Co zrobić, aby oczyścić swoje płuca?

Czy wiesz, że tymianek może pomóc wyeliminować bakterie dróg oddechowych? Spożywając dwa razy dziennie napary na bazie tymianku, złagodzisz zapalenie oskrzeli, a także oczyścić płuca.
Co zrobić, aby oczyścić swoje płuca?
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Dla dobra wszystkich palaczy, osób, które zmagają się z ciągle powracającymi problemami płucnymi lub po prostu dla tych, którzy mają kłopoty z oddychaniem przygotowaliśmy kilka niezwykle cennych wskazówek pozwalających w sposób prosty i naturalny oczyścić swoje płuca.

Kluczem do sukcesu jest nauka prawidłowego oddychania, poprawa wentylacji i prawidłowe przewietrzenie naszych domów oraz usunięcie wszelkich wydzielin z nosa. Zastosuj się do poniższych wskazówek, a dowiesz się jak natychmiastowo oczyścić swoje płuca.

Ćwiczenia takie jak joga, Tai Chi uczą nas prawidłowego oddychania z wykorzystaniem różnych partii naszego ciała takich, jak brzuch, przepona, czy klatka piersiowa.

Co zrobić, aby oczyścić swoje płuca?

Łaźnie parowe

Czy spotkałaś się już kiedyś z łaźniami parowymi? Jeśli nie, jest to najwyższy czas by poznać niesamowite korzyści jakie przynoszą one naszym płucom. Łaźnie parowe to nic innego jak zabiegi polegające na wdychaniu oparów pochodzących z roślin medycznych.

To doskonała metoda na wszelkie dziecięce choroby układu oddechowego, pomaga także oczyścić swoje płuca, szczególnie palaczom.

W jaki sposób mogę przygotować domową łaźnię parową?

Zagotuj dwa litry wody z dodatkiem ziół leczniczych. Może to być tymianek, sosna, rozmaryn, eukaliptus, rumianek lub oregano. Gotuj jeszcze przez 5 do 10 minut.

Następnie zaobserwujesz jak z mieszaniny powoli zaczną unosić się opary. Usuń garnek z ognia, nakryj głowę ręcznikiem i umieść ją nad garnkiem (zachowaj ostrożność; uważaj, by nie poparzyć skóry parą). Głęboko wdychaj parę przez nos i usta, możesz także wdychać parę zatykając raz jedną raz drugą dziurkę nosa.

Pozbądź się wydzieliny

Czasem budzisz się z uczuciem “zatkanego nosa”. To całkowicie normalne. Nadmiar wydzieliny może czasem powodować przeciążenie lub nawet zatkanie oskrzeli. Aby zapobiec nadmiernemu wydzielaniu się śluzu i oczyścić swoje płuca, zastosuj poniższe wskazówki:

Oczyść przewód nosowy stosując irygację nosa. Wykorzystaj do tego celu specjalne środki do irygacji, które możesz kupić w aptece. Taki zabieg jest szczególnie zalecany, gdy śluz nieustannie zalega w twojej jamie nosowej.

Płukanie nosa

Miej na uwadze, że pokarm także wpływa na ilość wydzieliny. Do czasu całkowitej poprawy, powinnaś wyeliminować z codziennej diety wszystkie produkty, które zwiększają ilość śluzu. Oto produkty, których należy unikać:

  • mleko i produkty mleczne, szczególnie krowie mleko. Zastąp je mlekiem pochodzenia roślinnego.
  • mąka oraz produkty, które zawierają mąkę w swoim składzie. Odstaw na bok tradycyjny chleb, zastąp go zastąp go produktami bez mącznymi. W tym przypadku okażą się dla Ciebie znacznie zdrowsze.

Naucz się prawidłowego oddychania

Jeśli jesteśmy już przy temacie dotyczącym aparatu oddechowego, należy podkreślić, że zdecydowana większość z nas nie oddycha prawidłowo, ponieważ… zapomina jak to robić! Ograniczamy się jedynie do takiego oddechu, który umożliwia nam przetrwanie, zamiast także oczyścić swoje płuca.

Takie zaniedbanie nie sprzyja naszym płucom, które są zmuszane do bardziej wytężonej pracy, co sprawia, że nie są one w stanie dostarczyć tlenu do wszystkich partii naszego ciała.

Jak mogę nauczyć się prawidłowego oddychania?

Najbardziej efektywnym sposobem na naukę prawidłowego oddychania jest joga, medytacja lub tai chi, które łączą ćwiczenia fizyczne i głęboki oddech.

Ćwiczenie oddychania

Uczą nas jak oddychać za pomocą różnych partii naszego ciała takich, jak brzuch, przepona, klatka piersiowa.

Usprawnij swój nocny oddech

Przeciętny człowiek przesypia nocą średnio 8 godzin, lub jedną trzecią dnia. Właśnie dlatego warto upewnić się czy nasze sypialnie są pełne świeżego, zdrowego powietrza.

Jak możemy się o tym przekonać i oczyścić swoje płuca?

  • codziennie przewietrz cały dom, jeśli chcesz pozostaw uchylone okno na całą noc.
  • jeśli nie możesz całkowicie przewietrzyć swojego domu, zadbaj o to, by przynajmniej drzwi sypialni pozostawić uchylone na cały dzień.
    Przewietrzona sypialnia
  • Wstaw do swojej sypialni rośliny generujące tlen jak, na przykład bluszcz. Mając dwie lub trzy tego typu rośliny w naszej sypialni, możemy być pewni, że powietrze, które wdychamy będzie świeże i czyste.
  • Pozbądź się wilgoci i nieprzyjemnych zapachów. Wykorzystaj odpowiednie preparaty i elektryczne dyfuzory.

Zapomnij o przygnębieniu

Warto zdać sobie sprawę z faktu, że osoby cierpiące na częste lub przewlekłe choroby układu oddechowego są narażone na znaczne spadki nastroju. Dowiedziono bowiem, że istnieje psychosomatyczny związek między tymi chorobami i nieprzerwanym uczuciem smutku.

Dlatego, każde podejmowane leczenie musi uwzględnić także pierwiastek emocjonalny, który można leczyć w sposób naturalny, za pomocą homeopatii, naturalnych leków, na przykład kropli pochodzenia kwiatowego lub korzystając z profesjonalnej pomocy psychoterapeuty.

Zdjęcia zostały zamieszczone dzięki uprzejmości Marketing Deluxe, Breigh Hammarlund i Caribb.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dahlke, R., & Ehrenberger, D. (1999). El libro de la desintoxicación y la salud. Ediciones Robinbook.
  • Fife, B. (2016). Oil Pulling: Enjuagues con aceite para desintoxicar y sanar el cuerpo. EDITORIAL SIRIO SA.
  • Meidinger, W. (1999). La cura de desintoxicación. Ediciones Robinbook.
  • J L. Fresquet Febrer (Profesor titular de Historia de la Ciencia, Universitat de València); G. Blanquer Roselló; M. Galindo Dobón; F. Gallego Estrada; R. García de la Cuadra Arizo; J.A. López Bueno; A. Sanjosé Pí (Estudiantes de medicina de la Universitat de València). Inventario de las plantas medicinales de uso popular en la ciudad de Valencia. Medicina y Ciencias Sociales, nº13. (mayo, 2001). ISNN: 1576-5377. http://www.uv.es/medciensoc https://www.uv.es/~fresquet/medciensoc/num2/inventario.PDF
  • Fibrosis Quística. La Revista de la American Medical Association. http://www.ingaled.com/images/informacion/viasbiliares/Fibrosis%20Quistica.pdf
  • García, AP y Cuadrado, SP (nd). Sistema de ejercicios respiratorios yoga para asmáticos. Recuperado de http://www.reefd.es/index.php/reefd/article/view/126

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.