Wątroba – aby była zdrowa, nie tłum emocji!

Jeśli chcesz odblokować ważny organ, jakim jest Twoja wątroba, powinieneś zająć się ćwiczeniami obejmującymi przede wszystkim prawą rękę. Wszelkie ruchy prawym ramienia powodują także masowanie i odblokowanie wątroby.
Wątroba – aby była zdrowa, nie tłum emocji!

Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca, 2019

Często wspominaliśmy już o różnych czynnikach, które mogą mieć niekorzystny wpływ na tak istotny dla nas organ, jakim jest wątroba. Mowa tu o złych nawykach żywieniowych, zanieczyszczeniach i wszystkich otaczających nas toksycznych związkach.

Mimo tego wiele osób, które dbają o siebie i zwracają uwagę na te szkodliwe czynniki, nadal cierpi na różnego rodzaju zaburzenia czynności wątroby. Dlaczego tak się dzieje?

W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić Wam, jak wątroba może znaleźć się pod wpływem negatywnych emocji, które staracie się w sobie zdusić. Zaprezentujemy Wam także naturalne sposoby na poprawę ogólnej kondycji swojej wątroby.

Wątroba a skrywane emocje

Według starożytnej chińskiej wiedzy medycznej każdy z naszych narządów powiązany jest z określonym rodzajem emocji. Mają one bowiem wpływ na poszczególne obszary ciała.

Na tej podstawie możemy sformułować kilka wskazówek na temat tego, które reakcje emocjonalne mogą doprowadzić do określonych chorób przewlekłych. Na przykład płuca są powiązane ze smutkiem, a nerki ze strachem i obawą.

Wątroba natomiast ściśle wiąże się ze złością i frustracją. Są to dwa stany emocjonalne, które nigdy nie należy tłumić w sobie ani ukrywać. Mają one bowiem bezpośredni wpływ na wątrobę w podobnym stopniu, jak np. zjedzenie talerza pełnego tłustych potraw.

Gniew oraz inne emocje

Wprawdzie dziś skupiamy się tylko na gniewie, ale jednak należy wziąć pod uwagę inne zbliżone rodzaje emocji. Takie urazy, rozgoryczenie lub rozdrażnienie, które są szkodliwe w takim samym stopniu.

Co więcej, nadmiar stłumionej złości może spowodować blokadę tak istotnego organu, jak wątroba.

Co może okazać się bardzo uciążliwą dolegliwością powodującą dyskomfort fizyczny (napięcie mięśni szyi i ramion, bóle głowy, zaburzenia widzenia itp.) tworząc cykl, z którego naprawdę trudno jest się wyrwać. W dłuższej perspektywie taka sytuacja może doprowadzić do rozwinięcia się choroby o przewlekłym charakterze.

Jak więc najlepiej dawać upust swoim emocjom, aby nasza wątroba nie ucierpiała?

Rozwiązanie obejmujące nieskrępowane wyrażanie swoich emocji nie jest tak proste, jak to mogłoby się wydawać. Ludzie cierpiący z powodu tego typu dolegliwości doskonale wiedzą, jak trudno jest zmienić sposób reagowania na problemy dnia codziennego.

Radzenie sobie z emocjami to zdrowa wątroba

Ciągle widzimy ludzi miewających powtarzające się ataki złości. Jednakże zdrowy rozsądek podpowiada nam, że to nie jest dobrym rozwiązaniem dla zdrowia.

I rzeczywiście, osoby niepotrafiące kontrolować swoich reakcji oraz emocji zazwyczaj uskarżają się na różnego rodzaju problemy z sercem.

Jakie w takim razie mamy rozwiązanie? Przedstawmy kilka wskazówek pozwalających dowiedzieć się, jakie konsekwencje niesie za sobą zablokowana wątrobą i jak się uporać z problemem w postaci negatywnych emocji.

Na początek należy zdać sobie sprawę z tego, co się dzieje

Zorientowanie się w tym, co się dzieje jest pierwszym krokiem do uniknięcia wielokrotnych nawrotów tej niepożądanej dolegliwości.

Należy rozpocząć od poznania siebie, określenia typu ludzi, jaki wywołuje u Ciebie irytację. Ponadto postaraj się znaleźć rozwiązania sposobu na uniknięcie tej reakcji. Może to być obojętny uśmiech lub po prostu trzymanie języka za zębami.

W takim przypadku można także udać się do terapeuty, który może pomóc Ci w opanowaniu negatywnych emocji. Być może przepisze Ci także leki homeopatyczne, takie jak terapia kwiatowa Bacha.

Są to naturalne sposoby pozbawione skutków ubocznych, które mogą zaskoczyć Cię swoimi szybkimi i pozytywnymi efektami.

Naucz się komunikacji

Pierwszym krokiem do zaprzestania tłumienia swoich emocji jest nauczenie się prawidłowej komunikacji.

Musisz być w stanie rozmawiać spokojnie o tym, co czujesz i co Cię gryzie, zwłaszcza z ludźmi, których kochasz, a także z osobami, z którymi masz do czynienia na co dzień, szczególnie w pracy.

Jest to trudny krok, ale pozytywne wyniki zachęcą Cię do kontynuowania pracy nad sobą.

Wykonuj ćwiczenia fizyczne, wątroba ci to wynagrodzi

Aktywność fizyczna jest jednym z najlepszych rozwiązań dla wielu problemów. W tym przypadku pomaga ona pozbyć się napięcia fizycznego.

A jeśli chcesz odblokować ważny organ, jakim jest Twoja wątroba, powinieneś zająć się ćwiczeniami obejmującymi przede wszystkim prawą rękę.

Para spacerująca na łonie natury

Wszelkie ruchy prawym ramienia powodują także masowanie i odblokowanie wątroby, więc powinieneś rozważyć podjęcie odpowiedniej aktywności fizycznej, takiej jak tenis czy boks, w zależności od tego, jakim typem sportowca i jak zaawansowany w tej kwestii jesteś.

Należy również od czasu do czasu zmęczyć się trochę poza domem, a nawet krzyczeć tak głośno, jak tylko możesz. Nie wahaj się wypróbować tej ostatniej rady, bo jest ona znacznie bardziej przydatna, niż to się może wydawać.

Wyrażaj siebie

Istnieje wiele sposobów na wyrażenie siebie, zwłaszcza jeśli masz trudności w komunikacji werbalnej.

Sztuka to świetny sposób wyrażenia swoich uczuć. Wielu introwertyków wykorzystuje jej możliwości po to, aby stać się wybitnymi muzykami, żeby tylko podać jeden z wielu możliwych przykładów.

Nie wahaj się szukać środka artystycznego, który pozwoli Ci rozkoszować się nim w dowolny sposób, bez jakiegokolwiek rodzaju presji lub oczekiwań.

 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Casado Morales, María Isabel. Ansiedad, stress y trastornos psicofisiológicos. Diss. Universidad Complutense de Madrid, Servicio de Publicaciones, 1994.
  • Fernández-Abascal, Enrique G. “Ira y Hostilidad en los trastornos coronarios.” anales de psicología 10.2 (1994): 177.
  • Lee YS, Ryu Y, Jung WM, Kim J, Lee T, Chae Y. Understanding mind-body interaction from the perspective of East Asian medicineEvid Based Complement Alternat Med. 2017;2017:7618419. doi:10.1155/2017/7618419
  • Morales, María Isabel Casado, et al. “El estudio de la ira en los trastornos cardiovasculares mediante el empleo del Inventario de Expresión de Ira Estado-Rasgo-STAXI.” Ansiedad y Estrés3.1 (1997): 5-20.
  • Pacific College of Health and Science. Emotions and Traditional Chinese Medicine.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.