Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa) to choroba, która atakuje jelito grube, wywołując zapalenie jego błony śluzowej, bardzo silne bóle, biegunkę, a nawet krwawienie. Jeśli wrzodziejące zapalenie jelita grubego nie będzie odpowiednio leczone, może pojawić się nowotworowe owrzodzenie. W efekcie organizm zaczyna odrzucać pewne pokarmy, zwiększając tym samym objawy choroby.

Chociaż nie istnieje żaden skuteczny lek na tę chorobę, możesz skorzystać z zabiegów, które pomogą złagodzić objawy i przyniosą ulgę na co dzień. My z kolei przedstawiamy listę produktów, których powinny unikać osoby chore na wrzodziejące zapalenie jelita grubego – dzięki nim polepszymy funkcjonowanie tego narządu oraz unikniemy przykrych dolegliwości.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – Nie jedz czekolady!

Czekolada jest otrzymywana z suszonych nasion kakao, których właściwością jest stymulowanie zarówno układu nerwowego, jak i trawiennego. Jeśli cierpimy na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, czekolada dodatkowo wywołuje kolki i biegunkę.

Rośliny strączkowe

Grupa ta obejmuje fasolę, groch, soczewicę, ciecierzycę etc. Rośliny te względu na wysoką zawartość żelaza i nierozpuszczalnego błonnika są produktami słabo tolerowanymi przez osoby chorujące na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Wywołują zaparcia i kolki.

Produkty mleczne

Są jednym z najważniejszych wrogów układu trawiennego, osób chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Mleko

A to ze względu na wysoką zawartość laktozy, która jest składnikiem trudnym do strawienia.

Cytrusy

Mamy tu na myśli cytrynę, pomarańczę i mandarynkę. Co prawda nie w tak wielkim stopniu, jak inne produkty, ale cytrusy również powodują dyskomfort u osób chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Unikaj zatem spożywania tych owoców.

Tłuszcze

Najgorszego rodzaju tłuszcz zawierają potrawy smażone – najlepiej zatem z nich zrezygnować. Przy okazji produktów mlecznych, wspomnieliśmy już o laktozie. Należy jednak dodać, że poza nią zawierają one również dużo tłuszczu, który jest trudny do wchłonięcia przez ścianę jelita.

Banany

Zielony banan – bogaty w potas i węglowodany – należy do grupy produktów, które niekorzystnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie jelita grubego.

Banan w plasterkach

Może on wywoływać zaparcia oraz – w większości przypadków – krwawienie.

Konserwy

Mówiąc o konserwach, mamy na myśli wszelkiego rodzaju przetworzoną żywność, produkty z puszki oraz soki z kartonu, które na potrzeby wydłużenia terminu przydatności do spożycia są nafaszerowane konserwantami. A konserwanty to wielki wróg jelita grubego!

Alkohol

Napoje alkoholowe, bardzo niekorzystnie wpływają na pracę jelita grubego – generalnie, są one środkiem drażniącym przewód pokarmowy.

Alkohol

Osobom cierpiącym na wrzodziejące zapalenie jelita grubego zalecamy całkowitą rezygnację z wina, piwa, rumu, whisky i podobnych napojów, ponieważ mogą one nasilać objawy choroby.

Napoje gazowane

Napoje gazowane zaliczają się do grupy produktów niezalecanych w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, ponieważ – ze względu na wysoką zawartość gazu – dodatkowo przyczyniają się do zapalenia żołądka. Radzimy zrezygnować ze spożywania tego typu napojów.

Kofeina

W tej grupie znajduje się nie tylko kawa, ale także wszelkiego rodzaju napoje energetyzujące. Zawierają one również wysoki procent kofeiny. Ponadto nie dostarczają one organizmowi żadnych wartości odżywczych. Napoje te zwykle powodują zaparcia oraz szybką utratę wody z organizmu.

Należy pamiętać

Chociaż lista produktów niewskazanych dla osób chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest długa. Może wydawać się, że prawie wszystko szkodzi, warto spojrzeć na to z innej strony. Znając zalecane i niezalecane produkty możemy stosować odpowiednią dietę, dzięki której zdołamy polepszyć jakość życia. Niemniej jednak trzeba nauczyć się, w jaki sposób przygotowywać potrawy, aby złagodzić objawy choroby. Doskonałym wyborem jest mleko bez laktozy (dostępne w większości supermarketów). To jednak tylko jedna z wielu alternatyw, która pomoże w przyswajaniu składników odżywczych przez ścianę jelita.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Burriel, JI García, A. Pereda Pérez, and Sociedad Española de Gastroenterología. “Trastornos intestinales funcionales (equivalentes del colon irritable).” Anales de Pediatría. Vol. 57. No. 3. Elsevier Doyma, 2002.
  • Rodríguez Magallán, Alfredo, et al. “Tratamiento del colon irritable con lidamidina y psicoterapia de apoyo.” Rev Gastroenterol Mex 62.1 (1997): 7-13.
  • Schmulson, M. “Síndrome de colon irritable:¿ Hay una terapéutica eficaz.” Valdovinos M, Milke P, Uscanga L. Gastroenterología, Hepatología y Nutrición Basadas en Evidencias. México: Masson (2002).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.