Woda - czym grozi jej brak w organizmie?

Woda - czym grozi jej brak w organizmie?
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Utrzymanie prawidłowego nawodnienia organizmu jest fundamentalnym warunkiem, jaki należy spełnić, aby mógł on prawidłowo funkcjonować i poprawnie przeprowadzać wszystkie procesy wewnętrzne. Na pewno każdy z nas słyszał już to nieraz, ale wspomnimy o tym ponownie, że woda powinna być dostarczona w ilości dwóch litrów dziennie! Jeżeli nie będziemy o tym pamiętać i zlekceważymy to zalecenie, skutkować to będzie różnego rodzaju dolegliwościami, problemami ze zdrowiem, a nawet może skończyć się poważną chorobą. Woda jest niezbędnym składnikiem potrzebnym do przeżycia każdemu żywemu organizmowi i nie możemy o tym zapomnieć!

Dziesiątki przeprowadzonych badań i eksperymentów bezapelacyjnie dowodzą, że woda dostarczona w nieodpowiedniej ilości, skutkuje zaburzeniami w funkcjonowaniu organów wewnętrznych, trudnościami w przeprowadzaniu procesów metabolicznych, a w rezultacie, ogólne pogorszenie stanu zdrowia. Szczególnie, silnie odczują to osoby uprawiające sport i aktywne fizycznie, którym woda potrzebna jest jeszcze bardziej. Powszechne dolegliwości, jakie spotykają osoby niepijące wody, to zaburzenia pracy nerek. Cierpi również układ pokarmowy, a procesy metaboliczne, za które odpowiada, są znacznie utrudnione. Także układ krwionośny pracuje gorzej, ponieważ brak wody negatywnie wpływa na prawidłowe krążenie krwi w organizmie.

Mylisz się, jeżeli myślisz, że to już koniec kłopotów! Skutkiem odwodnienia organizmu są silne bóle głowy (takie jak przy migrenie). W związku z tym, że mózg i oczy nie otrzymują potrzebnej im do prawidłowego funkcjonowania ilości wody, mogą wystąpić w tych organach stany zapalne, szczególnie w wewnętrznej i tylnej części oka. W efekcie,  widzenie może ulec pogorszeniu lub może dojść do całkowitej utraty wzroku. Inne objawy odwodnienia to: skurcze, uczucie zmęczenia, bóle mięśni i częste zmiany nastroju.

Osoby, które są aktywne fizycznie, nie tylko te uprawiające sport, ale również, od których wykonywany zawód wymaga wysiłku fizycznego, powinny pić wodę regularnie w ciągu dnia, a nie tylko wtedy, gdy odczuwają pragnienie. Trzeba pamiętać, że brak wody może skutkować chronicznymi bólami głowy, zaburzeniami koordynacji ruchowej, a nawet rakiem jelita grubego. Oprócz tego, w znacznym stopniu pogarsza zdolność logicznego myślenia i koncentracji.

Woda w procesie trawienia

Woda jest nieodzowna do prawidłowego przeprowadzania wszystkich procesów trawiennych. W wypadku jej niedostatecznej ilości, żołądek i inne organy odpowiedzialne za metabolizm, pracują dużo wolniej, a dodatkowo, zbędne produkty przemiany materii nie są usuwane ze wskazaną częstotliwością i zaczynają się gromadzić i akumulować w jelicie grubym, powodując dyskomfort i ból brzucha. Jeżeli stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, może dojść do powstania stanów zapalnych i silnych bólów jelitowych, co w konsekwencji może doprowadzić do przewlekłego zapalenia jelita grubego.

Picie wody w leczeniu i zapobieganiu występowania wybranych chorób

Artroza – choroba zwyrodnieniowa stawów

2#:Artroza-woda.jpg

Jak wiadomo, w chorobie tej dochodzi do zaburzenia produkcji i degradacji chrząstki stawowej. Jest to tkanka pokrywająca powierzchnie stykowe kości, minimalizuje tarcie, jakie powstaje między nimi podczas ruchu i ułatwia ślizg. Bezpośrednia przyczyna tej choroby nie została do tej pory poznana, jak i nie znaleziono na nią skutecznego lekarstwa. Dostępne medykamenty zwalczają objawy, zmniejszają prawdopodobieństwo występowania stanów zapalnych stawów, łagodzą ból i na ogół – poprawiają komfort życia.

Osoby cierpiące na tę chorobę powinny wiedzieć, że stopień jej agresywności w dużej mierze zależy od stopnia nawodnienia organizmu. Woda bowiem, jest głównym składnikiem chrząstki stawowej. Tkanka ta pokrywa końce ścierających się kości i zmniejsza tarcie, między nimi. W efekcie, ruchy ich mogą być płynne, delikatne, a co najważniejsze, bez bólu.

Lumbago

To wszystko, co zostało napisane na temat artrozy, może zostać śmiało powtórzone w przypadku lumbago, czyli bólu w okolicach lędźwiowych pleców. Trzeba pamiętać, że woda jest również głównym składnikiem krążków międzykręgowych, dzięki którym kręgi nie ocierają się o siebie. W związku z tym, aby uniknąć problemów z kręgosłupem, należy uzupełnić dietę o jej odpowiednią dzienną dawkę.

Migrena

3#:Migrena-woda.jpg

Wiele przypadków migreny jest spowodowane tym, że woda z organizmu została utracona i jej braki nie zostały w porę uzupełnione. Na skutek tego, ciało traci zdolność termoregulacji, co powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i silny ból. W takich przypadkach z pomocą przyjdzie nam kubek zimnej wody, który pomoże uregulować wewnętrzną temperaturę organizmu. Jeżeli będziemy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu, na pewno migrena spowodowana brakiem wody więcej nas nie dopadnie.

Depresja, ogólne zmęczenie i zniechęcenie

4#:Depresja-woda.jpg

Z reguły za przyczynę depresji uznawany jest stres, który towarzyszy nam przez długi czas na skutek codziennego borykania się z problemami osobistymi i zawodowymi, które w pewnym momencie zaczynają nas przerastać.

Ludzie, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji, popadają w smutek, apatię, brak chęci do działania i życia. To zaskakujące, ale przyczyną takiego stanu może być woda, a właściwie, jej niedostateczna ilość w organizmie. Mózg, bowiem potrzebuje energii, aby w pełni funkcjonować i wypełniać swoje zadania. W momencie, gdy w organizmie jest znaczny deficyt wody, mózg nie zostaje odpowiednio nawilżony, a potrzebna mu energia, nie może zostać wygenerowana i pozostaje on bez paliwa, a co za tym idzie, jego praca staje się całkowicie nieefektywna.

Pamiętaj!

Jeżeli chcesz utrzymać wszystkie narządy i cały organizm w zdrowiu i równowadze, woda powinna być stale uzupełniana. Tak naprawdę to bardzo prosty, a jakże skuteczny sposób pomagający ciału prawidłowo funkcjonować. Dlatego cokolwiek byś nie robił, gdziekolwiek byś nie był, zawsze miej przy sobie butelkę wody!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.