Żylaki – wylecz je dzięki naparom leczniczym

Oprócz picia dwa razy dziennie opisywanych naparów o właściwościach leczniczych, możesz również stosować je miejscowo po zmieszaniu z olejem roślinnym na potrzeby masażu lub w charakterze kompresu lub okładu.
Żylaki – wylecz je dzięki naparom leczniczym
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Zmora wielu kobiet, czyli żylaki są nie tylko problemem natury estetycznej. Przede wszystkim są oznaką nieprawidłowej pracy układu krwionośnego. Dlatego też należy podjąć odpowiednie kroki mające na celu poprawi krążenia krwi.

W dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci kilka przydatnych naparów o właściwościach leczniczych opartych o składniki roślinne. Wykazują one bardzo korzystne właściwości, pozwalając zredukować lub całkowicie wyleczyć żylaki z Twoich nóg.

Znajdziesz tutaj także kilka wskazówek, które pomogą Ci się z nimi skutecznie uporać w sposób w pełni naturalny, bez konieczności uciekania się do produktów przemysłu farmaceutycznego.

Czym są żylaki i co jest przyczyną ich powstawania?

Żylaki to w dużym uproszczeniu schorzenie polegające na nieprawidłowym rozszerzeniu fragmentów naczyń krwionośnych.  Mogą one pojawić się na każdej części ciała. Najczęściej jednak znaleźć je można na nogach i twarzy (noszą one wtedy fachową nazwę cery naczynkowej).

W niektórych przypadkach mogą utworzyć się wewnątrz ciała, w takim przypadku pozostają niewidzialne z zewnątrz. Takie żylaki mogą również powodować ból lub dyskomfort.

Hemoroidy są jedną z odmian żylaków. Możemy zatem także poddać je terapii opartej o opisywane w tym artykule napary o właściwościach leczniczych.

1. Oczar wirginijski

Ta roślina o dosyć intrygującej nazwie jest jednym z najbardziej znanych ze swoich właściwości leczniczych produktów naturalnych. Doskonale nadaje się do zwalczania różnych dolegliwości, takich jak między innymi żylaki.

Ponadto, oczar wirginijski posiada również cechy pomagające złagodzić dyskomfort wywoływany przez hemoroidy i biegunkę.  Wykazuje bowiem działanie ściągające i spowalniające pracę jelit.

Napary z tej rośliny są niezwykle skutecznym sposobem na zatrzymanie każdego rodzaju krwotoku, można je stosować zarówno miejscowo, jak i doustnie.

Oczar wirginijski

Aby przygotować sobie napar z oczaru wirginijskiego, należy gotować suszone rośliny przez około trzy minuty, a następnie zdjąć naczynie z ognia i odstawić do wystygnięcia na kolejne 3 minuty.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten ciekawy artykuł: Pajączki żylne – 8 metod zapobiegania

2. Kasztanowiec zwyczajny

Korzystne dla układu krążenia (co rzecz jasna obejmuje także i żylaki) właściwości tej rośliny są dobrze znane na całym świecie. Dlatego też wchodzi ona w skład wielu naturalnych produktów leczniczych pozwalających uchronić się przed różnego rodzaju dolegliwościami.

Jej związki mają właściwości korzystnie wpływające na funkcjonowanie naczyń krwionośnych i zmniejszające ich rozmiar. Oznacza to, że Twoje żylaki mogą także ulec zredukowaniu.

Kasztanowiec zwyczajny jest również powszechnie stosowany na potrzeby leczenia różnego rodzaju nieprawidłowości w pracy wątroby. Jest także skutecznym sposobem na uczucie ciężkich nóg.

Aby przygotować sobie napar z kasztanowca zwyczajnego, przez trzy minuty gotuj zasuszone liście tej rośliny (możesz także użyć kory oraz owoców tego drzewa, zwanych potocznie kasztanami). Następnie odstaw na kolejne trzy minuty płyn do ostygnięcia.

3. Cyprys

Cyprys jest rośliną cechującą się doskonałymi właściwościami obkurczającymi naczynia krwionośne, dzięki którym jest powszechnie stosowana w medycynie już od wielu lat.

Jego szyszki mają niezwykle intensywne działanie zmniejszające średnicę naczyń krwionośnych. Sprawia to, że są doskonałym lekarstwem na wszelkie choroby i problemy układu krążenia związane z niedomaganiem żył i tętnic – a więc także i na żylaki.

Cyprys jest także doskonałym środkiem napotnym i sprawdza się znakomicie w przypadku potrzeby usunięcia nadmiaru płynów z organizmuNapar z cyprysa jest tak naprawdę zazwyczaj przyrządzany z szyszek lub młodych pędów rośliny, a także niekiedy i liści.

4. Leszczyna

Leszczyna jest najbardziej znana ze swoich wyśmienitych orzechów. Jednak jej liście są bogate w garbniki i flawonoidy, która stanowią dwie grupy związków o naprawdę korzystnych właściwościach, skutecznie redukujących i leczących żylaki.

Orzechy laskowe

Napary z leszczyny są powszechnie zalecanym środkiem na żylaki, ponieważ zapobiegają ich dalszemu rozwojowi. Dodatkowo hamują także proces zatrzymania płynów w organizmie, obniżają poziom cholesterolu, leczą anemię i zwalczają osteoporozę. Ponadto przyczyniają się także do zmniejszenia stresu i poprawiają pracę jelit.

Koniecznie przeczytaj ten ciekawy artykuł: Dlaczego warto jeść orzechy z drzew orzechowych?

5. Winorośl

Winorośl czerwona znana jest ze swoich wyśmienitych owoców oraz wielu cennych właściwości. Dodatkowo liście tej rośliny doskonale tonują nabrzmiałe żyły i pozwalają przynieść ulgę zmęczonym nogom.

Winorośl zawiera spore ilości witamin i garbników, poprawia odporność naczyń włosowatych i skutecznie redukuje niewydolność żył kończyn dolnych, co naturalnie obejmuje także i żylaki.

W celu przygotowania naparu z winorośli wystarczy gotować suszone liście tej rośliny przez około 10 minut, a następnie odstawić na kolejne 5 minut do ostygnięcia.

Pozostałe wskazówki warte zapamiętania

Lecznicze właściwości naparów okażą się znacznie bardziej skuteczne, jeśli połączysz je z następującymi godnymi polecenia nawykami:

Poduszka pod nogi
  • Unikaj używania gorącej wody podczas mycia, a zwłaszcza kąpieli. Zamiast tego użyj letniej lub chłodnej wody, szczególnie w tych miejscach Twojego ciała, na których pojawiły się żylaki.
  • W niektórych przypadkach zaparcia mogą mieć negatywny wpływ na Twoje żyły, ponieważ powodują one zatory w rejonie miednicy i pogarszają niekiedy przepływ krwi. Musisz więc zadbać o prawidłowe funkcjonowanie Twojego układu pokarmowego.
  • Opisywane w tym artykule rośliny o właściwościach leczniczych możesz również stosować je miejscowo w charakterze olejków eterycznych (w połączeniu z migdałowym, kokosowym, sezamowym itd.) po zmieszaniu z olejem roślinnym na potrzeby masażu lub w charakterze kompresu lub okładu.
  • Siedzący tryb życia jest jednym z największych zagrożeń dla Twoich nóg i podstawową przyczyną, dla których mogą na nich pojawić się żylaki. Należy go unikać lub każdego dnia zafundować sobie spacer na odległość co najmniej jednego kilometra.
  • Unikaj nadmiernego wystawiania się na działanie promieni słonecznych.
  • Opieraj nogi na poduszce tak, aby były wyżej od Twojego ciała za każdym razem, gdy idziesz do łóżka.
  • Nie zapomnij wypić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, poza posiłkami i dodatkowo w postaci naparów.
  • Nadwaga jest kolejnym czynnikiem, który może spowodować, że żylaki staną się bardziej dokuczliwe.
  • Zawsze należy przestrzegać zrównoważonej diety i stopniowo redukować wielkość poszczególnych posiłków, dzięki czemu żołądek dostosowuje się do nowych warunków i nie wymaga tak dużych jedzenia do uzyskania uczucia sytości, jak do tej pory.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Personal Clínica Mayo. Venas varicosas. (2017). https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/varicose-veins/symptoms-causes/syc-20350643
  • MacKay D. Hemorrhoids and varicose veins: a review of treatment options. (2001). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11302778
  • O’Flynn N., Vaughan M., Kelley K. Diagnosis and management of varicose veins in the legs: NICE guideline. (2014). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4032011/
  • InformedHealth.org [Internet]. Cologne, Germany: Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 2006-. Varicose veins: Overview. 2008 Feb 20 [Updated 2019 Sep 25]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279247/
  • Tisi PV. Varicose veins. BMJ Clin Evid. 2011;2011:0212. Published 2011 Jan 5.
  • Lin F, Zhang S, Sun Y, Ren S, Liu P. The management of varicose veins. Int Surg. 2015;100(1):185–189. doi:10.9738/INTSURG-D-14-00084.1
  • Alonso, Maria. (2005). [Medicinal plants useful in the cure of circulatory problems in legs]. Revista de enfermería (Barcelona, Spain). 28. 25-8.
  • Thring TS, Hili P, Naughton DP. Antioxidant and potential anti-inflammatory activity of extracts and formulations of white tea, rose, and witch hazel on primary human dermal fibroblast cells. J Inflamm (Lond). 2011;8(1):27. Published 2011 Oct 13. doi:10.1186/1476-9255-8-27
  • Bielanski, T. E., & Piotrowski, Z. H. (1999). Horse-chestnut seed extract for chronic venous insufficiency. The Journal of Family Practice. https://doi.org/10.1002/14651858.cd003230.pub4
  • Kalus, U., Koscielny, J., Grigorov, A., Schaefer, E., Peil, H., & Kiesewetter, H. (2004). Improvement of cutaneous microcirculation and oxygen supply in patients with chronic venous insufficiency by orally administered extract of red vine leaves AS 195: A randomised, double-blind, placebo-controlled, crossover study. Drugs in R and D. https://doi.org/10.2165/00126839-200405020-00001

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.