Zapalenie stawów - Naturalne leczenie

Regularne stosowanie olejku z wiesiołka pomaga złagodzić ból oraz poprawia elastyczność stawów.
Zapalenie stawów - Naturalne leczenie
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zapalenie stawów to obecnie coraz powszechniejsza choroba, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Zwykle jest ona wynikiem przeciążania stawów, urazów, bądź infekcji.

Zapalenie stawów nie jest korzystne ani dla zdrowia, ani dla urody. Co więcej może utrudniać normalne funkcjonowanie na co dzień oraz bywa bardzo bolesne. Osoby chorujące na tę przykrą dolegliwość starają się za wszelką cenę unikać zabiegów medycznych, takich jak na przykład zastrzyki. Uciekając przed tymi bolesnymi praktykami, możemy postawić na naturalne leczenie. Oprócz tego, że domowe sposoby są skuteczne, dodatkowo są tanie i proste w stosowaniu.

Zapalenie stawów – naturalne metody leczenia

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, osoby chorujące na zapalenie stawów wolą leczyć się naturalnymi, domowymi sposobami, które pozwalają na złagodzenie bólu. Poniżej przedstawiamy listę produktów wspomagających leczenie zapalenia stawów.

Imbir

Imbir to jeden z najsilniejszych naturalnych środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Jego spożywanie w znacznym stopniu przyczynia się do złagodzenia bólu, zwłaszcza w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów.

Imbir na zapalenie stawów

Jak go spożywać?

Zaleca się spożywanie dwóch łyżeczek sproszkowanego imbiru (czyli około 100 g) dwa razy dziennie.

Lipa

Kwiaty lipy posiadają silne właściwości napotne, czyli są w stanie znacząco zwiększyć wydzielanie potu. W czym jednak może to pomóc przy zapaleniu stawów? Otóż nadmierne pocenie pomaga usunąć toksyny z organizmu, co z kolei oczyszcza stawy i łagodzi ich stan zapalny.

Jak ją spożywać?

Zaleca się spożywanie filiżanki naparu z połowy łyżeczki wysuszonych kwiatów lipy. Najlepsza dawka to dwie filiżanki naparu dziennie przez okres około dwóch tygodni.

Kapary

Kapary doskonale dbają o zdrowie stawów, a to dzięki silnym właściwościom diuretycznym.

Jak je spożywać?

Zaleca się dodawanie kaparów do sałatek i surówek. Pamiętaj również, że istnieją rozmaite diety, które wzmacniają ścięgna i wspomagają leczenie zapalenia stawów.

Nasiona konopi

Nasiona konopi, dzięki zawartości tłuszczów omega-3 i omega-6, są wręcz idealnym naturalnym lekiem na zapalenie stawów.

Jak je spożywać?

Zaleca się dodawanie nasion konopii do posiłków.

Olej z nasion czarnej porzeczki

Olej z nasion czarnej porzeczki posiada właściwości przeciwzapalne, które przynoszą ulgę chorym na zapalenie stawów.

Jak go spożywać?

Zalecana dzienna dawka oleju z nasion czarnej porzeczki to 50 gram.

Olej z wiesiołka

Olej z wiesiołka jest doskonałym codziennym uzupełnieniem diety. Jego regularne spożywanie skutecznie łagodzi objawy choroby, w szczególności ból oraz poprawia elastyczność stawów.

Wiesiołek na zapalenie stawów

Jak go spożywać?

Zalecamy stosowanie 35 gramów oleju z wiesiołka na dzień, rozdzielając tę dawkę na 2 lub 3 razy. Najlepiej spożywać go wraz z posiłkami.

Piołun

Piołun, dzięki zawartości kwasu askorbinowego, chlorogenowego i salicylowego, posiada doskonałe właściwości przeciwzapalne.

Jak go spożywać?

Przygotuj napar z połowy łyżeczki wysuszonych liści piołunu i szklanki wody. Zaparzaj przez około 10-15 minut. Zaleca się picie trzech filiżanek naparu dziennie. Jeśli masz ochotę, dodatkowo możesz go osłodzić.

Okłady z liści laurowych

Przygotuj napar z liści laurowych, a następnie zwilż nim chusteczkę i przyłóż do bolących stawów na około 15 minut.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest produktem szczególnie zalecanym w przypadku zapalenia stawów, ponieważ doskonale łagodzi objawy choroby.

Ocet jabłkowy na zapalenie stawów
Jak go spożywać?

Do szklanki ciepłej wody dodaj dwie łyżeczki octu jabłkowego, osłodź łyżeczką miodu i wypij.

O czym należy pamiętać?

Większość wymienionych powyżej produktów w znacznym stopniu przyczynia się do wzmocnienia systemu immunologicznego. Co za tym idzie, gdy nasza odporność jest na odpowiednim poziomie, organizm jest w stanie samodzielnie wydalać toksyny. Są one bowiem główną przyczyną zapalenia stawów i związanych z tym dolegliwości.

Zapalenie stawów a ruch

Próbując zwalczyć zapalenie stawów nie ograniczajmy się wyłącznie do naturalnych środków leczniczych. Dodatkowo zaleca się:

Pływanie

Wielu lekarzy zaleca tę formę ruchu. Nie jest to oczywiście ćwiczenie do wykonania na poziomie zawodowym.

Zaleca się natomiast pływanie jako formę relaksu, który upłynnia ruchy i nie obciąży zbytnio stawów.

Terapie i ćwiczenia mające na celu ustalenie równowagi między ciałem i umysłem

Badania przeprowadzone na ten temat potwierdzają, że wprowadzenie równowagi między ciałem a umysłem w wyniku relaksującej terapii lub ćwiczeń korzystnie wpływa na leczenie stanów zapalnych stawów. Natomiast odczuwany ból staje się znacznie mniej intensywny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Simon, L. S. (2004). The treatment of rheumatoid arthritis. Best Practice and Research: Clinical Rheumatology. https://doi.org/10.1063/1.3636795
  • Ali, B. H., Blunden, G., Tanira, M. O., & Nemmar, A. (2008). Some phytochemical, pharmacological and toxicological properties of ginger (Zingiber officinale Roscoe): A review of recent research. Food and Chemical Toxicology. https://doi.org/10.1016/j.fct.2007.09.085
  • Lachenmeier, D. W. (2010). Wormwood (Artemisia absinthium L.)-A curious plant with both neurotoxic and neuroprotective properties? Journal of Ethnopharmacology. https://doi.org/10.1016/j.jep.2010.05.062

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.