Wychowanie emocjonalne dzieci - podstawowe zasady

Odpowiednie wychowanie emocjonalne przygotowuje dzieci do bycia dobrymi obywatelami i tworzy fundamenty ich dorosłości.
Wychowanie emocjonalne dzieci - podstawowe zasady

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Możesz nauczyć dziecko przechodzić na zielonym świetle, dbać o zwierzęta, liczyć i mnożyć, a nawet segregować śmieci. A co z wyrażaniem uczuć? Żeby potrafiło mówić na głos to, co czuje? Wychowanie emocjonalne jest niezbędne do prawidłowego rozwoju Twojego dziecka.

Wychowanie nie polega tylko i wyłącznie na przekazywaniu danych i informacji. Musisz wyjaśnić dziecku jak powinno radzić sobie w tym skomplikowanym świecie, jak być szczęśliwym i jak uszczęśliwiać innych. To niezwykle ważne.

Biorąc pod uwagę, że dzisiejsze placówki oświatowe nie przykładają szczególnej uwagi do tego typu zagadnień, powinnaś na własną rękę dowiedzieć się, jak wychować dziecko na płaszczyźnie emocjonalnej.

Wychowanie emocjonalne dzieci

Dziewczynka na łące

Wychowanie dziecka rozpoczyna się w dniu jego narodzin. Wychowywać znaczy kochać, rozmawiać, przekazywać zwyczaje i odpowiednie nawyki: czas na obiad, na pójście do spania itp. Twój głos jest dla dziecka wsparciem i zabezpieczeniem; dodaje mu otuchy i odwagi.

Prawdziwa przygoda rozpoczyna się wraz z 8. urodzinami. To właśnie w tym wieku dzieci zaczynają tworzyć swego rodzaju schematy funkcjonowania świata. W wieku 8 lat dzieci wiedzą już co jest dobre, a co złe, i zaczynają kształtować swoją osobowość. Wykazują dużo większe zainteresowanie i to do nas należy zapewnienie im wsparcia i życzliwości.

Wychowanie emocjonalne powinna obejmować następujące płaszczyzny:

1. Samopoznanie

Dziewczynka wąchająca kwiat

Dzieci powinny rosnąć będąc najlepszą wersją siebie samych. Co to oznacza? Że powinny znać swój potencjał i swoje ograniczenia. Naucz je samodzielności. Dzięki temu będą mogły się przekonać do czego są zdolne, co im dobrze wychodzi, a co nie.

Uważaj, żeby nie przesadzać z nadopiekuńczością: dziecko musi nauczyć się odpowiedzialności samodzielnie i, tym samym, wzmocnić poczucie własnej wartości. Twoje zadanie polega na ciągłym wsparciu. Pozwól, żeby dziecko popełniało błędy i nie karz je za nie, tylko wyjaśnij jak można zrobić to lepiej.

2. Dziecko powinno mieć obowiązki

Szczęśliwa dziewczynka

Osoba odpowiedzialna to osoba dojrzała emocjonalnie. Nie jest zależna od innych i wierzy w siebie. Im Twoje dziecko jest starsze, tym więcej powinno mieć obowiązków. Musi nauczyć się, że życie to nie tylko prawa i przywileje, ale również szereg zadań do wykonania.

3. Być szczęśliwym, ale również akceptować niepowodzenia

Od najmłodszych lat muszą zrozumieć, że nie można mieć wszystkiego. Za każdym razem jak słyszą “nie”, nie powinny wpadać w histerię. Na przykład:

Twój ośmioletni syn prosi Cię, żebyś kupiła mu telefon komórkowy. Oczywiście, jest na to zbyt młody i musisz mu to wyjaśnić tak, żeby zrozumiał. Jeżeli wpada w histerię, płacze i krzyczy, oznacza to, że wciąż nie nauczył się akceptować frustracji.

Na dłuższą metę może się to odbić na jego własnym szczęściu. Wychowanie emocjonalne polega na odpowiednim przekazaniu Twoich argumentów.

4. Znaczenie “dobra wspólnego”

Muzyka w życiu dzieci

Życie to nie bezludna wyspa. Współżyjemy w społeczeństwie razem z innymi ludźmi, tworzymy związki i dojrzewamy emocjonalnie razem z nimi.

Co to oznacza? Żeby wychowanie emocjonalne Twojego dziecka przyniosło skutek, musisz wziąć pod uwagę następujące aspekty:

  • Zdolność empatii: branie pod uwagę uczuć innych: dziadków, rodzeństwa, kolegów…
  • Zrozumienie, że jeżeli robi coś złego, krzywdzi innych. Jeżeli szanuje i uszczęśliwia innych, wpływa na “wspólne dobro”. Uśmiechając się do innych, inni odpowiedzą uśmiechem. Pozytywne emocje są najpotężniejsze.
  • Wychowanie emocjonalne to przygotowanie dziecka do bycia szczęśliwym. Musi potrafić cieszyć się ze swoich zainteresowań i czerpać z nich satysfakcję. Jeżeli ma poczucie własnej wartości, akceptuje się fizycznie i emocjonalnie, będzie w stanie lepiej zrozumieć i uszanować innych.

Zastosuj się do powyższych wskazówek – sukces gwarantowany!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.