Woda - 8 znaków, że pijesz jej za mało

Jeśli rozpoznajesz u siebie którykolwiek z tych sygnałów, to w celu ich odwrócenia musisz pić więcej wody - zawsze jednak liczy się umiar, aby nie zaburzyć równowagi ciała.
Woda - 8 znaków, że pijesz jej za mało

Ostatnia aktualizacja: 25 października, 2016

Szacuje się, że woda stanowi około 70% ludzkiego ciała i dlatego też, tydzień bez wody może zakończyć się śmiercią. Ten życiowy płyn jest ważny dla metabolicznych i katabolicznych reakcji w organizmie, będąc przy tym istotnym produktem dla utrzymania zdrowej skóry, włosów oraz paznokci.

Czasem jednak woda nie jest dostarczana do Twojego organizmu w odpowiedniej ilości, co w rezultacie może skutkować fizycznymi, a nawet psychicznymi nieprawidłowościami.

Podczas gdy pragnienie jest najoczywistszym objawem odwodnienia, wyróżnić można też kilka innych silnych sygnałów, informujących o niebezpiecznie niskim poziomie płynów w organizmie.  Znasz je?

Woda i jej wpływ na nasz organizm

1. Zmiany w oddawaniu moczu

Kobieta wstrzymująca mocz

Zdrowa osoba średnio powinna oddawać mocz 6-7 razy dziennie. Liczba ta oczywiście może się różnić wśród różnych ludzi, jednakże uzależniona jest od ilości płynów, jakie w ciągu dnia dostarczy się do organizmu.

Jeśli oddajesz mocz jedynie dwa-trzy razy dziennie, to koniecznie powinnaś zwiększyć spożycie wody i jeśli to możliwe, skonsultować sprawę z lekarzem. Zbyt mała konsumpcja wody bezpośrednio wpływa na zdrowie Twoich nerek i może prowadzić do poważnych komplikacji.

2. Regularne bóle głowy

Regularne bóle głowy mogą być efektem nierównowagi płynów w organizmie. Woda jest kluczowa dla utrzymania odpowiedniego przepływy krwi i zbilansowania reakcji na stany zapalne.

Kiedy dopada Cię ból głowy z powodu odwodnienia, to zazwyczaj intensyfikuje się on podczas poruszania. Osoba, która nie spożywa wystarczająco dużo wody, może odczuwać natężenie zawsze kiedy próbuje szybciej się poruszać lub lekko poćwiczyć, albo wchodzi lub schodzi ze schodów.

Jeśli myślisz, że brak płynów powoduje Twoje bóle głowy, to dobrym pomysłem jest woda zmieszana z solami mineralnymi.

3. Suche usta

Popękane usta

Suche usta to bardzo częsty objaw, kiedy Twój organizm nie ma wystarczająco wiele płynów do właściwej produkcji śliny.

Jeśli pH Twoich ust staje się niezbilansowane, wówczas może potencjalnie prowadzić do infekcji w okolicy ust i gardła. Jeżeli zauważasz u siebie ten objaw, to zawsze miej przy sobie butelkę wody i używaj nawilżacza do ust.

4. Zmiany w kolorze moczu

Zmiana koloru moczu jest zawsze czerwoną flagą, zwłaszcza kiedy związana jest z wyrazistym, nieprzyjemnym zapachem.

Kiedy woda nie jest dostarczana do Twojego organizmu w odpowiednich ilościach, Twoje nerki mają problemy z pozbywaniem się toksyn, co może drastycznie zmienić kolor moczu. Jeśli jest on ciemny lub mętny, to powinnaś skonsultować to z doktorem, by ewentualnie wykluczyć odwodnienie lub chorobę nerek.

W celu rozwiązania problemu, stopniowo zwiększaj spożycie wody. Picie kilku szklanek wody w tym samym czasie może powodować inne poważne kłopoty.

5. Zmęczenie

Zmęczona kobieta

Niedobór wody utrudnia transport tlenu do komórek ciała, prowadząc do ciężkich przypadków chronicznego przemęczenia.

Niektórzy ludzie myślą, że mogą rozwiązać problem kawą albo napojami energetycznymi, ale to tylko przeciąża nerki i na dłuższą metę może jeszcze pogorszyć sprawę. Aby tego uniknąć, nawadniaj swoje ciało, pijąc szklankę ciepłej wody każdego ranka.

6. Skurcze mięśni

Woda, a w zasadzie jej brak, może zmienić poziom elektrolitów w Twoich organizmie. Oznacza to, że poziomy potasu, magnezu czy wapnia się zmniejszają, co powoduje skurcze mięśni oraz ból.

7. Zaparcia

Trzymanie się za brzuch

Codzienne spożycie wody jest ważne dla utrzymania nawodnionych jelit i zapobiegania zaparciom.

Jeśli spożycie płynów jest niewystarczające, Twój układ trawienny ma problemy z pozbywaniem się resztek, co sprawia, że pozostają one w okrężnicy.  By tego uniknąć, zaleca się picie od sześciu do ośmiu szklanek wody dziennie i spożywanie owoców oraz warzyw bogatych w błonnik.

8. Sucha skóra

Aby mieć nawodnioną, gładką skórę, nie wystarczy używać tylko kremów nawilżających czy serum.  Codzienny dopływ wody chroni przed suchością i pomaga w usuwaniu toksyn, które sprzyjają starzeniu się.

Podsumowując, wiele funkcji naszego ciała uzależnionych jest od płynów. Niewystarczająca ilość wody w naszym organizmie powoduje niechciane reakcje i choroby.

Ważne jest, by zauważyć symptomy świadczące o odwodnieniu jak najszybciej, aby uniknąć ryzyka rozwinięcia się poważniejszych schorzeń.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.