Wrzody żołądka – typowe objawy

Twój organizm potrzebuje emocjonalnej i fizycznej równowagi. Wierzcie lub nie, ale stres jest jednym z najczęstszych czynników powodujących wrzody żołądka
Wrzody żołądka – typowe objawy

Ostatnia aktualizacja: 03 maja, 2019

Wrzody żołądka mogą zostać spowodowane przez wiele rzeczy, jak na przykład zbyt kwaśną dietę, niezdrowe nawyki żywieniowe i różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, takie jak stres.

Wrzody żołądka stały się powszechną chorobą w dzisiejszym świecie, jako że obecnie łatwo jest zlekceważyć podstawowe zdrowe nawyki.

Jeśli nie jesteś pewien, czy występujące u Ciebie dolegliwości są spowodowane wrzodami, czy też szukasz sposobu, aby zapobiec ich powstaniu, to pozostała część artykułu z pewnością Cię zainteresuje.

Jak rozpoznać, czy masz wrzody żołądka?

Niestety bardzo łatwo można przeoczyć typowe objawy pojawienia się wrzodów żołądka, jakie wysyła nam nasz organizm. Codzienny stres, nawał obowiązków i do tego jeszcze rodzina mogą odciągnąć nas od oczywistych zjawisk występujących w naszych ciałach lub po prostu mogą one zostać przeoczone.

Jeśli pozwalasz sobie na przegraną ze stresem lub nie zwracasz uwagi na to, co jesz i jak szybko spożywasz posiłki, to narażasz w ten sposób swoje zdrowie na niebezpieczeństwo.

Twoje ciało to niezwykle delikatny mechanizm wymagający nieustannej troski, którą możesz zapewnić mu między innymi poprzez równowagę emocjonalną oraz fizyczną. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że Twój układ pokarmowy jest jednym z najbardziej wrażliwych na stres i niepokój w Twoim organizmie?

Ból żołądka

Tak naprawdę można potraktować go jak drugi mózg, którego funkcjonowanie może w łatwy sposób zostać poważnie zakłócone właśnie między innymi przez czynniki, które wywołują wrzody żołądka.

Jest to bardzo niebezpieczna choroba, która może mieć daleko idące skutki.

Dlaczego więc nie zapewnić sobie odpowiedniej dawki wiedzy pozwalającej umieć rozpoznawać objawy tego schorzenia, zanim będzie ono miało szansę rozwinąć się do punktu, w którym stanie się naprawdę dokuczliwe?

1. Bóle żołądka

Bóle zlokalizowane bezpośrednio w żołądku, zwłaszcza w rejonie pomiędzy mostkiem a pępkiem powinny niezwłocznie przykuć Twoją uwagę.

Czy potrafisz określić sytuacje, w których te bóle pojawiają się najczęściej? Czy ma to miejsce wtedy, gdy Twój żołądek jest pusty, czyli najczęściej między posiłkami? Czujesz palący ból?

Być może jakaś metoda na zobojętnienie kwasu żołądkowego Ci pomoże, ale zazwyczaj jest to sposób zastępczy, likwidujący dokuczliwe objawy jedynie tymczasowo.

2. Nietypowe bóle

Być może przedstawione poniżej objawy występują od czasu do czasu u Ciebie, ale jeśli zauważysz, że przechodzą one w postać przewlekłego schorzenia, to sytuacja taka zaczyna powoli robić się niebezpieczna. Postaraj się być świadomym tego, co Twój organizm chce Ci przekazać i zwróć baczną uwagę na następujące dolegliwości:

  • Wzdęcia lub odbijanie się.
  • Utrata apetytu lub wagi.
  • Uczucie sytości po wypiciu płynów.
  • Regularne zmęczenie lub wyczerpanie.
  • Poranne mdłości lub wymioty.

3. Zaawansowane stadium choroby wrzodowej

Jeśli cierpisz z powodu zaawansowanej choroby wrzodowej, to powinieneś zaobserwować u siebie unikalne objawy tego schorzenia. Są one uważane za typowe objawy, w razie wystąpienia których powinieneś odwiedzić niezwłocznie lekarza.

  • Ciemne lub krwawe stolce.
  • Codzienne mdłości lub wymioty.

Wrzody żołądka – zalecana dieta

Należy skonsultować się z dietetykiem w celu uzyskania informacji na temat produktów spożywczych, które mogą pogorszyć objawy powodowane przez wrzody żołądka i zwiększyć szanse ich rozwoju.

Karczochy i sok z cytryny

Niektóre składniki potraw, takie jak sól mogą dodatkowo być przyczyną nadciśnienia tętniczego lub powstawania stanów zapalnych, które mogą także powodować wrzody żołądka.

Jako niezbędny dodatek do każdego leczenia farmakologicznego należy rozważyć uzupełnienie je poprzez zdrową dla żołądka dietą.

Zalecenia dotyczące diety:

  • Unikaj soli i cukru.
  • Unikaj słodyczy i deserów, takich jak czekolada lub cukierki.
  • Zastąp białą mąkę mąką pszenną.
  • Unikaj słodkich napojów i przekąsek.
  • Ogranicz spożycie kawy i unikaj alkoholu.
  • Spożywanie nabiału nie jest zalecane jeśli masz wrzody żołądka.
  • Unikaj potraw z narządów takich jak nerki i serca.
  • Unikaj ostrych przypraw.

Optymalne składniki diety jeśli cierpisz na wrzody żołądka

Alkaliczne warzywa zielone, takie jak szpinak, karczochy, cykoria, kalafior i sałata, a także grzyby oraz dynia są wspaniałymi produktami na wrzody żołądka.

Spróbuj przyprawić swoje potrawy oregano, dzięki czemu uzyskasz naprawdę aromatyczne jedzenie i do tego niezwykle zdrowe.

Napar z melisy

Zalecane są również napary z mięty, tymianku, melisy, lukrecji i goryczki. Jedna szklanka letniego napoju wypijana dwa razy dziennie po posiłku pomoże Twojemu żołądkowi.

Dodaj do naparu odrobinę soku z cytryny. Choć zawiera on kwas cytrynowy, to jednak ma on zbawienny wpływ na wrzody żołądka oraz cały organizm.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.