Wpływ cebuli na nasz organizm: 11 przykładów

Chociaż cebula jest jednym z podstawowych produktów żywnościowych niemalże w każdej kuchni na całym świecie, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie korzyści przynosi ona naszemu zdrowiu. Poznaj je dziś z nami!
Wpływ cebuli na nasz organizm: 11 przykładów
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Na przestrzeni wieków zastosowanie cebuli w celach kulinarnych rozpowszechniło się na całym świecie. Warzywo to jest niezwykle uniwersalne, a jego intensywny smak doskonale podkreśla aromat różnego rodzaju potraw.

Naukowcy twierdzą, że kulinarne zastosowania cebuli były znane człowiekowi jeszcze przed wynalezieniem pisma i rolnictwa. W wielu kulturach była ona ceniona za ogromną wartość odżywczą i lecznicze właściwości, które skutecznie łagodziły objawy wielu różnych chorób.

Chociaż obecnie mamy do dyspozycji szereg aptecznych leków i silnych produktów chemicznych, właściwości cebuli nadal są bardzo cenione przez lekarzy medycyny naturalnej.

Wpływ cebuli na nasz organizm

Największą zaletą cebuli jako naturalnego lekarstwa jest to, że nie wywołuje ona żadnych negatywnych skutków ubocznych. Jest ona zalecana przez wielu specjalistów jako alternatywa leczenia, ponieważ jest w stanie zwalczyć setki patogenów, nie zaburzając przy tym flory bakteryjnej jelit.

Dziś chcemy podzielić się z tobą korzyściami, jakie cebula ma na nasz organizm i jego zdrowie. Koniecznie wprowadź to warzywo na stałe do swojej diety i już od dziś ciesz się jego niesamowitymi właściwościami, które sprawią, że będziesz zdrowy jak ryba.

Przeczytaj koniecznie: Cebula zadba o twoje nerki

Cebula poprawia krążenie krwi

Prawidłowe krążenie krwi

Cebula jest cennym źródłem substancji o nazwie kwercetyna, która sprawia, że jest ona doskonałym naturalnym środkiem poprawiającym krążenie krwi i zapobiegającym powstawaniu stanów zapalnych.

Dodatkowo warzywo to zawiera sporą dawkę krzemu, który spożywany regularnie pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakrzepów oraz zapobiega starzeniu się tętnic. Co więcej, cebula ma także działanie przeciwzakrzepowe, które hamuje rozwój żylaków.

Cebula zapobiega anemii

Pacjenci z jakąkolwiek formą niedokrwistości powinni codziennie sięgać po cebulę i korzystać z jej cennych składników odżywczych, które wspomagają produkcję czerwonych komórek krwi i uzupełniają utraconą krew.

Podstawowe składniki odżywcze zawarte w cebuli to:

  • Żelazo
  • Fosfor
  • Witamina E
  • Witamina C

Naturalny lek o działaniu wykrztuśnym

Dzięki zawartości witamin A i C, cebula wzmacnia odpowiedź immunologiczną organizmu na ataki wszelkiego rodzaju chorób układu oddechowego. Z kolei, olejki eteryczne zawarte w cebuli wydzielają związki siarki, które mają silne działanie wykrztuśne, dzięki czemu ułatwiają leczenie przeziębienia, kataru i zapalenia oskrzeli.

Cebula dba o prawidłowe ciśnienie tętnicze

Pomiar ciśnienia krwi

Jednym z negatywnych efektów występujących u osób z nadciśnieniem tętniczym krwi jest nadmierne gromadzenie wody w tkankach. Jest to wynikiem zbyt wielkiej ilości sodu w organizmie.

Warto zapamiętać, że cebula jest cennym źródłem potasu – związku mineralnego, który odgrywa kluczową rolę w zachowaniu równowagi gospodarki wodnej organizmu oraz pomaga usunąć stan zapalny i nadmiar wody z tkanek.

Regularne jedzenie surowej cebuli pomaga obniżyć nadciśnienie tętnicze krwi oraz wspomaga leczenie dny moczanowej i kamieni nerkowych.

Kontrola poziomu cukru we krwi

Zawarta w cebuli glkukokinina redukuje poziom glukozy we krwi, dlatego też zaleca się jej spożywanie przez osoby chorujące na cukrzycę. Gdy spożywamy ją w surowej postaci, naturalnie regulujemy poziom cukru we krwi i pobudzamy wydzielanie soku trzustkowego.

Cebula na poprawienie trawienia

Prawidłowe trawienie

Dzięki alkalicznym właściwościom, cebula jest doskonałym naturalnym środkiem, który neutralizuje kwasy i stymuluje wytwarzanie odpowiedzialnych za trawienie soków żołądkowych.

Cebula działa niczym impuls dla prawidłowej absorpcji składników odżywczych, a dzięki dużej zawartości antyoksydantów sprzyja usuwaniu nagromadzonych w jelicie grubym odpadów.

Cebula wzmacnia mechanizmy obronne organizmu

Odpowiednia dzienna dawka witaminy C pomaga utrzymać mechanizmy obronne organizmu na wysokim poziomie oraz tworzy barierę ochronną przed wirusami i innymi czynnikami, które przyczyniają się do powstawania różnych chorób.

Naturalny środek przeciwbólowy

Zawarta w cebuli kwercetyna ma działanie przeciwbólowe: skutecznie łagodzi bóle głowy i inne dolegliwości związane z ciśnieniem tętniczym krwi.

Cebula poprawia pracę układu nerwowego

Komórki nerwowe

Cebula jest bogatym źródłem witaminy B i potasu, które są niezbędne do prawidłowego generowania i przekazywania impulsów nerwowych. Z kolei, magnez poprawia ogólne funkcjonowanie układu nerwowego i wspomaga proces rozluźniania mięśni.

Cebula wspomaga odchudzanie

Wszystkie osoby, które pragną zrzucić zbędne kilogramy, powinny wprowadzić cebulę na stałe do swojej codziennej diety. Warzywo to skutecznie wspomaga proces spalania tłuszczu, a efekty jego działania są naprawdę zaskakujące.

Chociaż cebula dostarcza organizmowi niewiele kalorii, jest niezwykle bogatym źródłem błonnika, dzięki czemu w jelitach gromadzi się mniej odpadów i wzrasta tempo przemiany materii.

Co więcej, ostra w smaku cebula pomaga kontrolować nadmierny apetyt, czyli jedną z głównych przeszkód w utrzymaniu pożądanej masy ciała.

Cebula zapobiega przedwczesnemu starzeniu się organizmu

Surowa cebula to prawdziwa bomba antyoksydantów, zwłaszcza witaminy C, flawonoidów i związków siarki, które skutecznie hamują wywołane przez wolne rodniki i toksyny środowiskowe uszkodzenia komórek skóry oraz sprzyjają eliminacji toksyn.

Włączenie surowej cebuli do codziennej diety pozawala na długo cieszyć się młodym wyglądem i prawidłową pracą narządów wewnętrznych.

Jak można zauważyć, to popularne na całym świecie warzywo, dostarcza naszemu organizmowi ogromną ilość korzyści. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać wszystkie cudowne właściwości cebuli, staraj się zawsze spożywać ją w surowej postaci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Casaca, A. (2005). El Cultivo de la Cebolla. Casaca, A. https://doi.org/10.1016/j.nonrwa.2007.06.003
  • INFOAGRO. (2009). Manual de cultivo Cebolla. Infoagro.
  • Ramírez, H. P. (2004). La Cebolla de Rama (Allium fistulosum) y su Cultivo. Corpoica.
  • DANE. (2015). La cebolla de rama o cebolla junca (Allium fistulosum), una hortaliza de gran importancia en la alimentación humana. INSUMOS Y FACTORES ASOCIADOS A LA PRODUCCIÓN AGROPECUARIA. https://doi.org/10.14778/1687627.1687687
  • López-Martínez, L. X., Aguilar Cisneros, L. M., & Dublán-García, O. (2014). Actividad antioxidante e inhibidora de α-glucosidasa y α-amilasa de tres variedades de cebolla (Allium cepa L.). Nova Scientia. https://doi.org/10.21640/ns.v6i12.51
  • Dabeek WM., Marra MV., Dietary quercitin and kaempferol: bioavailability and potential cardiovascular related bioactivity in humans. Nutrients, 2019.
  • Kim H., Jang M., Kim Y., Choi J., et al., Red ginseng and vitamin C increase immune cell activity and decrease lung inflammation induced by influenza A virus/H1N1 infection. J Pharm Pharmacol, 2016. 68 (3): 406-20.
  • Hoffman R., Ranjbar G., Madden AM., Inhibition of the glycaemic response by onion: a comparison between lactose-tolerant and lactose-intolerant adults. Eur J Clin Nutr, 2016. 70 (9): 1089-91.
  • Djokic G., Vojvodic P., Korcok D., Agic A., et al.,The effects of magnesium – melatonin – vit B complex supplementation in treatment of insomnia. Open Access Maced J Med Sci, 2019. 7 (18): 3101-3105.
  • Ouyang H., Hou K., Peng W., Liu Z., Deng H., Antioxidant and xaxnthine oxidase inhibitory activities of total polyphenols form onion. Saudi J Biol Sci, 2018. 25 (7): 1509-1513.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.