8 pokarmów dla zdrowego serca

Jeśli zależy Ci na zdrowym sercu, musisz wiedzieć, jakie pokarmy częściej wprowadzać do swojej diety.
8 pokarmów dla zdrowego serca
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Ekhiñe Graell

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wszyscy wiemy, że aby mieć zdrowe serce, niezbędne jest utrzymanie dobrych nawyków związanych ze stylem życia. Z tego powodu jedzenie jest jednym z głównych aspektów, o które należy zadbać. Czytaj dalej, aby poznać najważniejsze pokarmy zdrowe dla serca. Przedstawiamy listę 8 produktach spożywczych, które warto wprowadzić na stałe do diety.

Jeśli zastanawiasz się, jakie pokarmy powinieneś jeść, aby mieć większą szansę na cieszenie się zdrowym sercem, nie przegap poniższej listy. Ale najpierw przyjrzyjmy się, dlaczego owies jest tak bardzo polecany w diecie.

Owies, wielki sojusznik

Owies jest jednym z pełnoziarnistych zbóż najczęściej używanych przez ludzi od czasów starożytnych. Według badań jego skład odżywczy przynosi wiele korzyści dla zdrowia.

Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest to, że owies zawiera β-glukany (beta-glukany). Chodzi o rodzaj błonnika, który reguluje układ trawienny i kontroluje poziom glukozy we krwi a w konsekwencji obniża poziom złego cholesterolu.

Ponadto zboże to jest bogate w wapń, magnez, fosfor i potas, podstawowe minerały, które szczególnie korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy, a także inne układy.

recetas de avena

Dowiedz się więcej z tego artykułu: 11 zalet jedzenia płatków owsianych na śniadanie

Pokarmy zdrowe dla serca

Oczywiście samo spożywanie następujących pokarmów nie wystarczy do utrzymania naszego serca w zdrowiu. Muszą mu towarzyszyć inne zdrowe nawyki, takie jak ćwiczenia fizyczne. Jeśli jednak masz jakiekolwiek objawy lub dyskomfort, nie wahaj się skonsultować się z lekarzem tak szybko, jak to możliwe.

1. Łosoś

Według publikacji medycznych łosoś jest jednym z najzdrowszych pokarmów dla serca, ponieważ zawiera wysoki poziom kwasów tłuszczowych omega-3, które są korzystne dla organizmu.

Spożywanie tego rodzaju ryb pomaga zapobiegać gromadzeniu się płytki w naczyniach krwionośnych oraz zmniejszać poziom trójglicerydy, arytmię i wysokie ciśnienie krwi.

2. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek jest produktem naturalnym, który utrzymuje naczynia krwionośne w dobrej kondycji ze względu na zawartść polifenoli. Ponadto oliwa z oliwek, zwłaszcza z pierwszego tłoczenia, obniża „zły” cholesterol i ciśnienie krwi i może być bardzo pomocna w utrzymaniu odpowiedniego poziomu tych wskaźników.

Oliwa z oliwek.
Oliwa z oliwek może pomóc w radzeniu sobie ze „złym cholesterolem”, dlatego stanowi tak ważny i zdrowy produktem dla serca.

3. Fasola

Jak donosi wyspecjalizowana witryna heart.org, fasola to kolejny rodzaj pożywienia, który jest bardzo korzystny dla zdrowego serca. Wynika to z wysokiej zawartości składników odżywczych, takich jak B-kompleks, kwas foliowy, magnez, a także z dużej ilości błonnika.

Wszystkie te składniki pomagają między innymi w utrzymaniu dobrego stanu cholesterolu i glukozy we krwi. I nie ma tu dużego znaczenia rodzaj fasoli, którą jesz, ponieważ wszystkie mają te same składniki odżywcze i korzyści.

4. Jagody

Ogólnie rzecz biorąc, jagody, takie jak borówki, jeżyny, truskawki i maliny, zawierają składniki odżywcze, które są bardzo zdrowe dla serca. Coraz więcej badań stopniowo potwierdza ich korzystne działanie w tym zakresie.

Jak wskazują powyższe badania, obejmują one witaminę C, wapń i błonnik. Wszystkie one uczestniczą w zapobieganiu chorobom serca i regulacji ciśnienia krwi.

5. Pomarańcze

Pomarańcze zawierają flawonoidy i karotenoidy, a także przeciwutleniacze obniżające ciśnienie krwi. Potwierdzają to źródła wyspecjalizowane w medycynie. Ponadto zawarty w nich błonnik obniża poziom cholesterolu i eliminuje toksyny gromadzące się w naszym organizmie.

A jakby tego było mało, witamina C utrzymuje serce w zdrowiu, a potas obniża ciśnienie krwi i stan zapalny, zmniejszając w ten sposób ryzyko zawału serca.

Trochę pomarańczy.
Pomarańcze są bardzo korzystne dla serca ze względu na zawarte w nich flawonoidy i swoje właściwości przeciwutleniające.

6. Migdały

Badania potwierdzają, że migdały mają właściwości, które pomagają obniżyć tak zwany „zły” cholesterol. Ponadto zawierają wysoki poziom magnezu, który pomaga zapobiegać stwardnieniu tętnic i wzrostowi ciśnienia krwi, co skutkuje mniejszą częstością występowania chorób serca.

7. Soja

Soja, podobnie jak inne ziarna, również ma bardzo korzystne dla serca właściwości. Jest bogata w białka roślinne, wielonienasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, foliany i różne witaminy. Ponadto zawiera minerały takie jak wapń, żelazo, selen, cynk, magnez, potas i fosfor.

Razem te składniki odżywcze pomagają obniżyć poziom trójglicerydów we krwi i zapewniają poprawę stanu zdrowia serca. Istnieje wiele sposobów spożywania soi: m.in. w postaci mąki, oleju, lecytyny, napoju sojowego, tofu i produktów fermentowanych.

8. Brokuły

Brokuły to bardzo popularne warzywo na całym świecie. Można z nich przygotować wiele pysznych przepisów i uzyskać dzięki temu cenne składniki odżywcze.

Brokuły są szczególnie bogate w błonnik, białka roślinne, witaminę C, foliany i potas. Ten ostatni minerał ten jest szczególnie ważny, ponieważ sprzyja wzmocnieniu mięśni, w tym serca. Wyspecjalizowane strony internetowe podkreślają korzyści płynące ze spożywania brokułów dla utrzymania dobrego stanu zdrowia serca.

pokarmy zdrowe dla serca

Kilka uwag końcowych

Aby mieć zdrowe serce, powinieneś nie tylko spożywać te pokarmy zdrowe dla serca, ale także poznać idealne ilości, najlepsze sposoby ich wykorzystania i inne powiązane aspekty, aby naprawdę wykorzystać wszystkie ich zalety. Pamiętaj, aby zawsze skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem drastycznych zmian w diecie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Larson, N. I., Story, M. T., & Nelson, M. C. (2009). Neighborhood Environments. Disparities in Access to Healthy Foods in the U.S. American Journal of Preventive Medicine. https://doi.org/10.1016/j.amepre.2008.09.025
  • Bhupathiraju, S. N., & Tucker, K. L. (2011). Coronary heart disease prevention: Nutrients, foods, and dietary patterns. Clinica Chimica Acta. https://doi.org/10.1016/j.cca.2011.04.038
  • Bernstein, D. M., Laney, C., Morris, E. K., & Loftus, E. F. (2005). False beliefs about fattening foods can have healthy consequences. Proceedings of the National Academy of Sciences. https://doi.org/10.1073/pnas.0504869102

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.