Tarczyca: 8 szkodliwych produktów, które masz w domu

Pasty do zębów i antybakteryjne środki czystości zawierają składniki, które wprawdzie zwalczają mikroorganizmy, ale jednocześnie mogą być bardzo niebezpieczne dla Twojej tarczycy.
Tarczyca: 8 szkodliwych produktów, które masz w domu
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Tarczyca to niewielki gruczoł o kształcie motyla znajdujący się na szyi pod krtanią. Odgrywa niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu i procesach metabolicznych. Zaburzenia pracy wpływają na wiele organów ciała, prowadząc do różnych schorzeń i dolegliwości.

Jedną z głównych przyczyn chorób tarczycy może być nagromadzenie toksyn w organizmie. Ale czy wiesz, że część produktów, których używasz na co dzień w swoim domu również może szkodzić Twojej tarczycy? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, użycie jakich produktów ograniczyć, aby Twoja tarczyca funkcjonowała prawidłowo.

Tarczyca: 8 szkodliwych produktów, które masz w domu

Prawdą jest, że odpowiednia dieta może pomóc usunąć z organizmu nadmiar szkodliwych substancji. Niestety na zdrowie tarczycy wpływa także cała gama innych czynników, z którymi należy walczyć.

Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, że wiele produktów obecnych w Twoim domu zawiera duże ilości substancji chemicznych i toksyn, wyjątkowo niebezpiecznych dla Twojej tarczycy i metabolizmu. Oto 8 produktów, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.

Pestycydy

Niektóre badania wskazują, że u osób mających częsty kontakt z pestycydami znacznie wzrosło ryzyko chorób tarczycy. Wyniki jednego z badań wskazały nawet, że u kobiet, których mężowie pracują na co dzień z pestycydami, zanotowano więcej problemów z tym gruczołem.

Nawożenie kwiatów

Naukowcy ostrzegają, że nawet 60% używanych obecnie pestycydów może prowadzić do poważnych zmian w tarczycy. Nie ma więc wątpliwości, że częsty lub regularny kontakt z takimi substancjami chemicznymi jak środki ochrony roślin, środki owadobójcze czy grzybobójcze, przyczynia się do występowania problemów z tarczycą.

Opóźniacze palenia

Opóźniacze palenia, czyli substancje chemiczne wykorzystywane w produkcji tworzyw sztucznych w celu zmniejszenia ich palności, a także polibromowane etery difenylowe (PBDE), wywołują zmiany w tarczycy.

Tego typu związki obecne są między innymi na ekranach telewizorów i komputerów czy jako dodatek do pianki wypełniającej dywany czy meble.

Wpływem tego typu substancji zagrożona jest nie tylko tarczyca. Jakby tego było mało, związki typu PBDE są też odpowiedzialne za zaburzenia zachowania i rozwoju.

Plastik

Produkty wykonane z plastiku mogą mieć negatywny wpływ na ogólne funkcjonowanie Twojego organizmu. Jednak szczególnie zagrożona ich wpływem jest tarczyca. Skąd bierze się to zagrożenie?

Plastikowe butelki

Niebezpieczeństwo to wynika bezpośrednio z obecności w plastiku jednego związku – antymonu- który ma zdolność przenikania do jedzenia oraz wody.

Naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego w Danii odkryli, że zawartość tej substancji chemicznej w napojach owocowych i sokach przechowywanych w plastikowych butelkach jest 2,5 raza większa niż norma dopuszczalna dla wody z kranu.

Wykazano także, że plastikowe butelki to źródło ftalanów, również niebezpiecznych dla zdrowia tarczycy.

Powierzchnie nieprzywierające

Powierzchnie nieprzywierające, potocznie zwane teflonem, są wytwarzane z wykorzystaniem kwasu perfluorooktanowego (PFOA). Ten szkodliwy związek jest więc powszechnie obecny w naszych domach.

Nawet sporadyczny kontakt z tą substancją może szkodzić tarczycy, należy więc unikać produktów o nieprzywierającej powierzchni.

Pasta do zębów z triklosanem

Wiele popularnych past do zębów zawiera składnik znany jako triklosan, który szkodzi tarczycy. Zaburza poziom testosteronu i estrogenu, a także zmniejsza skuteczność niektórych antybiotyków.

Triklosan to związek wchodzący w reakcje z hormonami tarczycy i zaburzający normalną pracę układu rozrodczego oraz metabolizmu.

Produkty przeciwbakteryjne

Niektóre mydła, żele i balsamy przeciwbakteryjne także zawierają wspomniany wyżej triklosan.

Krem do rąk

Związek ten działa jak antybiotyk zapobiegający rozmnażaniu się i rozwojowi bakterii na stopach, dłoniach czy w jamie ustnej. Niestety – tak jak pisaliśmy wyżej – na stosowaniu tego środka ucierpieć może przede wszystkim Twoja tarczyca.

Metale ciężkie

Bardzo wiele chemicznych środków czystości wykorzystywanych w domu zawiera pewne ilości metali ciężkich, takich jak rtęć, ołów czy glin. Aby bronić się przed ich wpływem, organizm produkuje przeciwciała, może to jednak prowadzić do zaburzeń układu odpornościowego czy tarczycy, na przykład do rozwoju choroby Hashimoto czy choroby Basedowa.

Soja

Produkty sojowe zawierają fitoestrogeny, które mogą utrudniać produkcję enzymów zwanych peroksydazami. Kiedy tarczyca nie pracuje odpowiednio, organizm nie jest w stanie przetwarzać jodu, co z kolei uniemożliwia prawidłową produkcję hormonów tarczycy.

Innym zagrożeniem płynącym ze spożywania produktów sojowych jest fakt, iż wiele z nich jest modyfikowanych genetycznie. A wiele wskazuje na to, iż ma to negatywny wpływ na ludzkie zdrowie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.