Stres - zrób test i sprawdź jego poziom!

Obecnie wiele osób narażonych jest na silne emocje w życiu codziennym, zarówno w pracy, jak i w domu. Wszystko to powoduje zaburzenia emocjonalne, których skutkiem jest stres.
Stres - zrób test i sprawdź jego poziom!

Ostatnia aktualizacja: 22 października, 2018

Ileż to razy słyszeliśmy o tym, że stres niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Wpływa na równowagę organizmu i zmniejsza jego odporność. Stajemy się wówczas dużo bardziej podatni na różnego rodzaju choroby. W niektórych przypadkach nawet nie zdajemy sobie sprawy, że ten problem może dotyczyć i nas.

Stres niekoniecznie musi oznaczać, że mamy dużo rzeczy na głowie. Jest on raczej związany z naszym nastawieniem czy stanem emocjonalnym. W tym artykule wyjaśnimy Ci, czym jest stres i nauczymy Cię rozpoznawać jego oznaki. 

Czym jest stres?

Stres jest niezrównoważeniem na tle nerwowym, które pojawia się wtedy, kiedy coś nas niepokoi lub martwi przez dłuższy okres czasu. Nasze ciało w sposób instynktowny rozpoznaje niebezpieczeństwo, które wprawia nas w ten negatywny stan i reaguje potrzebą ucieczki.

Wszystkie narzędzia, którymi nasze ciało dysponuje starają się tę “ucieczkę” umożliwić: pobudza się więc praca mięśni, wzrasta ciśnienie krwi, a oddech staje się szybszy i bardziej płytki.

Dla odmiany, te funkcje, które są zbędne przy “ucieczce”, schodzą na drugi plan. Mamy tu na myśli między innymi sen czy przemianę materii.

Jeżeli rzeczywiście musielibyśmy przeciwstawić się jakiemuś chwilowemu konfliktowi, to taki stan byłby idealny. Problem tkwi jednak w tym, że stan ten nie jest chwilowy, ale przedłuża się, ponieważ żyjemy w ciągłym, nieprzerwanym napięciu.

Innymi słowy, rządzi nami stres.

Sarny w lesie

Koniecznie przeczytaj także ten artykuł: Nadmierna kontrola nie pozwala Ci na relaks

Jaki wpływ ma stres na zdrowie?

Im dłużej jesteśmy zestresowani, tym bardziej ucierpią przede wszystkim te funkcje organizmu, które nie są priorytetowe podczas wspomnianej “ucieczki”. Dlatego też najczęściej spotykanymi dolegliwościami są problemy gastryczne:

Równie często mamy do czynienia z zaburzeniami snu, skurczami mięśni i nadciśnieniem tętniczym.

Jeżeli stres przedłuża się i trwa tygodniami lub miesiącami, odczujemy jeszcze więcej skutków:

  • Problemy skórne: wypryski i łuszczyca.
  • Łysienie.
  • Alergia.
  • Choroby serca.
  • Nadwaga lub niedowaga, itd.

Stres i cholesterol

Warto wspomnieć, że cholesterol może być świetnym miernikiem poziomu naszego stresu. Według niektórych badań, stres ma więcej wspólnego z cholesterolem niż, na przykład, niewłaściwy sposób odżywiania.

Wyjaśniałoby to dlaczego część osób, które utrzymują odpowiednią dietę, wciąż cierpi na nadmiar cholesterolu we krwi.

Ewidentnie, zdrowe odżywianie jest tutaj najważniejsze, ale nie należy zapominać o tym, że stres może wpływać bardzo negatywnie na wiele procesów w organizmie.

Znerwicowana kobieta

Sprawdź czy jesteś zestresowany

Zadamy Ci teraz kilka pytań. Odpowiadając szczerze możesz sprawdzić, czy żyjesz w długotrwałym stresie.

  • Twoja rodzina lub przyjaciele twierdzą, że zawsze jesteś zajęty, w ruchu, hiperaktywny…
  • Przechodzisz z zadowolenia do smutku wyjątkowo szybko.
  • Chciałbyś zmienić pracę lub jesteś bezrobotny.
  • Martwią Cię kwestie ekonomiczne lub rodzinne.
  • Czujesz, że potrzebujesz więcej czasu dla siebie.
  • Bardzo często wspominasz problemy z przeszłości, które sprawiają, że czujesz się winny lub urażony.
  • Sięgasz po używki takie jak kawa, papierosy, alkohol czy coca-cola.
  • Chciałbyś stosować bardziej zrównoważoną dietę.
  • Jesteś osobą nadopiekuńczą i cierpisz z powodu innych.
  • Masz problemy ze snem i nie wypoczywasz w nocy.
  • Często dokuczają Ci skurcze mięśni.
  • Jest wiele rzeczy w Twoim życiu, które chętnie byś zmienił.
Medytacja na łonie natury

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj także: Lepszy sen  – polecane ćwiczenia relaksacyjne

Wyniki testu

Jak więc mierzymy stres? Każda odpowiedź zdecydowanie na “tak” oznacza jeden punkt. Jeżeli jednak wątpisz lub Twoja odpowiedź to “czasami”, liczymy pół punktu. Natomiast każda odpowiedź na “nie” to zero punktów. Teraz wystarczy tylko zsumować wszystkie punkty.

  • Od 9 do 12 punktów:

Zanim zrealizowałeś test, najprawdopodobniej miałeś świadomość, że żyjesz w stresie. To bardzo ważne, żebyś był tego świadomy. Tylko wtedy możesz zacząć go zwalczać.

Oprócz tego, że powinieneś zadbać o odżywianie, uprawiać sport, odstawić używki. Możliwe także, że będziesz potrzebował diametralnej zmiany w Twoim życiu.

  • Od 6 do 8 punktów:

Na pewno w Twoim życiu codziennym nie brakuje momentów, w których czujesz, że puszczają Ci nerwy i jesteś szczególnie podirytowany. Zacznij więc dbać o siebie i o swój organizm.

Trwanie w takiej sytuacji może bowiem przynieść poważne problemy zdrowotne.

  • Od 3 do 5 punktów: 

Twoje ciało zaczyna przejawiać pewne oznaki stresu. Pora więc zacząć działać. Skup się przede wszystkim na odpowiednim odżywianiu, ćwicz kilka razy w tygodniu. Nie zapominaj też o tym, żeby znaleźć trochę czasu dla siebie!

  • Od 0 do 2 punktów:

 Stres nie zalicza się do Twoich zmartwień. Można więc powiedzieć, że prowadzisz spokojny, zrównoważony tryb życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Afrisham, R., Paknejad, M., Soliemanifar, O., Sadegh-Nejadi, S., Meshkani, R., & Ashtary-Larky, D. (2019). The Influence of Psychological Stress on the Initiation and Progression of Diabetes and Cancer. International Journal of Endocrinology and Metabolism, 17(2), e67400. https://doi.org/10.5812/ijem.67400
  • Albert, M. A., Durazo, E. M., Slopen, N., Zaslavsky, A. M., Buring, J. E., Silva, T., Chasman, D., & Williams, D. R. (2017). Cumulative psychological stress and cardiovascular disease risk in middle aged and older women: Rationale, design, and baseline characteristics. American Heart Journal, 192, 1–12. https://doi.org/10.1016/j.ahj.2017.06.012; texto completo
  • Assadi, S. N. (2017). What are the effects of psychological stress and physical work on blood lipid profiles? Medicine, 96(18), e6816. https://doi.org/10.1097/md.0000000000006816
  • Gianaros, P. J., & Jennings, J. R. (2018). Host in the machine: A neurobiological perspective on psychological stress and cardiovascular disease. American Psychologist, 73(8), 1031–1044. https://doi.org/10.1037/amp0000232
  • Silvennoinen, R., Escola-Gil, J. C., Julve, J., Rotllan, N., Llaverias, G., Metso, J. et al. (2012). Acute Psychological Stress Accelerates Reverse Cholesterol Transport via Corticosterone-Dependent Inhibition of Intestinal Cholesterol Absorption. Circulation Research, 111(11), 1459–1469. https://doi.org/10.1161/circresaha.112.277962

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.