Torbiele jajników - poznaj 9 typowo ignorowanych objawów

Torbiele jajników - poznaj 9 typowo ignorowanych objawów
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 03 czerwca, 2023

Torbiele jajników to w dzisiejszych czasach dolegliwość dotykająca większość kobiet. Torbiele są często mnogie, rozmaitych rozmiarów i zazwyczaj niegroźne.

Ale czym tak naprawdę są torbiele? Chodzi o niewielkie “torebki” wypełnione płynem, znajdujące się wewnątrz jajników lub na ich powierzchni. Główną przyczyną ich powstawania jest nierównowaga hormonalna. Mogą się pojawić praktycznie na każdym etapie u kobiety w wieku reprodukcyjnym.

Choć zwykle nie stanowią one poważnego zagrożenia dla zdrowia, istotne jest wykryć je możliwie wcześnie, by zapobiec ich wzrostowi i rozprzestrzenianiu się.

Z tego też powodu warto mieć na względzie listę objawów, które często ignorujemy, a które mogą wskazywać na fakt, że rozwinęły się torbiele. Choć nie opiszemy tu wszystkich możliwych objawów, podamy Ci kilka kluczowych, które mogą ułatwić rozpoznanie choroby.

1. Torbiele jajników a zmiany w oddawaniu moczu

Jakiekolwiek odchyły od normy w kwestii naszego oddawania moczu są wyraźnym sygnałem, że z naszym zdrowiem coś jest nie tak.

Jeżeli bez konkretnej przyczyny nagle czujesz zwiększoną potrzebę oddawania moczu, a nawet przestajesz być w stanie je kontrolować, koniecznie zwracaj na to uwagę i nie ignoruj tego objawu. Może bowiem wskazywać, że pojawiły się torbiele jajników.

Kobieta wstrzymująca mocz

Ten objaw, jak również pieczenie podczas oddawania moczu, wskazują, że mięśnie dna miednicy są zainfekowane bądź osłabione.

Jeżeli stan, który zaobserwowałaś otrzymuje się dłużej niż 10 dni, najlepiej byłoby, gdybyś skonsultowała się z lekarzem. Umożliwi to postawienie trafnej diagnozy.

Zapoznaj się też z artykułem: Jajniki – czynniki, które mogą im zaszkodzić

2. Nietypowe krwawienia

Nietypowe krwawienia między miesiączkami to jeden z objawów najsilniej powiązanych z nieprawidłowościami związanymi z funkcjonowaniem układu hormonalnego w organizmie kobiety.

Choć nie ma powodu do niepokoju, gdy zdarzy nam się to raz lub dwa razy, jeżeli objaw występuje często, jest to bardzo poważny powód, by jak najszybciej skontaktować się z lekarzem ginekologiem.

3. Ból podczas współżycia

Infekcje narządów płciowych oraz stany zapalne mogą być powodem, dla którego zaczyna doskwierać nam ból podczas współżycia. Jest to objaw dość częsty i nie powinien stanowić powodu do niepokoju.

Kobieta i mężczyzna w łóżku

Jeżeli jednak zdarza się to często, a nawet utrudnia lub całkowicie uniemożliwia życie seksualne, koniecznie powinnaś skontaktować się z lekarzem.

4. Mdłości i wymioty

Wymioty i mdłości nie są objawem doskwierającym wyłącznie kobietom ciężarnym. Z powodu zaburzenia równowagi hormonalnej spowodowanego przez torbiele, wymioty i mdłości mogą się również pojawić w tym przypadku.

5. Stan zapalny i opuchlizna podbrzusza

Jest to jeden z najczęściej ignorowanych objawów. Dlaczego? Ponieważ zwykle mylimy go z innymi dolegliwościami. Opuchnięty, napięty brzuch może być bardzo trudny do zniesienia. Czasem opisanym objawom towarzyszy nawet ból.

Jeżeli doskwiera Ci nieprzerwanie przez jakiś czas lub nawet przez kilka dni, zdecydowanie jest to sygnał, że coś jest nie tak z Twoim organizmem. Nie ignoruj tego objawu.

6. Ból w części krzyżowej kręgosłupa

Napięcie bądź uczucie bólu w dolnej części kręgosłupa nie zawsze jest oznaką problemów z układem mięśniowym. Bywa, że przyczyna wymaga nieco więcej badań i analiz medycznych.

Ból kręgosłupa

Możliwe bowiem, że przyczyna tkwi w infekcji dróg moczowych bądź w nieprawidłowym funkcjonowaniu układu rozrodczego.

7. Nagły wzrost lub utrata wagi

Dla osób cierpiących na nadwagę i otyłość nagła i niespodziewana utrata wagi może się wydawać istnym błogosławieństwem. Uwaga jednak, jeżeli straciliśmy wagę, choć wcale się o to nie staraliśmy, może to wskazywać na poważny problem w naszym organizmie. W grę wchodzi nasze zdrowie.

Podobnie rzecz się ma w przypadku nagłego przybrania na wadze. Jeżeli nagle przytyłaś mimo tego, że starasz się utrzymywać aktywność fizyczną i zbilansowaną dietę, może to wskazywać na problem zdrowotny.

Jeżeli doskwiera Ci utrata apetytu bądź wręcz przeciwnie – uczucie niepokoju spowodowane ciągłym głodem, nie ignoruj tych objawów. Mogą wskazywać na chorobę.

8. Nieustanne uczucie zmęczenia

Stres, złe nawyki lub nieodpowiednie odżywianie to czynniki mogące mieć wielki wpływ na nasze ciągłe uczucie zmęczenia. Okazuje się jednak, że zaburzenia równowagi hormonalnej także mogą mieć na to istotny wpływ.

Torbiele jajników mogą wywoływać zmęczenie

Uczucie ciągłego braku energii, zmęczenie czy też problemy ze skupieniem uwagi to jedne z objawów mogących wskazywać na to, że pojawiły się torbiele jajników.

Może zainteresuje Cię też przeczytanie artykułu: Przemęczenie – 5 domowych sposobów

9. Ból w okolicy miednicy

Ból doskwierający nam w okolicy miednicy jest bardzo wyraźnym objawem wskazującym na to, że cierpimy na syndrom jajników policystycznych. Jeżeli odczuwasz ten ból poza naturalnym okresem miesiączki, jest to powód, dla którego powinnaś udać się do lekarza.

Wszystkie wspomniane przez nas objawy mogą występować w rozmaitych formach i z różnym natężeniem. Wszystko zależy od naszego organizmu i gospodarki hormonalnej. Może nawet pojawić się zmiana w pracy naszych jelit jak również gwałtowne zmiany humoru.

Aby uniknąć komplikacji i niepotrzebnych skutków ubocznych zaniedbanych jajników, najlepiej jest regularnie odwiedzać lekarza i przeprowadzać badania.

Z drugiej strony, pamiętaj też, że istnieje wiele naturalnych leków pomocnych w przypadku dolegliwości związanych z jajnikami. Zanim jednak je przyjmiesz, skonsultuj się ze specjalistą, aby ustalić odpowiednią dawkę i ewentualne przeciwwskazania.

Niektóre z takich naturalnych środków to:


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bulun SE. Physiology and pathology of the female reproductive axis. In: Melmed S, Polonsky KS, Larsen PR, Kronenberg HM, eds. Williams Textbook of Endocrinology. 13th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2016:chap 17.
  • Dolan MS, Hill C, Valea FA. Benign gynecologic lesions: vulva, vagina, cervix, uterus, oviduct, ovary, ultrasound imaging of pelvic structures. In: Lobo RA, Gershenson DM, Lentz GM, Valea FA, eds. Comprehensive Gynecology. 7th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2017:chap 18.
  • Bailey C, Ueland F, Land G, Depriest P, Gallion H, Kryscio R, et al. The malignant potential of small cystic ovarian tumors in women over 50 years of age. Gynecol Oncol 1998;69:3-7.
  • De Wilde R, Bordt J, Hesseling M. Ovarian cystotomy. Acta Obstet Gynecol Scand 1989;68:363-4.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.