10 wskazówek jak dbać o stopy, by były zdrowe i piękne

Obserwuj stan twojego zdrowia, używaj pumeksu, pamiętaj, że stopy stanowią część Ciebie! Nie stosuj żadnych chemicznych preparatów do stóp z niewiadomych źródeł.
10 wskazówek jak dbać o stopy, by były zdrowe i piękne

Ostatnia aktualizacja: 18 lipca, 2020

Stopy to jedna z najważniejszych części naszego ciała, a przez to wymagają ochrony i mnóstwo naszej uwagi. Większa troska o stopy to lepsza kondycja przy wykonywaniu codziennych czynności, większe pobudzenie do działania i lepsze samopoczucie.

Wiele ludzi zapomina o używaniu pumeksu, by nadać stopom świeżość i odpowiednią miękkość, a do tego zdają się zapominać, że domowym sposobem można zadbać nie tylko o stopy, ale także o wszystkie inne części ciała.

Właśnie dlatego warto poznać proste i praktyczne metody, by móc o nie zadbać. Warto też pamiętać, że przemęczenie to nie jedyna dolegliwość, jaka może przytrafić się naszym stopom.

Stopy cierpią także przez otarcie przez buty, wilgotność spowodowaną tym, że są zakryte (skarpetki i buty), nie mają też odpowiedniej wentylacji, co szkodzi także paznokciom.

Takie okoliczności mogą powodować pęcherze, grzybice i inne nieprzyjemne dolegliwości, na które szczególnie narażeni są ludzie po 50. roku życia.

Jak prawidłowo zadbać o stopy?

Przedstawiamy 10 przykazań zdrowych stóp. Nasz poradnik składa się z 10 kluczowych punktów, których bez problemu da się przestrzegać w warunkach domowych, a ich stosowanie naprawdę przyniesie korzyści. Przestrzegając tych 10-ciu przykazań, musisz być zdeterminowana i cierpliwa, i mieć przed sobą jasno określony cel: dobre samopoczucie.

Nasze 10 przykazań…

1. Chroń się przed wpływem gorąca i zimna

Unikaj chodzenia boso po rozgrzanym piasku i innych gorących powierzchniach (np. w saunie). Analogicznie: jeśli w nocy marzną Ci stopy, koniecznie załóż skarpetki. Nigdy nie grzej stóp kocem elektrycznym ani termoforem; nie chłodź ich także lodem.

2. Obmywaj stopy w odpowiedni sposób

kąpiel stóp

Aby Twoje stopy cieszyły się zdrowiem i zawsze miały odpowiednią temperaturę, codziennie obmywaj je ciepłą wodą i używaj miękkiego mydła o obojętnym odczynie.

Dbaj o to, by kąpiel nie trwała dłużej niż 10 minut. Po skończonej kąpieli dokładnie wytrzyj je do sucha.

3. Dbaj o odpowiednie nawilżenie

Dbaj o to, by stopy nie były ani zbyt nawilgotnione, ani zbyt suche. Powinnaś zawsze starać się, by skóra na stopach była odpowiednio nawilżona i dostatecznie gładka – w tym celu używaj kremu nawilżającego.

4. Dbaj o paznokcie

stopa w klapku

Lepszym sposobem, by regulować długość paznokci będzie używanie pilniczka – a nie obcążek. Paznokcie można piłować raz na tydzień lub – jeśli sytuacja tego wymaga – częściej. Odpowiedni kształt paznokcia można mu nadawać, używając odpowiednich pilniczków.

Dobrym pomysłem jest też poświęcenie kilku chwil od czasu do czasu na obserwację, czy na paznokciach nie pojawiają się jakieś niepokojące zmiany – przebarwienia, zmiany w strukturze, szorstkie powierzchnie.

Istotne jest także to, by Twoich pilniczków i innych utensyliów do higieny stóp używała tylko jedna osoba – Ty.

5. Dobieraj odpowiednie dla siebie obuwie

Chodź tylko w dopasowanych butach, zarówno w domu, jak i poza nim. Jeśli kupiłaś sobie nową parę – staraj się nie chodzić w nich bez przerwy od pierwszej przymiarki. Próbuj stopniowo je rozchodzić.

Istotne jest to, by w butach czuć się wygodnie – by nie były ani zbyt ciasne, ani zbyt luźne.

6. Bądź ostrożna z substancjami drażniącymi

Masaż stopy

By chronić zdrowie stóp, unikaj ich kontaktu z różnymi substancjami drażniącymi. Staraj się, by nie miały styczności z alkoholem, słoną wodą, jodyną ani żadnymi preparatami na przyspieszone gojenie się odcisków.

Jeśli chcesz się pozbyć drobnych włosków, nie używaj golarki. Jeśli musisz użyć bandażu, zadbaj, by był to bandaż nie powodujący żadnych reakcji alergicznych.

7. Obserwuj stan swoich stóp

To bardzo istotne, a nie zajmuje wiele czasu. Stopy trzeba obserwować codziennie. Jeśli wydaje Ci się, że ktoś inny również powinien je zobaczyć – poproś o to.

Obserwując stan swoich stóp, w pierwszej kolejności zwracaj uwagę na jakiekolwiek rany, rozcięcia, odciski, zadrapania, zgrubienia, opuchnięcia czy zaczerwienienia.

Jeśli zauważysz którekolwiek z nich, dowiedz się w jaki sposób możesz je wyleczyć, by Twoje stopy wróciły do pełni zdrowia.

8. Spaceruj

stopy w czarnych sandałach

Chodź każdego dnia, ale nigdy boso. Możesz wybrać się na spacer przez 3, 4 kwadranse.

By poćwiczyć stopy, unieś nogi do góry i rozruszaj nieco staw skokowy, unosząc i opuszczając samą stopę. Powtarzaj to przez 5 minut, 2 lub 3 razy dziennie.

Jeśli nie masz tyle czasu i nie możesz pozwolić sobie na tak długie chodzenie, jakakolwiek inna aktywność fizyczna także odniesie rezultaty. Dodatkowo, staraj się nie pić alkoholu i nie palić tytoniu.

9. Kontroluj poziom glukozy

Zawsze staraj się, by utrzymywać poziom cukrów i skrobi na odpowiednim poziomie. Przestrzegaj odpowiedniej diety, która Ci to zapewni. Chociaż może być to czasem uciążliwe, zobaczysz, jak odwdzięczą Ci się za to nie tylko Twoje stopy, ale też całe ciało.

10. Umów się na wizytę…

A jeśli uważasz, że jakaś rana lub zmiana na stopach nie jest do końca normalna i może być niebezpieczna, nie wiesz też co jest jej przyczyną ani jak sobie z nią poradzić – najlepszym wyjściem będzie wizyta u specjalisty.

Lekarz zajmujący się stopami to podolog. Pamiętaj, zawsze musisz być świadoma swoich potrzeb i niepokojów, jeśli masz złe przeczucia – nie wahaj się i umów się na wizytę.

Czy te porady podziałają?

Czy podziałają czy nie – to wszystko zależy tylko od Ciebie. Twoje stopy będą cieszyć się takim zdrowiem, na jakie im pozwolisz. Te wskazówki to klucz do zdrowych stóp i z reguły się sprawdzają – jeśli stosujesz je konsekwentnie i nie zapominasz o ich istocie.

Pozostałe zalecenia…

Najważniejsza rzecz to to, byś zawsze była konsekwentna w dbałości o stopy, nie ważne gdzie się znajdujesz. Nie zapominaj o tym, co właśnie przeczytałaś.

Obserwuj stan twojego zdrowia, używaj pumeksu, pamiętaj, że stopy stanowią część Ciebie! Nie stosuj żadnych chemicznych preparatów do stóp z niewiadomych źródeł.

I na koniec – odpowiednia dieta. Może Ci się wydawać, że to nie ma żadnego związku ze stopami, ale przestrzeganie zbilansowanej diety to dbałość o swoje zdrowie całego ciała. Bez wyjątku!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.