Wzmacnianie wątroby i nerek - sok

Poza tym, że ogórek dostarcza do organizmu witaminy i antyoksydanty, jest także bogatym źródłem rozpuszczalnego błonnika. Ponadto stymuluje produkcję żelu, który skutecznie chroni naszą wątrobę.
Wzmacnianie wątroby i nerek - sok
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Doskonałym sposobem na wzmocnienie naszej wątroby i nerek jest dołączenie do naszej codziennej diety zdrowych i naturalnych soków. Aby jednak soki przyczyniły się do wzmocnienia wątroby i nerek, muszą być zrobione ze zdrowych warzyw, wolnych od pestycydów i zabiegów, które ograniczają ich właściwości.

Czy tego chcemy, czy nie, zarówno z jedzenia, jak i z atmosfery, nasz organizm absorbuje pewne ilości toksyn, które z czasem się akumulują i odkładają w naszym ciele. Za oczyszczanie organizmu z tych właśnie toksyn odpowiadają głównie wątroba i nerki. Dlatego ważne jest, by każdego dnia wspomagać pracę tych narządów.

Niezależnie od tego, czy cieszysz się dobrym zdrowiem, czy też odczuwasz jakieś dolegliwości związane z działaniem wątroby lub nerek, jesteśmy pewni, że picie soków z ogórka i marchwi, o których mowa w tym artykule, okaże się dla Ciebie pomocne.

Korzyści dla wątroby i nerek – marchew

To, co wszyscy wiedzą na temat jedzenia marchwi, to fakt, że zmienia nieco kolor naszej skóry. Według doniesień Światowej Organizacji Zdrowia i według raportu opublikowanego w “World Cancer Report” de 2014, jedzenie marchwi chroni nas przed wieloma rodzajami nowotworu.

Przeczytaj również artykuł: Marchewkowa kuracja na rozstępy

  • Marchew ponadto zawiera 25% falkarinolu, związku, który chroni warzywa przed atakiem grzybów, i który chroni przed rozwojem różnych typów guza.
  • Marchew jest bogata w witaminy A, B, C i E, minerały, a także silne antyoksydanty, które optymalizują funkcje wątroby i nerek.
  • Jeżeli będziemy jeść marchew w postaci surowej, dostarczy nam dodatkowo enzymów, które stanowią ochronę naszego układu pokarmowego.
  • Marchew pomaga walczyć z zaparciami, czyszcząc jelita z substancji toksycznych i wspomagając odpowiednie wchłanianie się składników odżywczych. Utrzymując mniej szkodliwych substancji w krwiobiegu, wspomagamy wątrobę i nerki, by się nie przeciążały.
  • Bardzo ważna informacja: marchew zawiera dużo wody, z tego też powodu, a także dzięki zawartym w niej przeciwutleniaczom, wykluczamy rozwój kamieni nerkowych.
  • Warzywo to dostarcza nam energii dzięki zawartości potasu i fosforu.

Korzyści dla wątroby i nerek – ogórek

Ogórki wspomagają pracę wątroby

Czy masz w domu ogórki? Czy są z naturalnej hodowli? A więc poza posiadaniem smacznego i odświeżającego warzywa, możesz również chronić swoje zdrowie.

  • Ogórki składają się w 95% z wody. To sprawia, że bardzo dobrze chronią i wspomagają pracę nerek. Zawierając tyle wody stają się jednym z najlepszych diuretyków, jakie istnieją.
  • Ogórki należą do tej samej rodziny warzyw, co dynia. Stanowią warzywa bardzo zdrowe dla wątroby i nerek, zapewniające witaminy, antyoksydanty i minerały.
  • Ogórki zawierają flawonoid zwany fizetyną. Wykazuje ona działanie przeciwzapalne i opóźnia starzenie się umysłu. Ponadto jest doskonałym środkiem w walce z chorobą stłuczeniową wątroby i ze stanami zapalnymi.
  • Tak naprawdę każdy posiłek bogaty w składniki zawierające dużo antyoksydantów pomaga wzmocnić tkanki narządów, walczyć z wolnymi rodnikami, a jednocześnie wspomaga wydalanie z organizmu nagromadzone substancje toksyczne.
  • Ogórki zawierają również dużo witaminy C, beta karotenu, flawonoidów. Ponadto stanowią źródło kwercetyny, antyoksydantu, który chroni nas przed wieloma chorobami przewlekłymi.
  • Wspaniałą wiadomością jest również fakt, że ogórki są zdecydowanie niskokaloryczne. Dlatego właśnie powinny stanowić nieodłączny składnik większości diet. A ze względu na wysoką zawartość błonnika, świetnie jest warzywem wysoce zalecanym do spożycia, zwłaszcza w dietach odchudzających.
  • Błonnik rozpuszczalny powoduje wytwarzanie substancji przypominającej żel, która nie tylko czyści jelita, a le również odpowiada za uczucie sytości. To z kolei wpływa na lepszą kontrolę przyswajania tłuszczu i podwyższony poziom ochrony naszej wątroby.

Sok z ogórka i marchwi

Sok z ogórka i marchwi

Składniki

  • 1 ogórek
  • 2 marchewki
  • 1 łyżeczka pietruszki (5g)
  • 1 szklanka wody (200ml)
  • Sok z połowy cytryny

Przygotowanie

  • Przygotowanie zaczynamy od umycia ogórka i marchwi. Następnie warzywa obieramy i kroimy na mniejsze kawałki.
  • Wyciskamy sok z połowy cytryny, bogatego źródła witaminy C i antyoksydantów, które jeszcze bardziej przyczynia się do zdrowia wątroby i nerek.
  • Co dalej? Szatkujemy nieco pietruszkę. Choć jej smak jest dość wyraźny, to jest ona rośliną bardzo cenną z leczniczego punktu widzenia i pomaga w oczyszczaniu nerek.
  • Ostatecznie umieść wszystkie składniki w blenderze i miksuj dokładnie do uzyskania jednolitej konsystencji bez jakichkolwiek gródek.

Przeczytaj również artykuł: Soki odchudzające – 4 pyszne przepisy!

Kiedy byłoby najlepiej pić sok z ogórka i marchwi? Bardzo dobrze sprawdza się picie go z rana. Gdy zaserwujesz go z tostem z chleba z dodatkiem odrobiny oliwy z oliwek i z jajkiem, uzyskasz smaczne śniadanie, bogate w błonnik, a także witaminy i proteiny.

Poczujesz się naprawdę syta i zyskasz energię, która pozwoli Ci zachować aktywność aż do południa. Najlepiej jest pić sok przez osiem kolejnych dni każdego miesiąca. Twoja wątroba i nerki na pewno odczują różnicę!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.