7 objawów raka szyjki macicy

Chociaż objawy raka szyjki macicy są podobne do symptomów innych chorób, nie lekceważ ich i zawsze skonsultuj się z lekarzem, ponieważ w przypadku nowotworów wczesna diagnoza może uratować życie.
7 objawów raka szyjki macicy

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2016

Każdego roku miliony kobiet na całym świecie umierają na raka szyjki macicy. Jest to trzeci najbardziej popularny typ nowotworu wśród kobiet i najczęściej atakuje panie w wieku 40-55 lat.

Dziś wyjaśniamy wszystko, co powinnaś wiedzieć na temat raka szyjki macicy oraz przedstawiamy 7 objawów, których w żadnym wypadku nie powinnaś lekceważyć i czym prędzej udać się do lekarza i wykonać badania kontrolne.

Podstawowe informacje na temat raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy, jak sama nazwa wskazuje, rozwija się w dolnej części macicy oraz w jej szyjce, której ujście znajduje się w górnej części pochwy. Wzrost komórek tego typu nowotworu jest powolny, dzięki czemu choroba może zostać wykryta już w początkowym jej stadium.

Dlatego też bardzo ważne jest okresowe przeprowadzanie badań cytologicznych, dzięki którym lekarz ginekolog jest w stanie wykryć pierwsze zmiany nowotworowe.

Jeśli kobieta regularnie poddaje się cytologii raz w roku, wykryty guz najprawdopodobniej będzie znajdował się w początkowej fazie rozwoju, a w takim przypadku rokowania na całkowite wyleczenie sięgają 100%.

Wirus brodawczaka ludzkiego

Wirus brodawczaka ludzkiego

Główną przyczyną rozwoju komórek nowotworowych w szyjce macicy jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Liczne badania naukowe potwierdziły jego obecność niemalże we wszystkich przypadkach raka szyjki macicy.

Wirus ten jest przenoszony drogą płciową, zatem osoby aktywne seksualnie powinny stosować odpowiednie środki ostrożności.

W rzeczywistości znaczna większość tych infekcji leczy się samoistnie, jednak w niektórych przypadkach wirus brodawczaka ludzkiego mnoży się w złośliwy sposób, stając się bezpośrednią przyczyną raka szyjki macicy.

Czynniki ryzyka

Oprócz wirusa brodawczaka ludzkiego powinniśmy również wziąć pod uwagę inne czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy:

  • Palenie tytoniu: podwaja ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu w porównaniu do osób niepalących.
  • Wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego.
  • Przyjmowanie wielu lekarstw – wszelkiego rodzaju tabletki osłabiają naszą odporność, w wyniku czego organizm nie jest w stanie skutecznie bronić się przed chorobami.
  • Opryszczka narządów płciowych.
  • Stosowanie doustnej antykoncepcji.

Sygnały, których nie należy lekceważyć

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, rozwój raka szyjki macicy jest powolny i jeśli kobieta regularnie poddaje się badaniom cytologicznym, może być on wykryty we wczesnym stadium rozwoju.

Warto zaznaczyć, że ewidentne objawy choroby nowotworowej ujawniają się dopiero wtedy, kiedy komórki rakowe rozprzestrzenią się po szyjce macicy. Poniżej wymieniamy 7 symptomów, które mogą wskazywać na to, że rozwija się u ciebie rak szyjki macicy.

  • Niewielkie krwawienia z pochwy pomiędzy miesiączkami lub tuż po menstruacji.
  • Dłuższe w czasie i bardziej obfite miesiączki niż normalnie.
  • Ból podczas stosunku płciowego.
  • Bóle kości łonowej.
  • Krwawienie po stosunku.
  • Nieuzasadniony wzrost wydzieliny z pochwy, który może przybierać cielisty, różowy, brązowy lub zabarwiony krwią kolor. W niektórych przypadkach może mieć on silny i nieprzyjemny zapach.
  • Krwawienie z pochwy po menopauzie.
Rak szyjki macicy

Objawy zaawansowanego nowotworu

  • Bóle pleców
  • Problemy z kośćmi: bóle lub złamania
  • Nieuzasadnione zmęczenie
  • Upuszczanie moczu lub kału przez pochwę
  • Bóle nóg i miednicy
  • Utrata masy ciała
  • Obrzęk jednej nogi

Jak reagować na objawy raka szyjki macicy?

Jeśli pojawiają się u ciebie któreś z powyższych objawów, mogą być one oznaką rozwijającego się nowotworu szyjki macicy. Nie należy jednak wpadać w panikę, szczególnie gdy regularnie poddajesz się badaniom cytologicznym. Być może cierpisz na inną chorobę lub dopadła cię jakaś infekcja.

Gabinet ginekologiczny

Nie oznacza to jednak, że należy zbagatelizować problem. Zawsze wszelkiego rodzaju anomalia należy skonsultować z lekarzem i wykonać badania, które w najgorszym przypadku pozwolą postawić wczesną diagnozę.

Jeśli rzeczywiście chorujesz na raka szyjki macicy, leczenie będzie zależało od rozmiaru i kształtu guza, ogólnego stanu zdrowia i chęci posiadania potomstwa.

Pamiętaj, że istnieją rozmaite grupy wsparcia, które pomogą ci przebrnąć przez ten trudny okres. Często okazują się one również wielką pomocą dla rodzin kobiet chorych na raka szyjki macicy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.