się w olejku z mango mają właściwości hydrofilne, to znaczy są przyciągane przez cząsteczki wody. Właściwości żelu z aloesu sa bardzo podobne, tylko, że ten jest higroskopijny to znaczy ma zdolność wchłaniania pary wodnej znajdującej się w otaczającym go powietrzu.

Tak więc, żel z aloesu stosowany na suche i zniszczone usta, dzięki swojej właściwości higroskopijnej przyciąga wilgoć z powietrza, doskonale nawilżając nasze suche usta. Ponadto, aloes dostarcza naszej skórze niezbędnych olejków, takich jak, między innymi, olejek z róży rdzawej, które przyczyniają się do produkcji elastyny i kolagenu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Blanco Carrión, A., and E. Otero Rey. “Patología oral asociada a la sequedad bucal.” Avances en Odontoestomatología 30.3 (2014): 129-133.
  • Chimenos Küstner, Eduardo, et al. “Estética y cultura: patología bucal asociada a ciertas modas” actuales”(tatuajes, perforaciones bucales, etc.).” Medicina Oral, 2003, vol. 8, num. 3, p. 197-206 (2003).
  • Felipe, Lydia Barrios, et al. “Hábito de respiración bucal en niños.” Rev Cubana Ortod 16.1 (2001): 47-53.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.