Zdrada – jak zareagować?

Rany, jakie powoduje zdrada, nigdy nie zostaną zapomniane nawet po upływie czasu i prawie nigdy nie uda się ich uleczyć, ale mimo tego każdy zasługuje na drugą szansę. Wprawdzie zawsze już będzie nam towarzyszyło poczucie strachu, to jednak możemy próbować się pogodzić.
Zdrada – jak zareagować?

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2020

Gdy po raz pierwszy pojawi się w związku zdrada, całe poczucie niewinność przepada bezpowrotnie. Nasza wiara w partnera wali się z hukiem, a wiele wyznawanych przez nas wartości rozsypuje się w pył. Ale jak powinniśmy zareagować w momencie, gdy dowiadujemy się, że dotknęła nas zdrada? Co jest najlepszym rozwiązaniem?

Zdrada i jej znaczenie

Zdrada najczęściej występuje wtedy, kiedy najmniej się jej spodziewasz. SMS w telefonie komórkowym naszego partnera. Wiadomość e-mail. Fotografia lub ugruntowane podejrzenie na temat tego, że osoba, którą kochasz nie jest Ci wierna.

Jak należy reagować w przypadku zdrady? Psychologowie twierdzą, że interesującym aspektem ludzkiej osobowości jest to, że ludzie mają obsesję na punkcie dążenia do zrozumienia wszystkiego. Szukamy czegoś, co wyjaśni nam, dlaczego stało się tak, a nie inaczej.

  • Wypalenie się miłości.
  • Znudzenie.
  • Pojawienie się okoliczności.
  • Cecha osobowości partnera, o której nie mieliśmy pojęcia.
  • Niedojrzałość naszego partnera.
  • Albo nawet nasza wina: brak dostatecznej uwagi, niedostateczna ilość czasu spędzanego razem…

Jednym z oczywistych aspektów jest bezpośredni wpływ na nasze poczucie własnej wartości, jaki powoduje zdrada. Nie tylko czujemy złość, ból, a nawet nienawiść na myśl o tym, co się wydarzyło, ale uczucie upokorzenia jest zupełnie normalne.

Stąd też bierze się ryzyko popadnięcia w depresję. Ale jak tak naprawdę powinniśmy reagować? Jakie posunięcia byłyby najbardziej adekwatne w tym przypadku?

Jaka jest typowa reakcja na zdradę?

Sposób, w jaki ludzie reagują na zdradę zwykle zależy od kilku czynników:

Rozdzielone serce
  • Od jak dawna miała miejsce zdrada? Czy stało się to nagle? A może zdradzanie trwało już od dłuższego czasu?
  • Czy czujemy się odpowiedzialni? Może rzeczywiście zbyt często zaniedbywaliśmy partnera?
  • Sporo zależy również od sposobu, w jaki zdrada została ujawniona. Czy Twój partner nadal temu zaprzeczać? Albo czy on/ona przyznał(-a) się do zdrady i jej żałuje?
  • Nasza osobowość będzie miała olbrzymie znaczenie w kwestii naszej reakcji.

Teraz spójrzmy na niektóre z najczęstszych sposobów reagowania na zdradę.

1. Poszukiwanie kogoś, na kogo można byłoby zrzucić winę

Jest to jeden z najbardziej powszechnych reakcji. W naszym dążeniu do uzyskania wyjaśnienia niekiedy przesadzamy próbując za wszelką cenę znaleźć kogoś winnego. Albo skupiamy całą naszą pogardę na naszym partnerze, albo na osobie, z którą nas zdradzono.

Szukanie winnych pomaga nam nieco ochłonąć, ale dopiero po znalezieniu naprawdę konkretnych argumentów. Po skupieniu się na szukaniu winnych całej sytuacji zazwyczaj potem podejmowana jest decyzja o separacji lub nawet o przebaczeniu.

2. Odwet

Wielu ludzi, których dotknęła zdrada w ramach odwetu poszukuje sposobów na zranienie swojego partnera. Mogą oni także zdecydować na zerwanie i zakończenie związku. Mogą także zdecydować się na kontynuowanie wspólnego życia.

Niezależnie od wybranej drogi osoby, które kierują się chęcią zemsty często angażują się w inny związek starając się w ten sposób spowodować takie samo cierpienie u swojego partnera.

3. Przebaczenie

Zacznijmy od postawienia sprawy jasno: wybaczenie nie zawsze jest równoznaczne z pogodzeniem się. Możemy kontynuować związek, ale przebaczenie nie oznacza zapomnienia. Czasami jesteśmy zmuszeni do odbudowania związku mimo zaistniałych problemów, co nie zawsze jest łatwe.

Ale może się zdarzyć, że, mimo wszystko, możemy osiągnąć sukces na tym polu. Jeśli przebaczenie jest wynikiem realnej i prawdziwej skruchy, to jest to rozwiązanie do zaakceptowania. Ale nie będzie to łatwe zadanie – musimy nauczyć się żyć z mniejszym lub większym ciężarem na duszy.

4. Nowa faza w związku

Być może Cię to zaskoczy, ale są też pary, które po zdradzie otwierają zupełnie nowy rozdział pod względem intensywności swojego związku. Zawarte pojednanie może spowodować przypływ fazy większej intensywności w sferze emocjonalnej oraz seksualnej.

Nieszczęśliwy związek, a zdrada

Jednym z powodów jest utajony strach przed utratą ukochanej osoby, innym zrzucenie winy na kogoś innego, kto także nie dochował wierności, a jeszcze innym wszystkie te długie rozmowy, podczas których zostały wyjaśnione najważniejsze aspekty. Wiemy doskonale, że jest to zaskakujące, ale rzeczywiście tak czasem bywa.

5. Separacja na stałe

Jest to rozwiązanie z jednej strony nieuniknione, a z drugiej zrozumiałe. Zdrada to zniszczenie istniejącego zobowiązania oraz poczucia intymności między dwojgiem ludzi. Jest ona równoznaczna z atakiem na nasze uczucia i na nasze poczucie własnej wartości oraz równowagi.

Nie wszyscy ludzie są w stanie zgodzić się na przebaczenie, a także nie wszyscy ludzie na takowe zasługują. Najczęściej więc zdrada prowadzi do rozbicia związku.

Zdrada – jakie są najlepsze rozwiązania po jej zaistnieniu?

Nie istnieje opcja, o której można powiedzieć, że jest najlepszym lub najgorszym wyjściem. Najlepsze rozwiązanie to takie, które daje nam równowagę emocjonalną i spokój. Rany spowodowane zdradą nie dadzą się zapomnieć i prawie nigdy nie zostaną uleczone.

Możemy próbować pogodzić się, ale zawsze będzie nam towarzyszył strach. Przebaczenie jest zawsze zalecane jako narzędzie terapeutyczne, ale nie jest ono idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, najważniejszym jest to zrobienie sobie przerwy na zregenerowanie się i powrót do równowagi duchowej i emocjonalnej.

Łzy

Jeśli jednak uważasz, że zdrada była jednorazowym występkiem i uważasz, że się więcej nie powtórzy, działaj śmiało. Każdy zasługuje na drugą szansę, ale ta druga osoba musi ciężko zapracować na to, aby udowodnić swoją szczerą miłość i prawdziwą skruchę.

Przebacz, jeśli potrafisz oraz jeśli uważasz, że będziesz w stanie kontynuować związek. Ale jeśli Twoja samoocena legła w gruzach i czujesz, że Twoje serce jest zbyt rozdarte, aby sobie z tym poradzić, to po prostu zakończ ten związek.

Teraz nadejdzie dopiero czas na odzyskanie równowagi, stanięcie na nogi i spojrzenie w przyszłość z nadzieją.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Beltrán-Morillas, A. M., Valor-Segura, I., & Expósito, F. (2019). Unforgiveness Motivations in Romantic Relationships Experiencing Infidelity: Negative Affect and Anxious Attachment to the Partner as Predictors. Frontiers in Psychology, 10, 434. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2019.00434
  • Braithwaite, S. R., Selby, E. A., & Fincham, F. D. (2011). Forgiveness and relationship satisfaction: Mediating mechanisms. Journal of Family Psychology, 25(4), 551–559. https://doi.org/10.1037/a0024526
  • Knopp, K., Scott, S., Ritchie, L., Rhoades, G. K., Markman, H. J., & Stanley, S. M. (2017). Once a Cheater, Always a Cheater? Serial Infidelity Across Subsequent Relationships. Archives of Sexual Behavior, 46(8), 2301–2311. https://doi.org/10.1007/s10508-017-1018-1
  • Lichtenfeld, S., Buechner, V. L., Maier, M. A., & Fernández-Capo, M. (2015). Forgive and Forget: Differences between Decisional and Emotional Forgiveness. PLoS One, 10(5), e0125561. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0125561
  • McDaniel, B. T., Drouin, M., & Cravens, J. D. (2017). Do you have anything to hide? Infidelity-related behaviors on social media sites and marital satisfaction. Computers in Human Behavior, 66, 88–95. https://doi.org/10.1016/j.chb.2016.09.031
  • Nagurney, A., & Thornton. (2011). What is infidelity? Perceptions based on biological sex and personality. Psychology Research and Behavior Management, 4, 51-58. https://doi.org/10.2147/prbm.s16876

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.