Dodaj witalności wątrobie, trzustce, nerkom!

Czasami pojawienie się wyprysków i innych chorób skóry jest odzwierciedleniem przesilenia pracy pewnych narządów. Witamina C pomaga je zregenerować.
Dodaj witalności wątrobie, trzustce, nerkom!
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Dlaczego warto dodawać witalności narządom takim jak wątroba, trzustka czy nerki? Z pewnością wiesz, że odgrywają one kluczową rolę w procesie trawiennym, a także są odpowiedzialne za oczyszczanie organizmu ze szkodliwych substancji oraz syntezę hormonów.

Dowiedz się, jak dodać witalności tym organom i przekonaj się, że za pomocą kilku prostych nawyków znacząco poprawisz jakość swojego życia. Zadbaj o siebie, aby długo cieszyć się zdrowiem i pełną sprawnością!

Dodaj witalności swoim organom trawiennym!

Z pewnością od czasu do czasu dopadają Cię okresy, kiedy czujesz się bardziej zmęczony niż zwykle. Miewasz zaburzenia trawienia, towarzyszą Ci wzdęcia – krótko mówiąc, nie czujesz się komfortowo, co negatywnie odbija się na na wszystkich aspektach Twojego życia.

Czym może być spowodowany taki spadek formy?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest prosta. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że szaleńczy styl życia odbija się na pracy narządów naszego organizmu. Wszystkie nadużycia wobec niego: niezdrowa dieta, nadmierny stres i napięcia emocjonalne, przyjmowanie zbyt małych ilości wody itp. mają niekorzystny wpływ na pracę wątroby, trzustki czy nerek.

Poniżej przedstawiamy szereg wskazówek na to, jak w całkowicie naturalny sposób dodać witalności organom trawiennym.

Dodaj witalności swoim organom spożywając owoce

Sałatka z arbuza

Ile sztuk owoców zjadasz dziennie? Częstym błędem jest przekonanie, że pijąc sok z kartonu, dostarczasz swojemu organizmowi dziennej dawki witamin i minerałów.

Pamiętaj, że szklanka soku z kartonu w żadnym wypadku nie stanowi alternatywy dla świeżych owoców. Co więcej, zawarty w niej cukier stanowi poważne zagrożenie dla Twojego zdrowia. Sięgając po przetworzone, komercyjne produkty narażasz swój organizm na:

  • Wysokie stężenie poziomu cukru we krwi.
  • Przedostanie się do niego tych wszystkich chemicznych składników, które są dodawane do soków z kartonu, co w konsekwencji prowadzi do tego, że wątroba musi filtrować dużo więcej toksyn. Ponadto musi pracować bez wytchnienia, aby skutecznie wydalić te wszystkie szkodliwe substancje.

Zawartość świeżych owoców w sokach z kartonu jest śladowa i jeśli do tego dołożymy ogromne ilości cukru, uświadomimy sobie, że wcale nie jest to takie zdrowe rozwiązanie, jak dotychczas myśleliśmy.

Jak rozwiązać problem? Codziennie zjadaj kilka sztuk świeżych owoców. Mówiąc o świeżych owocach, oczywiście nie mamy na myśli żadnego rodzaju dżemów, owoców z puszki czy owocowych jogurtów. Najbardziej zalecane owoce to:

  • Cytryny
  • Pomarańcze
  • Grejpfruty
  • Nektaryny
  • Mandarynki
  • Melony
  • Papaja (fachowo zwana melonowcem właściwym)
  • Ananasy
  • Truskawki
  • Śliwki

Aby dodać witalności wątrobie, trzustce i nerkom, powinniśmy codziennie przygotowywać pyszne sałatki owocowe. Są one idealną propozycją na śniadanie albo na drugie śniadanie. Polecamy miseczkę z pokrojonym na kawałki melonem, śliwką i pięcioma truskawkami. Przekonaj się, że jest ona pyszna!

Jako dodatek do obiadu idealna okaże się sałatka ze szpinaku z dodatkiem ananasa.

Dodaj witalności swoim organom spożywając warzywa

Już wiesz, które owoce są najlepsze na oczyszczenie Twoich organów trawiennych. Teraz pora na warzywa. Aby w pełni zadbać o zdrowie, staraj się dodawać je do każdego posiłku. Oprócz tego, że dodają one witalności wątrobie, trzustce i nerkom, poprawiają także kondycję całego organizmu.

  • Karczochy

Jeśli dotychczas ich nie próbowałeś, najwyższa pora, aby to zrobić. Sam się przekonasz, że karczochy są naprawdę pyszne. Ponadto ich przygotowanie nie wymaga wiele wysiłku. Wystarczy ugotować je z dodatkiem odrobiny oliwy z oliwek i octu, aby uzyskać zdrowy dodatek do dań.

Pamiętaj, że wartościowa jest również woda pochodząca z ich gotowania. Dodaj do niej kilka kropel soku z cytryny i pij dla wzmocnienia witalności wątroby i nerek.

  • Marchewka

Przed spożyciem tego pysznego pomarańczowego korzenia, należy go dokładnie umyć, a wręcz wyszorować. Na bazie marchewki powstają pyszne sałatki i surówki.

Nie potrzebujesz żadnych innych składników – skropiona sokiem z cytryny już sama w sobie jest pyszna i niezwykle wartościowa. Oczywiście jest najzdrowsza, gdy spożywamy ją na surowo i bez niezdrowych dodatków!

  • Buraki

Któż z nas nie uwielbia tych orzeźwiających i niezwykle zdrowych warzyw? Ich szkarłatne zabarwienie zdradza ukryte w nich bogactwo antyoksydantów i witamin, a także kusi niepowtarzalnym smakiem i aromatem.

Buraki można spożywać na wiele sposobów: w postaci sałatki, jako dodatek do surówek, a także jako składnik koktajli. Spróbuj – Twój organizm z bez wątpienia odwdzięczy Ci się za to zdrowiem i dobrą kondycją!

  • Cebula

Warzywo to posiada silne właściwości lecznicze. Jest naturalnym antybiotykiem, działa oczyszczająco i wzmacniająco na organizm. Co więcej, poprawia trawienie, krążenie krwi, ma działanie przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne.

Naprawdę warto jeść surową cebulę codziennie. Wystarczy, że dodasz kilka cienkich plasterków tego warzywa do sałatki. W ten sposób w pełni skorzystasz z jego cudownych właściwości.

Szklanka soku z cytryny z sodą oczyszczoną doda witalności Twoim organom

Napój ten posiada silne właściwości alkalizujące, które pozwalają zachować witalność wątroby, trzustki i nerek.

To niesamowite, jak taki prosty naturalny środek może wpływać na kondycję naszego organizmu – wzmacnia pracę nerek, pomaga oczyścić ciało z toksyn, zapobiega gromadzeniu się tłuszczu w wątrobie, a także doskonale wpływa na trawienie.

Składniki

  • Sok z połowy cytryny
  • Szklanka wody
  • Łyżka sody oczyszczonej (20 gramów)

Sposób przygotowania

  • Rozpuść sodę oczyszczoną w szklance wody. Następnie dodaj do niej sok z połowy cytryny i dokładnie wymieszaj.
  • Pij powoli, aby napój stopniowo wnikał we wszystkie komórki ciała.
  • Zaleca się spożywanie napoju w rytmie: 4 dni z rzędu, a następnie 7 dni przerwy.

Najlepsze napary

Filiżanka naparu z mniszka lekarskiego

Istnieją trzy cudowne rośliny, które wspomagają funkcje wątroby, a także ułatwiają odchudzanie oraz wzmacniają nerki. Chcesz dowiedzieć się, o jakich roślinach leczniczych mowa?

Zabroniona żywność

Śmieciowe jedzenie
  • Całkowicie zrezygnuj z używania soli. Od dziś spróbuj obyć się bez niej – wykorzystuj do przyprawiania potraw rozmaite zioła. Przekonaj się, że Twoje zdrowie bardzo zyska na tej zmianie! Pamiętaj, że zioła nie tylko wyostrzają smak, ale także dostarczają organizmowi wiele cennych wartości odżywczych.
  • Ogranicz spożywanie rafinowanego cukru i białej mąki.
  • Usuń ze swojej diety wszelkiego rodzaju zupy z torebki, gotowe dania, mrożoną żywność, itp.
  • Odstaw alkohol i rzuć palenie, a pozytywne zmiany zauważysz już po bardzo krótkim czasie.
  • Zrezygnuj z gazowanych napojów, ciast, ciasteczek, pączków, itp. Ponadto wyrzuć ze swoich kuchennych półek wszystkie komercyjne, naładowane cukrem i chemią produkty.
  • Ogranicz spożycie czerwonego mięsa oraz tłustych potraw. Są one ciężkostrawne i utrudniają prawidłową pracę wątroby, trzustki i nerek.

Gorąco zachęcamy do tego, abyście skorygowali powyższe nawyki żywieniowe już dziś! Naprawdę warto!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rouviere, H., & Delmas, A. (2005). Anatomia del Higado. In Anatomia Humana Descriptiva, Topografica y Funcional.
  • Fundación Norteamericana de Riñón y Urología. (2001). Los Riñones y su Funcionamiento. Fundación Norteamericana de Riñón y Urología.
  • Zhou, Q., & Melton, D. A. (2018). Pancreas regeneration. Nature. https://doi.org/10.1038/s41586-018-0088-0

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.