Ból piersi – 7 najczęstszych przyczyn

Najczęstszą przyczyną bólu piersi są zmiany hormonalne występujące podczas miesiączki, ciąży i karmienia piersią. Dowiedz się jakie są pozostałe przyczyny i jak radzić sobie z bólem piersi.
Ból piersi – 7 najczęstszych przyczyn
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wiele kobiet ból piersi łączy automatycznie z chorobami nowotworowymi, jednakże w większości przypadków nie jest oznaką raka piersi. Przyczyn bólu może być wiele. Czasami nawet nie musi wskazywać na coś poważnego, dlatego nie zadręczaj się niepotrzebnie. Przeczytaj ten artykuł, aby poznać główne przyczyny tej dolegliwości.

Większość kobiet ból piersi odczuwa co najmniej kilka razy w życiu. Często bóle piersi są skutkiem zmian hormonalnych w organizmie, takich jak menstruacja i ciąża. Stan zapalny i tkliwość piersi w czasie okresu to bardzo powszechna dolegliwość spowodowana działaniem hormonów, dlatego nie powinna być powodem do niepokoju.

Podczas samodzielnego badania nie wyczuwasz żadnych niepokojących zmian, a mimo wszystko odczuwasz ból? Poznaj możliwe przyczyny.

Ból piersi – przyczyny

Hormony

Bardzo wiele nastolatek, które zaczynają miesiączkować, odczuwa ból piersi przed i w trakcie okresu. Jest to objaw zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Ból dotyka także kobiet w wieku rozrodczym, zwłaszcza w połowie cyklu, w czasie owulacji oraz kilka dni przed wystąpieniem krwawienia. Te dwie fazy cyklu wiążą się z gwałtownymi zmianami poziomu hormonów.

Piersi mogą być bardziej tkliwe i obolałe również u kobiet stosujących antykoncepcję lub inne leki hormonalne.

Ciąża

bolące piersi w ciąży

Ból piersi to również jeden z pierwszych objawów ciąży. Dolegliwość ta doskwiera zwłaszcza młodym kobietom, które są w trakcie pierwszej ciąży.

W czasie pierwszego trymestru piersi stają się większe i bardziej tkliwe. Ze względu na pobudzone krążenie bardziej widoczne stają się także naczynia krwionośne.

Karmienie piersią

Po porodzie, kobiety często skarżą się na obolałe piersi, niezależnie od tego czy zdecydowały się na karmienie piersią. Jest to wywołane przez laktację i gromadzące się mleko. Jeśli ból jest bardzo częsty, uciążliwy i nie ustępuje, może być objawem zapalenia sutka.

Zapalenie sutka

zapalenie sutka

Przyczyną bólu może być także stan zapalny związany z zatkaniem kanalików mlekowych. Stan ten najczęściej wywołują infekcje, wirusy, grzyby i bakterie. Jeśli piersi są obolałe, zaczerwienione i towarzyszy im gorączka, udaj się do lekarza.

Torbiele

Torbiele to guzki wypełnione płynem tworzące się wewnątrz piersi i spowodowane zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Chociaż torbiele nie są bardzo poważne, mogą być niezwykle bolesne.

Niektóre da się wykryć samodzielnie, jednakże czasami postawienie diagnozy wymaga badania mammograficznego.

Ropnie

Ropień, czyli sytuacja, w której w tkankach piersi gromadzi się ropa. Najczęściej zostaje wywołany przez infekcje, na przykład jeśli występują problemy z karmieniem piersią i doszło do zakażenia bakteryjnego.

Jeżeli podejrzewasz, że masz ropień, skontaktuj się z lekarzem, który skieruje Cię na potrzebne badania i zaleci Ci odpowiednie leczenie.

Nowotwór

ból piersi skutkiem torbieli i ropnia

Chociaż w większości przypadków ból piersi to objaw drobniejszych dolegliwości, czasami rzeczywiście może oznaczać raka piersi, jednak dopiero w bardziej zaawansowanym stadium.

Pamiętaj, aby regularnie badać piersi. Wykrywając w porę niepokojące zmiany i stosując odpowiednie leczenie, unikniesz bólu i dalszych komplikacji.

Jak radzić sobie z bólem piersi?

Najczęściej do walki z bólem piersi nie potrzeba żadnych leków. Wystarczy kilka prostych zmian w stylu życia, aby zapobiec temu problemowi.

  • Noś dobrze dobrany biustonosz, ponieważ zbyt ciasny może szkodzić piersiom.
  • Prowadź dietę bogatą w owoce, warzywa i ziarna zbóż. Ogranicz natomiast spożycie tłuszczów.
  • Dbaj o utrzymanie optymalnej masy ciała. Pomoże Ci to unormować poziom hormonów w organizmie.
  • Zwiększ spożywanie produktów bogatych w witaminę B6, B1 oraz E.
  • Stosuj domowe sposoby na uśmierzenie bólu, takie jak woda, sok z cytryny, ocet i okłady z kawy.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.