Toksyczny związek – rozpoznanie typowych objawów

Nadal możesz kochać swojego partnera, ale jednocześnie zauważasz dziwne rzeczy: gdy nie ma go przy Tobie, czujesz się spokojna i zrelaksowana. Możesz w końcu odetchnąć i odpocząć.
Toksyczny związek – rozpoznanie typowych objawów
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Czasami sama miłość nie wystarcza. Ale istnieje zjawisko jeszcze bardziej niebezpieczne: miłość może stać się toksyczna, tworząc smutek i wysysając cały tlen, zostawiając tylko zazdrość i nieufność. Powstaje wtedy coś, co naukowcy określają jako toksyczny związek.

Większość z Was w tym momencie może pomyśleć, że taki stan rzeczy będzie przecież bardzo łatwy do rozpoznania. Ale niestety nie jest to prawda. Co więcej niektórzy ludzie wpadają w toksyczny związek więcej niż jeden raz.

Kiedy jest się w kimś zakochanym, racjonalny, zdroworozsądkowy osąd oraz stan emocjonalny może ulec poważnemu zniekształceniu , co zarazem może powodować poważne problemy z „powrotem” do rzeczywistości. Otwórz oczy…

Zaprezentujemy Ci garść najbardziej oczywistych wskazówek pozwalających określić, czy relacja, w której się znajdujesz to w rzeczywistości toksyczny związek.

Jak rozpoznać toksyczny związek?

1. Tam, gdzie kiedyś były drzwi teraz widzisz tylko mury

Całkiem prawdopodobne jest to, że zanim zdecydowałaś się na związek, byłaś bardzo niezależną kobietą. Podjęłaś już wszystkie istotne decyzje dotyczące Twojej kariery zawodowej oraz życia rodzinnego. Miałaś znajomych, wychodziłaś spotykać się ze znajomymi i ogólnie rzecz biorąc wiodłaś ułożone, szczęśliwe życie według własnej, codziennej rutyny.

Ale teraz związek w jakim tkwisz całkowicie zmienił Twoją rzeczywistość:

  • Zauważasz u siebie, że nie możesz podjąć samodzielnej decyzji bez wcześniejszego uzgodnienia jej z partnerem. Jeśli wspomnisz, że masz zamiar pójść wieczorem na kolację organizowaną przez Twoją firmę lub udać się na zakupy z przyjaciółką, Twój partner zazwyczaj nie wyraża na to zgody.
  • Twoje życie, od rana do wieczora, dzień w dzień, jest nieustannie kontrolowane. Jednym z objawów toksycznego związku jest konieczność zmiany stylu ubierania tak, aby zadowolić partnera.
  • Może też pojawić się przymus rezygnacji z wielu rzeczy, które wcześniej Cię cieszyły: noszenie makijażu, nieograniczone korzystanie z telefonu komórkowego, wracanie do domu nieco później…
  • Możesz również zauważać, że Twój partner wpływa hamująco na Twój własny rozwój. Być może nie czujesz się na siłach starać się o wyższe stanowisko w Twojej firmie. Z dnia na dzień wokół Ciebie zaczynają pojawiać się ściany nie do przejścia w miejscach, w których wcześniej widziałaś nieograniczone możliwości…
  • Każdego kolejnego dnia wydaje Ci się, że wokół Ciebie powstaje niewidzialny płot.
Serce w kajdankach

2. Twoje uczucia są ignorowane, atakowane lub poddawane manipulacjom

Większość ludzi z wielkim entuzjazmem angażuje się w związek z inną osobą. Miłość jest tak intensywna, przytłaczająca, szczera i pełna emocji, że chęć zaoferowania drugiej osobie, tej którą kochamy, całego siebie jest całkowicie normalnym zjawiskiem.

Ale pamiętaj, że ważne jest także zrównoważenie tej miłości poprzez taką samą ilość troski okazywanej przez drugą stronę.

  • Podstawową cechą, którą wyróżnia się toksyczny związek jest manipulacja emocjonalna. I to właśnie ona często przejawia się na najbardziej subtelne i destrukcyjne sposoby.
  • Toksyczni ludzie zawsze szukają czegoś, z czego mogą odnieść korzyści dla siebie samych. Pamiętaj, że tacy ludzie mają z reguły bardzo niską samoocenę i słaby charakter.
  • Ta ich niepewność rodzi nieufność i chęć kontrolowania partnera. Być może obawiają się samotności, lub nieustannie liczą się z możliwością, że inna osoba może Cię im odebrać. Taka postawa prowadzi do chęci ciągłego nadzoru i rozwoju niepohamowanej zazdrości…
  • Dążenie do kontrolowania Ciebie stawia ich w pozycji władzy absolutnej. Tylko jeden z partnerów ma prawo do podejmowania decyzji.
  • Jeśli nie zrobisz tego, o co prosi Twój partner, to użyje on całego wachlarza sprytnych sposobów wywołania u Ciebie poczucia winy. To właśnie Twój partner odgrywa rolę ofiary, zrzucając całą winę na Ciebie.

W relacjach z toksycznymi ludźmi trzeba być bardzo ostrożnym. Jeśli zauważasz coś takiego u siebie, przeanalizuj całą sytuację i sprawdź, czy przypadkiem nie wpadłaś w toksyczny związek.

Pęknięte serce

3. Poczucie niezadowolenia rośnie u Ciebie dzień po dniu…

Nadal możesz kochać swojego partnera, ale jednocześnie zauważasz dziwne rzeczy. Na przykład gdy nie ma go przy Tobie, czujesz się spokojna i zrelaksowana. Możesz w końcu odetchnąć i odpocząć.

Przyjrzyj się innym parom mieszkającym razem i tworzącym bardziej harmonijne związki. Przyjrzyj się relacjom, w których partnerzy szanują nawzajem osobistą przestrzeń i pozwala na rozwój osobisty drugiej ze stron.

Zwróć uwagę na swoje prawdziwe uczucia. Jeśli czujesz niedosyt, a dodatkowo występuje u Ciebie którekolwiek z wyżej opisanych zjawisk, czy też masz wrażenie zagubienia lub rozpadania się… oznacza to po prostu, że nie jesteś już tą osobą, jaką byłaś wcześniej. Możesz zacząć zauważać u siebie także poczucie bardzo niskiej samooceny lub wręcz załamania.

Kobieta pogrążona w smutku

Trzeba wziąć to wszystko pod uwagę. Naprawdę w bardzo wielu przypadkach problemy natury emocjonalnej mogą przekształcić się w objawy fizyczne. Co należy przez to rozumieć? Niepokój i strach może powodować na przykład ciągłe bóle głowy lub bóle brzucha, nudności i inne podobne dolegliwości.

Osoby, u których występują podobne objawy często chodzą z nimi do lekarza, ale nigdy nie otrzymują właściwej diagnozy.

Lekarz może na przykład powiedzieć Ci, że dopadła Cię migrena, ale tak naprawdę cierpisz na depresję wywołaną nieszczęśliwą sytuacją, w jakiej się znalazłaś.

Jak możesz wyrwać się z toksycznego związku?

Być może trudno Ci będzie w to uwierzyć, ale statystyki pokazują, że toksyczny związek może czasami przetrwać wiele lat. Jak to możliwe? Oto niektóre z możliwych powodów podtrzymywania takiego związku:

  • Niektórzy ludzie boją się konsekwencji pozostawienia swojego partnera. Boją się o swoje dzieci lub o to, że ich małżonek może zwrócić się przeciwko nim i ich krzywdzić.
  • Niektórzy z nas po prostu nie wyobrażają sobie życia w samotności. Z tego też powodu zmuszają się do cierpienia i tkwią na siłę w nieszczęśliwej sytuacji, bojąc się życia samemu.
  • Czasami związki takie trwają tak długo, ponieważ para wciąż się kocha. Ale jest to niezdrowa miłość powodująca jedynie rany psychiczne, z czego żadna ze stron nie zdaje sobie sprawy. Wydaje się to naprawdę dziwne, ale jest niestety prawdą.

Aby wyrwać się z toksycznego związku, należy najpierw zdać sobie sprawę z tego, co się dzieje wokół. Pierwszym krokiem do rozwiązania tego problemu jest zrozumienie i zaakceptowanie sytuacji i przyznanie przed samą sobą, że jesteś nieszczęśliwa.

Być może Twoi znajomi i rodzina zauważyli wszystkie oznaki już znacznie wcześniej,niż Ty. Oprzyj się na nich, poszukaj wsparcia, gdy tylko będzie Ci ono potrzebne.

Kolejnym krokiem jest rozmowa z partnerem. Powiedz mu, jak się czujesz, wyjaśnij swoją frustrację i niezadowolenie. Jeśli okaże się, że nie będzie to stanowiło dla niego motywacji do podjęcia prób zmiany obecnego stanu rzeczy lub jeśli uważasz, że nie ma szans na poprawę czegokolwiek… pora zakończyć ten związek.

Twój spokój i równowaga emocjonalna powinny zawsze stać na pierwszym miejscu, więc nawet nie próbuj wątpić w swoje możliwości.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.