Tłuszcz trzewny - jak z nim walczyć?

Jeśli chcesz pozbyć się tłuszczu trzewnego, będziesz musiał zmienić kilka rzeczy w swoim codziennym życiu. Zacznij od jedzenia 4-5 mniejszych posiłków w ciągu dnia oraz regularnych ćwiczeń.
Tłuszcz trzewny - jak z nim walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 22 listopada, 2018

Jesteśmy pewni, że wiesz, jakie zagrożenie dla Twojego zdrowia niesie za sobą tłuszcz trzewny, czyli  ten zbierający się wokół Twojego brzucha. Prawdą jest, że kobiety cierpią z powodu tzw. “otyłości brzusznej” częściej niż mężczyźni, dlatego też ważne jest, aby walczyć z nim codziennie.

Jak tworzy się tłuszcz trzewny? Jakie czynniki sprzyjają jego odkładaniu się? Zła dieta i brak ruchu są jego głównymi przyczynami. Jednakże, istnieją inne czynniki, których powinniśmy być świadomi. Należą do nich między innymi: czynniki genetyczne, menopauza, niezdrowa dieta. Szkodzą one Twojemu zdrowiu i nie sprzyjają regularnemu spalaniu tkanki tłuszczowej.

Chcielibyśmy przedstawić Wam więcej informacji na ten temat. Zadbaj o siebie już od dziś!

Tłuszcz trzewny- zagrożenie dla Twojego zdrowia

Lekarz i zdrowe serce

Każdy z nas posiada większą lub mniejszą zawartość tłuszczu w organizmie. Jeżeli dotkniesz swoich ud, zobaczysz warstwę podskórnego tłuszczu. Jest ona szczególnie widoczna u kobiet.

Teraz spójrz na swój brzuch. Często możesz zauważyć nieznaczne wybrzuszenie, co oznacza, że wokół Twojego brzucha może odkładać się tłuszcz trzewny, który stanowi zagrożenie dla Twoich jelit i wątroby. Ten typ tłuszczu może powodować poważne problemy zdrowotne.

Lekarze podkreślają, że tendencję do odkładania się tłuszczu trzewnego mają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Istnieje duże ryzyko, że tego typu tłuszcz prędzej czy później spowoduje zawał serca lub inne problemy z układem krążenia.

Pamiętaj, że:

  • Tłuszcz trzewny nie jest nieaktywny. Oznacza to, że nie pokrywa Twojego brzucha i wątroby biernie. Wręcz przeciwnie, tłuszcz trzewny jest bardzo aktywny i wyzwala toksyczne substancje do układu krwionośnego.
  • Tego typu tłuszcz powoduje różnego rodzaju stany zapalne, które mogą prowadzić do stwardnienia tętnic. Może to prowadzić do problemów z układem pokarmowym i jelitem grubym. Często jest także przyczyną powstawania cukrzycy i niektórych rodzajów raka.
  • Nie wszyscy wiedzą, że tłuszcz trzewny wpływa negatywnie na Twoje samopoczucie. Wiesz w jaki sposób? Powoduje on zmęczenie, ogólne złe samopoczucie, wahania nastroju, stres, niepokój, jak również niektóre rodzaje depresji, które powodują wzrost kortyzolu we krwi.
  • Sam fakt, że tłuszcz trzewny uwalnia toksyczne substancje do krwi, powoduje powstanie tak zwanego syndromu metabolicznego, znanego także jako syndrom odporności na insulinę. Jeśli cierpisz na nadciśnienie, tłuszcz trzewny może tylko pogorszyć Twój stan. Jest to coś, o czym musisz pamiętać.

Tłuszcz trzewny – po czym rozpoznać jego objawy?

Obcisłe jeansy nie dopinają sie w pasie

Wiemy, że z wiekiem mężczyźni mają większą tendencję do odkładania tłuszczu w okolicach brzuchu aniżeli kobiety. Jednakże, panie również mogą cierpieć z tego powodu. Co więcej w ich przypadku, tłuszcz dodatkowo odkłada się także w okolicach bioder, ud i nóg.

Lekarze, ostrzegają też przed innymi, ważnymi faktami, których nie możemy ignorować:

  • Nagromadzenie złogów tłuszczowych w nogach, nie zawsze oznacza objawy choroby, ale jest to bardzo niebezpieczne zjawisko.
  • Jeżeli doświadczasz uczucia ciężkości nóg, dokuczają Ci skurcze, lub Twoje nogi drętwieją… Oznacza to, że Twoje tętnice nie są wystarczająco elastyczne, i że tłuszcz, który się w nich gromadzi powoduje problemy, a te z kolei w przyszłości mogą mieć poważne konsekwencje dla Twojego zdrowia.
  • W tym przypadku może to oznaczać na przykład, że cierpisz na chorobę tętnic obwodowych. Chociaż jest ona bardzo powszechnym schorzeniem, może być poważna. Spowodowana jest ona nadmiarem cholesterolu i innych tłuszczów we krwi, które odkładają się na ściankach tętnic dostarczających krew do rąk i nóg.
  • Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że objawy nie są oczywiste i mogą powodować problemy z sercem, a nawet udar.

Nigdy nie zapominaj o systematycznych badaniach poziomu cholesterolu we krwi!

Jak walczyć z otyłością brzuszną?

Para biega po plaży

1. Czynniki, o których warto pamiętać

  • Jeżeli problem otyłości lub problemy z sercem dotyczą Twojej rodziny, przejdź na zdrowy tryb życia w młodym wieku. Nie czekaj, aż pojawią się pierwsze objawy problemów zdrowotnych, lecz zacznij działać znacznie wcześniej.
  • Z chwilą osiągnięcia 40-45 lat jest bardzo ważne, aby prowadzić najzdrowszy tryb życia, jaki tylko jest możliwy. W tym wieku, poziom cholesterolu w krwi zwiększa się i znacznie trudniej jest zrzucić dodatkowe kilogramy.
  • Pamiętaj, że tłuszczu trzewnego nie zrzucisz z dnia na dzień. Nie istnieje na to dieta cud ani magiczne remedium. Będziesz potrzebował porady lekarza, który wskaże Ci sposób na walkę z nim. Pamiętaj, że walka z tłuszczem na brzuchu jest długa i wymaga wiele cierpliwości, samozaparcia i ćwiczeń. Jednakże wszystko jest możliwe, wystarczy tylko chcieć!
  • Wsparcie rodziny i przyjaciół jest również ważne. Jeżeli planujesz rozpocząć dietę, wsparcie bliskich będzie Ci potrzebne. Warto, aby Twoi domownicy zaakceptowali Twoją dietę i również przyjęli zdrowy tryb życia. Wtedy nie będzie Ci łatwiej nie tylko zmobilizować się do ćwiczeń, ale także uniknąć chęci podjadania niezdrowych przekąsek.

Przeczytaj także artykuł: Najlepsze owoce na płaski brzuch

2. Klucz do wyeliminowania tłuszczu trzewnego

W walce z otyłością brzuszną absolutnie nie powinieneś całkowicie eliminować tłuszczu z diety. Istnieją bowiem zdrowe tłuszcze, których Twoje ciało bardzo potrzebuje. Zawiera je między innymi: oliwa z oliwek, łosoś, orzechy i awokado.

Nie dodawaj soli do jedzenia. Powinnaś spożywać 4-5 posiłków w ciągu dnia. Mniejsze, ale częstsze posiłki aktywują Twój metabolizm.

Spożywaj więcej produktów bogatych w błonnik, na przykład:

  • płatki owsiane
  • otręby
  • jęczmień
  • gryka
  • nasiona lnu
  • śliwki
  • jabłka
  • mango
  • pomarańcze
  • pory
  • seler
  • marchewki
  • ogórki

Wyeliminuj sól ze swojej diety, a także białą mąkę, przetworzoną żywność, ciasta i cukier rafinowany. Jedz więcej świeżych warzyw i owoców. One nie tylko przyspieszają redukcję tkanki tłuszczowej, ale także dostarczają organizmowi cennych substancji odżywczych.

Aktywność fizyczna jest kluczowa w likwidowaniu otyłości brzusznej. Jednak nie musisz się przemęczać. Wręcz przeciwnie, wykonuj proste ćwiczenia aerobowe, które pozwolą Ci spalić tłuszcz krok po korku i zachować zdrowe serce. Nie ociągaj się! Wstań i zacznij spacerować, tańczyć, chodzić po schodach lub pływać.

Zacznij czerpać więcej z życia i żyj zdrowo!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.