Wyrzucanie żywności zabronione we Francji

Od teraz we Francji za nieprzekazywanie niesprzedanej żywności organizacjom charytatywnym supermarketom grożą surowe kary.
Wyrzucanie żywności zabronione we Francji

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Marnowanie żywności to od wielu lat bardzo kontrowersyjny temat. Choć w niektórych regionach świata ludzie umierają z głodu, każdego roku wyrzuca się ponad 1,3 miliona ton jedzenia. Przez wiele dekad organizacje pozarządowe starały się wymusić wprowadzenie prawa ograniczającego ten przykry proceder.

W zeszłym roku 35-letni Arash Derambarash zaproponował stworzenie przepisów zobowiązujących supermarkety do przekazywania niesprzedanej żywności na cele charytatywne. Francuski Senat zaakceptował tę propozycję, co może przynieść ogromne korzyści całemu społeczeństwu.

Francja jako pierwsza zakazuje marnowania żywności

Wraz z decyzją podjętą przez Senat, Francja stała się pierwszym państwem na świecie, w którym oficjalnie zakazano marnotrawienia i wyrzucania niesprzedanej żywności.

Supermarkety o powierzchni większej niż 400 metrów kwadratowych są zobowiązane do podpisania umów z organizacjami charytatywnymi.

Niewywiązywanie się z tych zobowiązań grozi karą nawet do 75 tysięcy euro lub 2 lat pozbawienia wolności. Taka decyzja wywołała radość wśród przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy będą mogli dystrybuować żywność lepszej jakości do najbardziej potrzebujących.

Szef francuskiej sieci banków żywności wyraził nadzieję, że nowe prawo pozwoli przekazywać większą ilość świeżych warzyw, owoców i mięsa. Produkty te są szczególnie ważne – to na nie jest największe zapotrzebowanie.

wyrzucanie żywności

Nowe przepisy pozwalają także na nakładanie wysokich kar na sieci handlowe, które celowo niszczą produkty spożywcze, aby uniknąć ,,wykradania” i wynoszenia ich przez potrzebujących ze śmietników.

Warto podkreślić, że liczba osób, które w ten sposób zdobywają pożywienie, stale rośnie. Główną techniką uniemożliwiania takim osobom skorzystania z wciąż zdatnej do użycia żywności jest na przykład spryskiwanie produktów wybielaczem tuż przed ich wyrzuceniem.

Niektóre supermarkety posiadają nawet specjalne magazyny, gdzie przechowują żywność przed wyrzuceniem. Ma to na celu uchronienie tych ludzi przed ewentualnym zatruciem.

Nowe wyzwania dla wolontariuszy

zdjęcie grupowe wolontariuszy

Polecamy przeczytać również: Najbardziej szkodliwe jedzenie!

Mimo odniesionego sukcesu organizacje charytatywne i pracujący dla nich wolontariusze już szykują się na nowe wyzwania. Będą przede wszystkim potrzebować więcej rąk do pracy przy segregacji i dystrybucji otrzymywanej żywności.

Niezbędne będą także ciężarówki, magazyny i lodówki, dzięki którym żywność w dobrym stanie trafi do potrzebujących.

Celem jest także nakłonienie wszystkich państw Unii Europejskiej do wprowadzenia podobnych przepisów regulujących przekazywanie produktów spożywczych organizacjom pozarządowym. Być może uda się także stworzyć odpowiednie zapisy w prawie unijnym.

11% zmarnowanej żywności we Francji to efekt wyrzucania jej przez supermarkety, 67% to wina konsumentów, a 15% – restauracji. Działania wymagają więc też szerzej zakrojonej akcji informacyjnej i edukowania społeczeństwa.

Bailet zapewnia, że zwiększenie zasobów przekazywanej przez supermarkety żywności o 15% oznacza nawet 10 milionów posiłków więcej każdego roku dla potrzebujących osób.

Jego długoterminowe marzenie to świat, w którym żywność nie jest wyrzucana i zawsze trafia do tych, którzy najbardziej jej potrzebują.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.