Wzdęcia – koktajl na bazie gruszki oraz kiwi

Męczą Cię wzdęcia i gazy i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie? Nie musisz sięgać po żadne leki, wystarczy, że przygotujesz koktajl z naturalnych składników.
Wzdęcia – koktajl na bazie gruszki oraz kiwi
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Opisywany koktajl na wzdęcia to idealny środek łagodzący wszelkiego rodzaju zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego oraz stymulujący ruchy robaczkowe jelit. Wszystko to dzięki jego cennym właściwościom, na przykład wysokiej zawartości błonnika.

Bez wątpienia największe zalety tego koktajlu to skuteczne łagodzenie zaparć i leczenie innych problemów układu pokarmowego, takich jak wzdęcia lub zgaga.

Czy próbowałeś już wszystkich znanych sposobów, aby tylko pozbyć się nadmiaru gazów w jelitach utrudniających realizowanie codziennych czynności?

Tylko ludzie zmagający się z opisanymi powyżej problemami wiedzą, jak bardzo niekorzystnie wpływają one na ich codzienne zajęcia. W większości przypadków muszą przyzwyczaić się do ciągłego poczucia dyskomfortu, ale jest na to skuteczna metoda!

gazy jelitowe i wzdęcia

W niniejszym artykule proponujemy Ci proste rozwiązanie, które polega na codziennym spożywaniu koktajlu na bazie gruszki i kiwi. Pomoże Ci on zwiększyć skuteczność perystaltyki jelit, jednocześnie zwalczając zjawisko zatrzymywania płynów w organizmie.

Wzdęcia – czy jest jakiś sposób, żeby im zaradzić?

Głównym problemem w leczeniu wzdęć jest to, że istnieje tak naprawdę mnóstwo różnych przyczyn, które mogą je wywołać. Jeśli chcesz raz na zawsze położyć kres tym uciążliwym dolegliwościom, musisz zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Nietolerancja pokarmów, które mogą być nieprawidłowo trawione przez układ pokarmowy.
  • Najczęstszą przyczyną nietolerancji pokarmowych są produkty zawierające gluten i laktozę. Są jednak osoby, u których spożywanie owoców lub warzyw powoduje silne wzdęcia.
  • Zjadanie nadmiernych ilości surowego pożywienia lub produktów spożywczych wywołujących wzdęcia, na przykład sałata, kapusta, cebula, grzyby, rośliny strączkowe itp.
  • Stosowanie diety opartej o przetworzone produkty spożywcze lub niezdrowy sposób jedzenia – w pośpiechu, podczas rozmowy, stojąc, a także niedokładne przeżuwanie każdego kęsa pożywienia.
  • Picie zbyt dużej ilości wody podczas posiłku. Wodę należy pić wcześniej, między posiłkami, najlepiej w godzinach porannych. W trakcie jedzenia najlepiej w ogóle unikać popijania.
  • Łączenie ze sobą zbyt wielu potraw o różnych wymaganiach związanych z ich trawieniem. Nie należy łączyć nabiału z owocami – taki posiłek gwarantuje intensywne i dokuczliwe wzdęcia. Te składniki najlepiej spożywać osobno, na przykład nabiał jako składnik śniadania, natomiast owoce w charakterze popołudniowej przekąski.
  • Stres i zaburzenia nerwowe lub emocjonalne.
  • Zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego. Osoby mające silne wzdęcia zazwyczaj zmagają się także z jakąś chorobą przewodu pokarmowego. Należy udać się do lekarza, aby wykluczyć potencjalnie groźne problemy, takie jak infekcje bakteryjne lub pasożyty, zapalenie błony śluzowej żołądka, przewlekłe zaparcia itp.

Korzyści oferowane przez gruszki, które pomagają łagodzić wzdęcia

Gruszki w 80% składają się z wody. Z tego powodu są jednym z najbardziej skutecznych produktów spożywczych redukujących wzdęcia spowodowane przez zjawisko zatrzymywania płynów w organizmie.

gruszki i ich wpływ na wzdęcia

Ich wysoka zawartość potasu i niska ilość sodu sprawia, że są to owoce, które znakomicie sprawdzają się w procesie zrzucania wagi. Stanowią zatem częsty składnik wielu popularnych diet odchudzających.

Właściwości moczopędne gruszki dodatkowo wzmacniają takie związki chemiczne, jak arginina, arbutyna, kwas askorbinowy oraz inne składniki odżywcze. Jednocześnie redukują wzdęcia, a przy tym zawierają także pektyny, czyli rozpuszczalne łańcuchy aminokwasów mających korzystny wpływ na pracę jelit.

Korzyści oferowane przez kiwi, które pomagają łagodzić wzdęcia

Kiwi to bardzo popularny owoc wykorzystywany jako środek przeciw zaparciom. Skuteczność tego owocu wynika głównie z jego wysokiej zawartości błonnika, który ułatwia ruchy robaczkowe jelit bez dodatkowego drażnienia wnętrza przewodu pokarmowego.

Twoje jelita zaczęły funkcjonować poprawnie? Dzięki kiwi możesz zapobiec powstaniu w nich typowego stanu zapalnego powodującego różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, na przykład wzdęcia, biegunki, zaparcia, a także typowe bóle brzucha.

kiwi na wzdęcia

Kiwi jest również jednym z owoców o najwyższej zawartości witaminy C. Zawiera jej więcej niż cytryny i pomarańcze. Kiwi najlepiej spożywać codziennie rano przed śniadaniem, o ile nie jadasz produktów mlecznych i nabiału.

Korzystając z właściwości oferowanych przez prezentowany przez nas koktajl z gruszki i kiwi, będziesz w stanie pozbyć się wzdęć, a jednocześnie cieszyć się pysznym śniadaniem.

Jak przyrządzić opisywany koktajl?

Ilość koktajlu powinna zależeć od tego, jak bardzo doskwiera Ci głód, a także od wagi Twojego ciała i stylu życia. Co więcej, koktajl wykazuje korzystne właściwości nawet jeżeli stosujesz dietę odchudzającą, co oznacza, że pijąc go nie złamiesz jej zasad.

Przygotuj następujące produkty w podanych poniżej ilościach (szacunkowo):

  • 1 duża dojrzała gruszka – jeśli pochodzi z naturalnego, ekologicznego sadu, nie obieraj jej ze skórki
  • 2 dojrzałe kiwi
  • szczypta sproszkowanego imbiru
  • 1/2 szklanki wody (100 ml)
  • W celu osłodzenia koktajlu możesz użyć odrobiny miodu lub stewii.

Wrzuć wszystkie składniki do blendera i miksuj tak długo, aż uzyskasz jednorodną mieszaninę.

Kiedy należy pić tak przyrządzony napój?

Aby pozbyć się wzdęć, najlepiej pić koktajl codziennie rano na śniadanie.

Optymalnym rozwiązaniem będzie wypicie z samego rana szklanki wody z cytryną, a następnie spokojne przyrządzenie koktajlu i wypicie go w odstępie kilkunastu minut. Jeśli nadal odczuwasz głód lub masz ochotę na coś konkretniejszego, możesz wypić go także po śniadaniu.

Zawsze pamiętaj o zaleceniach zawartych w pierwszej części niniejszego artykułu.

Możesz również przygotować sobie tak dużą ilość koktajlu, jak tylko zechcesz. Możesz pić go bez ograniczeń przez cały poranek. Dobrym pomysłem jest picie go codziennie przez co najmniej miesiąc.

Po upływie tego czasu możesz się go napić, gdy tylko poczujesz taką potrzebę – lub dotkną Cię wzdęcia. W ten sposób przekonasz się, czy naprawdę on działa i na ile jest skuteczny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.