Afta – wylecz ją naturalnymi sposobami

Afta – wylecz ją naturalnymi sposobami

Ostatnia aktualizacja: 31 grudnia, 2018

Powoduje dyskomfort, ból i leczy się ją bardo żmudnie. Afta – mały stan zapalny pojawiający się na wewnętrznej stronie warg, policzków, podniebieniu, jak również na języku – może jednak zostać wyleczona domowymi sposobami.

W tym artykule poznasz naturalne metody, które sprawią, że afta i wrzody jamy ustnej staną się jedynie wspomnieniem.

Afta i wrzody jamy ustnej – co powinieneś wiedzieć

Afta oraz wrzody jamy ustnej mogą być białe lub żółte i zwykle występują w postaci małego “krateru” z czerwoną otoczką. Są to dolegliwości bardzo bolesne, ale bynajmniej nie zakaźne. Powstają na błonach śluzowych wewnątrz jamy ustnej pojedynczo lub w grupach.

Afta i wrzody jamy ustnej występują częściej u kobiet, niż u mężczyzn i mogą pojawić się w każdym wieku. Utrzymują się od 7 do 20 dni i często nawracają.

Wrzody jamy ustnej charakteryzuje:

  • Ból
  • Swędzenie
  • Stany zapalne przypominające małe kratery
  • Uczucie gorąca, palenia

Główne przyczyny stanów zapalnych jamy ustnej to:

  • Obniżona praca układu odpornościowego spowodowana chorobą lub problemami z odżywianiem.
  • Zranienie jamy ustnej spowodowane noszeniem protezy, zbyt mocnym szczotkowaniem, gryzieniem, czyszczeniem zębów nicią dentystyczną, itp.
  • Zmiany hormonalne (powszechne wśród kobiet podczas ich cyklu miesiączkowego).
  • Reakcja alergiczna na kwaśne pożywienie, cytrusy czy przyprawy.
  • Nietolerancja glutenu.
  • Stres.

Afta często rozwija się sama, jednak przy użyciu domowych remediów, możesz przyśpieszyć jej leczenie i sprawić, że zniknie.

Jeżeli nie widzisz poprawy po 3 tygodniach, zgłoś się do lekarza, aby przepisał odpowiednie leczenie. 

Afta i wrzody jamy ustnej – naturalne metody leczenia

Najpierw musisz ustalić, czy Twoja dolegliwość to rzeczywiście afta, a nie opryszczka, czy zakażenie grzybicze. Następnie możesz skorzystać z poniższych domowych metod, aby złagodzić objawy i wyleczyć aftę i wrzody jamy ustnej:

Miód

Jedyne, co musisz zrobić w przypadku tego leczenia to osuszyć obszar, na którym występuje afta chusteczką lub papierowym ręcznikiem i nałożyć kilka kropel miodu. Utrzymaj miód nałożony na chory obszar tak długo, jak to możliwe.

Skuteczność tej metody opiera się na antybakteryjnych właściwościach miodu. Powtarzaj zabieg tyle razy, ile jest to potrzebne. Wygodniej jest, kiedy miód występuje w postaci już skrystalizowanej, a nie płynnej – możesz wtedy użyć go jako maści.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj: Miód – Poznaj jego lecznicze właściwości

Szałwia

Roślina ta jest często używana w medycynie naturalnej na wszelkiego rodzaju zapalenia i rany na skórze, z aftą włącznie. W tym wypadku użyjemy szałwii w postaci naparu.

Szałwia

Składniki

  • 1 łyżka stołowa suszonej szałwii
  • 1 filiżanka wody

Przygotowanie

Gotuj wodę z szałwią przez kilka minut. Odstaw ze źródła ciepła i ostudź przez około 10 minut. Odcedź i używaj jako płukanki do ust, gdy napar jest jeszcze ciepły. Nie pij go. Powtarzaj kilka razy dziennie.

Woda utleniona

Rozpuść jedną część wody utlenionej w dwóch częściach wody (możesz użyć też w proporcji pół na pół). Płucz usta tą miksturą trzy razy dziennie. Ten domowy sposób może powodować dyskomfort, ale działa.

Niektóre osoby decydują się nakładać roztwór prosto na stan zapalny patyczkiem kosmetycznym. Może to nieco boleć, ale jest naprawdę skuteczne.

Solanka

Ten domowy sposób leczenia może powodować niewielkie podrażnienia. Jest jednak skuteczny.

Sól morska

Składniki

  • 1 filiżanka wody
  • 1 garść soli gruboziarnistej

Zastosowanie

Gotuj wodę z solą do pełnego rozpuszczenia. Pozostaw do ostygnięcia i używaj do płukania jamy ustnej przynajmniej 3 razy dziennie.

Aloes

Wiele leczniczych właściwości tej zarówno bezpiecznej, jak i skutecznej w użyciu rośliny sprawiają, że aloes naprawdę warto trzymać w domu.

W przypadku, gdy pojawi się afta, będziesz potrzebować przeciętą wzdłuż łodyżkę aloesu. Aplikuj bezpośrednio na chore miejsce i pozostaw na kilka minut. Ten domowy lek od ręki łagodzi podrażnienie i zmniejsza ból. Pomaga również kontrolować infekcję. 

Drożdże piwowarskie

Jest to doskonałe lekarstwo pomocne w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej. Swoją skuteczność zawdzięcza temu, że znacznie zmniejsza ilość bakterii.

Drożdże piwowarskie

Składniki

Przygotowanie

Zmieszaj oba składniki tak, by powstała pasta. Osusz chory obszar i nałóż pastę. Pozostaw na tak długo, jak to możliwe, potem opłucz ciepłą wodą.

Pestki grejpfruta

Możesz poszukać wyciąg z pestek grejpfruta w sklepach ze zdrową żywnością, lub używać bezpośrednio samych pestek. Grejpfrut to owoc o właściwościach wysoce antyseptycznych, stąd jego skuteczność w zwalczaniu stanów zapalnych w jamie ustnej.

Składniki

Sporządź napar z pestek i wody, pozostaw do ostygnięcia, potem odcedź i wypij. Powtarzaj kilka razy dziennie.

Jeżeli zamierzasz używać ekstraktu, dawka wynosi 6 kropel na 1/2 filiżanki ciepłej wody.

Soda oczyszczona

Z racji swoich wielu korzystnych dla zdrowia właściwości – przede wszystkim bakteriobójczych i zwalczających wirusy – soda oczyszczona jest używana jako naturalne lekarstwo od tysięcy lat.

Soda oczyszczona

Składniki

Przygotowanie

Rozpuść sodę oczyszczoną w wodzie i używaj jako płukanki do ust, utrzymując roztwór w ustach tak długo, jak to możliwe. Powtarzaj kilka razy dziennie.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest bardzo pomocny w zwalczaniu afty, gdyż wykazuje właściwości podobne do sody oczyszczonej. Musisz się jednak liczyć z niewielkim pieczeniem przy jego aplikacji.

Składniki

Przygotowanie

Zmieszaj ze sobą składniki i stosuj 2-3 razy dziennie aż stany zapalne znikną.

Gdy zdarzają Ci się nawracające afty i wrzody jamy ustnej, spróbuj jeść więcej surowej cebuli i czosnku. Są one źródłem silnych substancji antybakteryjnych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tuft, L., Girsh, L. S., & Ettelson, L. N. (1961). Canker Sores. JAMA: The Journal of the American Medical Association. https://doi.org/10.1001/jama.1961.03040100088027
  • Scully, C., & Porter, S. (2008). Oral mucosal disease: Recurrent aphthous stomatitis. British Journal of Oral and Maxillofacial Surgery. https://doi.org/10.1016/j.bjoms.2007.07.201
  • LAWRENCE C. SCHNEIDER AND ADINA E. SCHNEIDER. (1998). Diagnosis of Oral Ulcers. The Mount Sinai Journal of Medicine, New York.
  • Eisbruch, A., & Sapir, E. (2015). Supportive Care Editorial Touch MEdical MEdia Reducing Mucositis by Antiviral/Antibacterial/ Mucosal Coating Agents Mucositis—Supportive Care During Radiotherapy or Chemoradiotherapy of Head and Neck Cancer. Citation: Oncology & Hematology Review. https://doi.org/10.17925/OHR.2015.11.01.50

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.