Wychowanie dzieci - kluczem jest prostota

Wygórowane oczekiwania i zbyt dużo obowiązków nakładanych na nasze dzieci to błąd wychowawczy, który może odbić się na ich dorosłym życiu.
Wychowanie dzieci - kluczem jest prostota

Ostatnia aktualizacja: 11 lipca, 2019

Wychowanie dzieci to bardzo trudna sztuka, jednak niemal każdy z nas w pewnym momencie życia musi się z nią zmierzyć. Nie istnieje jedna uniwersalna recepta na wychowanie dziecka, dlatego musimy polegać na własnych doświadczeniach lub intuicji.

Przez lata wychowanie dzieci podlegało takim samym zmianom jak każdy inny aspekt naszego życia. Choć obecnie mamy o wiele więcej środków, metod wychowawczych i możliwości wyboru, to wychowywanie potomstwa nie jest proste.

Wychowanie a przyszłość dziecka

Dzieciństwo w czasie dobrobytu także ma swoje ciemne strony. Przysłowie głosi, że ,,od nadmiaru głowa nie boli”. Prawda jest jednak taka, że nadmiar może bardzo negatywnie wpłynąć na wychowanie dziecka i przyczynić się nawet do jego problemów w dorosłym życiu.

Stres, depresja i problemy z koncentracją to tylko niektóre z przeszkód, z którymi borykają się coraz młodsze dzieci. Przeszkody te wraz z nimi wkraczają później w dorosłość. Czy można winić za to same dzieci? A może odpowiada za to jest wychowanie?

Odpowiedź nie jest prosta i wymaga zupełnie innego podejścia. Wychowanie powinno polegać zarówno na dawaniu, jak i na wskazywaniu drogi.

dzieci pod drzewem

Zastanów się, ile dzieci, które znasz może szczerze powiedzieć, że nie ma czasu? Nic dziwnego, jeśli dziecko angażuje się w dziesiątki różnych zajęć pozalekcyjnych, które wypełniają mu każdą wolną chwilę.

Dzieciństwo to czas względnej beztroski. Dziecko, które ma wyrosnąć na szczęśliwego dorosłego musi znać także uczucie nudy, ponieważ stymuluje to kreatywność.

Jeśli dziecko jest przytłoczone nadmiarem obowiązków i oczekiwań ze strony rodziców, mogą pojawić się u niego pierwsze objawy stresu, a nawet depresji. W konsekwencji dojdzie do zaburzenia jego prawidłowego rozwoju psychologicznego i emocjonalnego. Może odbić się to negatywnie na jego przyszłym życiu.

Gdy ,,dużo” zamienia się w ,,zbyt wiele”

Wychowanie dzieci w dzisiejszych czasach mogłoby się zdawać bajecznie proste. Mamy bowiem do dyspozycji możliwości, o których nasi rodzice mogliby tylko pomarzyć.

Życie naszych dzieci, oprócz standardowych obowiązków szkolnych czy całkiem normalnych w pewnym wieku kłótni z rodzicami, wydaje się łatwe i pozbawione jakichkolwiek trosk.

Dlaczego więc dzieci bywają nieszczęśliwe, nawet jeśli materialnie niczego im nie brakuje? Ich życie jest udane i bezpieczne, z czego wynikają więc ich problemy?

wychowanie dziecka

Prawdopodobnie powinniśmy winić za to fakt, że wychowanie dzieci w czasach nadmiaru i chaosu informacyjnego nie jest jednak aż tak proste, jakby się mogło wydawać.

Nasze dzieci, tak samo jak my, są ze wszystkich stron bombardowane informacjami, które w efekcie tłumią ich naturalną potrzebę poznawania świata. Wywołują natomiast tylko stres i zagubienie.

W dzisiejszym świecie dzieci dorastają także szybciej, nie mają więc czasu na cieszenie się z najpiękniejszych lat swojego życia. Ma to ogromny wpływ na ich przyszłość.

Wychowanie oparte na nadmiarze

Podsumowując, możemy stwierdzić, że wychowanie dzieci w dzisiejszych czasach opiera się na nadmiarze. Możemy wyodrębnić kilka aspektów, których w naszym życiu jest po prostu zbyt dużo.

  • Nadmiar rzeczy materialnych: Pokolenie naszych rodziców i dziadków cieszyło się z każdej, nawet najmniejszej rzeczy, ponieważ najczęściej nie posiadali ich zbyt wiele. Do szczęścia były potrzebne im rzeczy tak prozaiczne jak ubrania i jedzenie. Zabawki były pewnego rodzaju towarem luksusowym.
  • Dzisiaj nasze dzieci mają wszystko, czego tylko zapragną, jednocześnie jednak nie są nauczone szanowania tego, co posiadają.
  • Nadmiar informacji: Wychowanie dziecka, które więcej czasu niż w domu i szkole spędza na zajęciach pozalekcyjnych, wcale nie jest proste.
  • Dziecko poddawane takiego rodzaju presji i bombardowane na każdym kroku nowymi informacjami, nie jest w stanie zapamiętywać i przetwarzać ich prawidłowo. Przez to nauka i jego wychowanie mogą być nieefektywne.
  • Zbyt duży wybór: Obecnie możemy wybierać spośród tylu różnych rzeczy, że wywołuje to w nas, a szczególnie w dzieciach, pewien rodzaj szoku i zagubienia. Ciągła konieczność podejmowania decyzji jest stresująca i przytłaczająca. Nie ułatwia więc wychowania dziecka ani nie wpływa pozytywnie na jego rozwój emocjonalny.
  • Wszystko dzieje się zbyt szybko: W ostatnich dekadach świat znacznie przyspieszył. Wszystko dzieje się tak szybko, że nie jesteśmy w stanie cieszyć się życiem.
  • Nie uczymy naszych dzieci, jak czerpać radość z każdej chwili. Nie pozwalamy im na to, stale poganiając je i wypełniając zajęciami i obowiązkami każdą godzinę ich dnia.

Polecamy przeczytać również: Prezenty, które mają wynagrodzić brak czasu

Wychowanie dziecka nie polega tylko na planowaniu jego życia nawet w najmniejszych detalach. Oczywiście rolą rodziców jest zapewnianie dziecku jak najlepszych możliwości i odpowiedzialne nadzorowanie jego działań. Należy mu jednak pozwolić na podejmowanie własnych decyzji.

Nie prowadź dziecka przez całe życie za rękę, lecz postaraj się wskazywać mu najlepszą drogę.

wychowanie dziecka przez rodziców

Wychowanie – pamiętaj

Dzieciństwo ma się tylko jedno i jest to wyjątkowy czas. Wtedy buduje się pierwsze relacje z innymi ludźmi i rozwija swoje zainteresowania. Jeśli już w najmłodszych latach życia dopada nas stres i depresja, to co będzie w dorosłym życiu?

Wychowanie dziecka powinno opierać się na prostocie – nadmiar nie jest wskazany, może nawet zaszkodzić.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.