8 produktów spożywczych powodujących raka

8 produktów spożywczych powodujących raka

Ostatnia aktualizacja: 29 marca, 2019

Wiele badań wykazało, iż dieta ma wpływ na występowanie powszechnych chorób. Co więcej, dowiedziono, że niezbilansowana dieta, oparta na produktach zawierających pokaźną ilość środków chemicznych, może w dużej mierze wpływać na zdrowie, a nawet stać się przyczyną nowotworu. Toteż nie wahaj się przeczytać tego artykułu, w którym poznasz 8 produktów spożywczych powodujących raka.

Codzienne spożywanie niektórych produktów spożywczych może potencjalnie zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwór. Z tego powodu każdego roku tysiące ludzi na całym świecie umiera wskutek tej straszliwej choroby.

8 produktów spożywczych powodujących raka bądź pogarszających jego stan

Żywność modyfikowana genetycznie

Żywność transgeniczna, potencjalnie powodować może wiele różnego rodzaju chorób, z których do najczęściej występujących należą nowotwory.

Środki chemiczne wykorzystywane w celach przyspieszenia wzrostu mogą przyczynić się do rozwoju guzów. Problem polega na tym, iż żywność transgeniczna czyha wszędzie, w szczególności w produktach zawierających soję, kukurydzę lub rzepak (i jego pochodne).

Artykułów tego typu można jednak unikać, bądź też wprowadzić do diety certyfikowane i sprawdzone produkty organiczne. Innymi słowy, powinno się szukać produktów spożywczych, które przy produkcji nie korzystały z wynalazków biotechnologii.

Przetworzone mięso

Wszelkie produkty mięsne, takie jak wędliny, boczek, kiełbasa, mortadela, itp. zawierają chemiczne konserwanty, które pozwalają im dłużej pozostać świeże i dobrze wyglądać. Jednakże, te związki chemiczne mogą również przyczynić się do powstawania raka.

Etykieta produktu spożywczego

Azotan i azotan sodu są odpowiedzialne za znaczny wzrost prawdopodobieństwa zachorowania na nowotwór, w szczególności raka okrężnicy. Jeżeli chcesz jeść mięso, powinieneś wybierać wędliny niezawierające azotanu. Najlepiej ze zwierząt karmionych trawą, a nie kukurydzą.

Popcorn z mikrofalówki należy do produktów spożywczych wywołujących raka

Popcorn jest wyjątkowo łatwy w przygotowaniu. Wystarczy włożyć torebkę do mikrofalówki a już po dwóch minutach wyjmiemy z niej przekąskę idealną do siedzenia na kanapie i oglądania filmów.

Niestety jednak, kombinacja składników popcornu w połączeniu z promieniowaniem urządzenia są odpowiedzialne za raka. Co więcej, w popcornie tym wykorzystuje się dwuacetyl.

Substancja ta nadaje smak masła (sztuczny), który uważa się za przyczynę poważnych chorób płuc. Gdyby tego było mało, kilka dodatkowych składników użytych w prażonej kukurydzy zawiera materiały modyfikowane genetycznie.

Więc jeśli chcesz cieszyć się tym chrupiącym przysmakiem, kup ziarna kukurydzy i przyrządź popcorn samodzielnie, używając odrobiny oleju i w garnku z przykrywą.

Napoje słodzone i dietetyczne

Słodzone napoje bezalkoholowe mogą powodować raka. Po prostu. A to ponieważ nie tylko zawierają one dużą ilość cukru ale również konserwanty.

Napoje tego typu, te gazowane i nie, zakwaszają organizm i stają się pożywką dla komórek rakowych. W tym przypadku, wybór opcji dietetycznych jest dla naszego zdrowia jeszcze bardziej niebezpieczny.

Zawierają one aspartam, sztuczną substancję słodzącą, której zażywanie prowadzi do różnego rodzaju chorób, między innymi do nowotworów i wad wrodzonych. Inne słodziki, jak sukraloza (Splenda) i sacharyna uznane zostały za odpowiedzialne za wiele innych chorób.

Napój w szklance

Toteż zawsze staraj się wybierać świeżo wyciśnięte soki lub w najlepszym przypadku, sięgaj po wodę.

Mąka rafinowana należy do rakotwórczych produktów spożywczych

Mowa tu o białej barwionej mące, często wykorzystywanej do produkcji żywności przetworzonej. Co budzi niepokój to nadmiar węglowodanów. Regularne spożywane rafinowanej mąki jest odpowiedzialne za wzrost zachorowania na raka piersi u kobiet aż o 220%.

Co więcej, wysoki indeks glikemiczny we krwi powoduje szybkie skoki cukru we krwi, co staje się pożywką dla komórek nowotworowych. Wybieraj pełne ziarna (te o barwie żółtawej bądź lekko brązowej) i przygotowuj swoje jedzenie samodzielnie. Nie kupuj chleba i produktów spożywczych przetworzonych.

Cukier rafinowany

Ma on na organizm taki sam wpływ jak mąka rafinowana. Biały cukier ma tendencję do podwyższania poziomu insuliny i komórek kancerogennych we krwi.

Należy uważać na produkty spożywcze zawierające fruktozę, jak np. syrop kukurydziany (który znajduje się w wielu produktach dostępnych w sklepach) gdyż są one szczególnie niebezpieczne dla organizmu.

Cukier należy do produktów spożywczych wywołujących raka

Ciastka, babeczki, soki, ciasta, sosy, płatki i różnego rodzaju napoje, wszystkie one zawierają fruktozę. Wyjaśnia to w pewnym stopniu wciąż powiększającą się liczbę zachorowań na raka, na całym świecie.

Alternatywą dla białego cukru jest, najlepsza z opcji – stewia (kupuj w postaci suszonej rośliny) bądź miód (najlepiej organiczny).

Tłuszcze utwardzane

Używane są one w celach konserwacji przetworzonych produktów spożywczych i nadania im stałej postaci. Jednakże, minusem tego rodzaju tłuszczy jest ich zdolność do modyfikacji struktury i elastyczności błon komórkowych w organizmie.

Może to prowadzić do wielu “destrukcyjnych” schorzeń, między innymi do nowotworów. Wspomniane trans-tłuszcze znajdują się w dużej liczbie produktów spożywczych i kupowanych przez nas każdego dnia.

Toteż wielu producentów stosuje obecnie zamienniki, będące bezpieczniejszymi alternatywami, jak np. olej palmowy, który jest zdecydowanie dobrą opcją. W związku z powyższym, radzimy więc nie kupować produktów spożywczych zawierających w składzie trans-tłuszcze.

Przemysłowo produkowane warzywa i owoce

Jakim cudem, tak zdrowa żywność jak owoce może powodować raka? W rzeczywistości, problem nie leży w produkcie ale w sposobie w jaki zostaje on konserwowany przed wypuszczeniem na rynek. 98% warzyw i owoców zakażonych jest pestycydami, powodującymi nowotwory, przy czym jabłka stoją na pierwszej pozycji w tym skrupulatnym rankingu.

Zaraz za nimi znajdują się winogrona, truskawki, kolendra i ziemniaki. Chemikalia rozpryskiwane są nad polami uprawnymi po to by zapobiegać plagom i chorobom roślin. W rezultacie jednak wpływają one negatywnie na zdrowie osób spożywających te owoce i warzywa.

U kobiet ciężarnych, spożywanie wspomnianych substancji chemicznych może w konsekwencji zwiększyć ryzyko, iż u dzieci pojawią się problemy, takie jak niski poziom IQ lub zaburzenie koncentracji.

Aby tego uniknąć, powinno się wybierać produkty organiczne lub te posiadające certyfikat “wolny od pestycydów”. Warto również kupować produkty spożywcze na lokalnym ryneczku.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.