Właściwości przeciwbólowe ziół - 6 przykładów

Oprócz tego, że łagodzi stres i stany lękowe, waleriana posiada również właściwości przeciwbólowe; jest skuteczna zwłaszcza w przypadku bólów mięśni i głowy.
Właściwości przeciwbólowe ziół - 6 przykładów
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy wiesz, że właściwości przeciwbólowe ziół są równie skuteczne co chemicznych preparatów z aptecznych pólek? Zanim następnym razem sięgniesz po tabletkę, zastanów się, czy nie lepiej zaparzyć sobie ziółka. Wyjdzie taniej, zdrowiej i ból zniknie!

Ból jest odpowiedzią naszego organizmu na różnego rodzaju bodźce: nadmierny upał, urazy czy choćby zaburzenia spowodowane związkami chemicznymi.

W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji cały wachlarz środków przeciwbólowych, które łagodzą ból, niezależnie od źródła jego pochodzenia. Pamiętaj jednak, że nadmierne spożycie tabletek może wywołać skutki uboczne i zaszkodzić Twojemu zdrowiu.

My, z naszej strony, proponujemy naturalne zioła, które – ze względu na zawarte w nich związki – skutecznie łagodzą dolegliwości bólowe, nie powodując żadnych powikłań. Poznaj właściwości przeciwbólowe ziół i ciesz się zdrowiem przez długie lata!

Właściwości przeciwbólowe popularnych ziół

1. Mięta

Buteleczka z olejkiem miętowym

Powszechnie wiadomo, że mięta zwalcza gazy i dolegliwości żołądkowe. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawą z tego, że roślina ta posiada również właściwości przeciwbólowe, skuteczne zwłaszcza przy bólu brzucha.

Jak ją podawać?

Najczęściej mięta jest dodatkiem do napojów i koktajli. Bez wątpienia jednak najlepszym sposobem jest pijanie jej w formie naparu. Jak prawidłowo go przygotować?

Składniki

  • 1 łyżeczka suszonej mięty (5 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)

Przygotowanie

  • Doprowadzamy do wrzenia szklankę wody, a następnie dodajemy łyżeczkę suszonej mięty.
  • Gotujemy przez 3 minuty, po czym zdejmujemy z ognia i odstawiamy. Teraz musi się zaparzyć.
  • Aby maksymalnie wykorzystać przeciwbólowe właściwości ziół, zaleca się pijanie 3 filiżanek naparu z mięty dziennie.

Odwiedź też artykuł: Mięta i jej właściwości lecznicze

2. Waleriana

Waleriana, czyli korzeń kozłka lekarskiego, jest popularna na całym świecie ze względu na swoje właściwości łagodzące stres i stany lękowe.

Ale to nie wszystko! Udowodniono, że waleriana posiada również działanie przeciwbólowe, które niezwykle skutecznie zwalcza migreny, bóle mięśni, itp.

Jak ją stosować?

W sklepach zielarskich i tych ze zdrową żywnością bez problemu można kupić wyciąg z waleriany w płynie lub w kapsułkach. Jeżeli wolisz wersję w 100% naturalną, przygotuj poniższy napar:

Składniki

  • 1 łyżeczka korzenia waleriany (5 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)

Przygotowanie

  • Gotujemy szklankę wody i doprowadzamy do wrzenia. Teraz dodajemy walerianę i gotujemy przez około 3 minuty.
  • Po upływie tego czasu, zdejmujemy z ognia i następnie odstawiamy do zaparzenia. Po chwili nasz napar jest już gotowy do picia.
  • Sięgaj po niego nie tylko w chwilach odczuwania bólu fizycznego, ale także wówczas, gdy doskwierają Ci niepokój i stany lękowe.

3. Cynamon

Aromatyczne laski cynamonu

Przedstawiając właściwości przeciwbólowe ziół, koniecznie należy wspomnieć o cynamonie. Przyprawa ta, oprócz tego, że swym aromatem przenosi nas w świat dzieciństwa, jest przede wszystkim bardzo zdrowa i ma leczniczą moc!

Liczne badania naukowe dowiodły również, że cynamon ma silne właściwości przeciwbólowe: między innymi łagodzi bóle mięśni i skurcze.

Jak go stosować?

Możesz kupić cynamon w formie wyciągu albo pod postacią olejku. Warto jednak przygotowywać własny, domowej roboty napar.

Składniki

  • 1 łyżeczka cynamonu (5 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)

Przygotowanie

  • Doprowadzamy do wrzenia szklankę wody, a następnie dodajemy łyżeczkę cynamonu.
  • Zdejmujemy z ognia i czekamy aż się zaparzy. Smacznego! Pij napar codziennie!

4. Rozmaryn

Działanie przeciwbólowe rozmarynu świetnie spisuje się zwłaszcza w przypadku bólu głowy, szyi i pleców.

Co więcej, rozmaryn jest też znanym i cenionym naturalnym środkiem przeciwzapalnym, co pomaga w łagodzeniu dolegliwości ze strony mięśni i stawów.

Jak go podawać?

W przypadku bólów głowy najlepiej spisze się parówka z odrobiną rozmarynu. W innych przypadkach polecamy wypijanie naparów.

Składniki

Przygotowanie

  • Gotujemy 20 g rozmarynu w litrze wody, a następnie czekamy, aż się zaparzy.
  • Pijemy zawsze na ciepło.

5. Pokrzywa

Szklanka naparu z pokrzywy

Pokrzywa łagodzi nawet najsilniejsze bóle. Możesz ją stosować w przypadku artretyzmu czy dny moczanowej.

Jej działanie przeciwzapalne, wysoka zawartość boru, wapnia i krzemu, nie tylko łagodzą stany zapalne i ból, ale również wzmacniają układ kostny.

Jak ją stosować? Wystarczy przygotować szybki i prosty napar, aby stopniowo zacząć odczuwać ulgę.

Składniki

  • 1 łyżka stołowa liści pokrzywy (10 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)

Przygotowanie

  • Najpierw gotujemy szklankę wody i dodajemy jedną łyżkę stołową liści z pokrzywy.
  • Gotujemy przez 3 minuty, a następnie zdejmujemy z ognia.
  • Odstawiamy do ostygnięcia, odcedzamy i pijamy 3 filiżanki dziennie.

6. Lawenda

Do właściwości przeciwbólowych ziół takich jak lawenda bez wątpienia możemy dołączyć również działanie odprężające. Roślina ta przynosi ulgę zwłaszcza w przypadku bólu mięśni.

Jak z niej korzystać?

Roślinę tę można wykorzystać przede wszystkim do użytku zewnętrznego. Wystarczy odrobina olejku z lawendy i delikatny masaż, a bez wątpienia poczujesz się lepiej!

  • Jeżeli doskwiera Ci ból w okolicy lędźwiowej, koniecznie wykonaj okład przy pomocy gazy zamoczonej w naparze z lawendy. Aby odczuć ulgę, pozostaw go na ciele przez około 10 minut.
  • Z kolei, jeżeli cierpisz na bóle szyi, wymieszaj olejek lawendowy z oliwą z oliwek (w takich samych proporcjach) i wykonaj masaż okrężnymi ruchami.

W trosce o własne zdrowie sięgaj po naturalne rozwiązania. Właściwości przeciwbólowe ziół rzeczywiście przynoszą ulgę, a ponadto odżywiają organizm i wzmacniają go dzięki olbrzymiej zawartości cennych substancji odżywczych. Zaparz więc filiżankę naparu i poczuj się lepiej!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Adhikari, B. M., Bajracharya, A., & Shrestha, A. K. (2016). Comparison of nutritional properties of Stinging nettle (Urtica dioica) flour with wheat and barley flours. Food Science and Nutrition. https://doi.org/10.1002/fsn3.259
  • Tick, H. (2015). Nutrition and Pain. Physical Medicine and Rehabilitation Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/j.pmr.2014.12.006

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.