Ból stawów – zioła na jego złagodzenie

Ból stawów – zioła na jego złagodzenie
Nelton Abdon Ramos Rojas

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Ostatnia aktualizacja: 06 czerwca, 2023

Ból stawów jest jedną z najczęstszych przypadłości spotykanych wśród ludzi. Ogranicza on mobilność i negatywnie wpływa na komfort życia.

Aby złagodzić ból stawów, istnieje jeden z popularnych sposobów leczenia tej choroby, który opiera się na ziołach o działaniu leczniczym, co jest z jednej strony ekonomicznym i łatwym do zastosowania rozwiązaniem, a z drugiej strony niosącym ulgę w cierpieniu.

Ból stawów ― korzyści wynikające ze stosowania ziół leczniczych

Czy rośliny lecznicze naprawdę mogą Ci pomóc, jeśli cierpisz na ból stawów? Tak, w rzeczy samej. Prawda jednak jest taka, że wiele osób skłania się raczej do stosowania klasycznych leków o działaniu przeciwzapalnym lub przeciwbólowym.

Mimo tego, że dają one oczekiwane efekty, to mogą jednak w dłuższej perspektywie wywierać bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie wątroby, włącznie z jej nieodwracalnym uszkodzeniem. Dlatego też rośliny i zioła lecznicze mogą czasem być stosowane jako skuteczny dodatek do terapii medycznej.

Ból kolana

Czasami ból stawów jest objawem występującym przed rozwinięciem się choroby właściwej, czyli reumatoidalnego zapalenia stawów, dlatego też należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Ale rzućmy okiem na to, jak zioła lecznicze mogą Ci pomóc:

  • Zioła mogą pomóc w usunięciu szkodliwych substancji będących skutkiem przemiany materii i toksyn z Twojego organizmu.
  • Poprawiają one krążenie i zwiększają skuteczność oczyszczającego działania układu limfatycznego.
  • Oznacza to ni mniej, ni więcej, tylko mniejszą ilość toksyn w organizmie wywołujących zapalenie i ból.
  • Wiele roślin może pełnić rolę naturalnych antybiotyków.
  • Zioła mogą również mieć właściwości przeciwzapalne.
  • Zioła pozwalają także się zrelaksować, uspokoić i zniwelować nadmierne napięcie mięśni, a tym samym zmniejszając obciążenie stawów.

Rośliny lecznicze pozwalające złagodzić ból stawów

1. Kurkuma

Kurkuma jest naturalnym lekarstwem, którego nigdy nie powinny zabraknąć w kuchni, czy ogólnie w domu. Jest to bardzo skuteczny sposób na zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie, ale także ułatwia relaks, a więc jest idealnym rozwiązaniem dla wszelkich problemów obejmujących mięśnie, kości i stawy.

Kurkuma

Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym kurkuma znakomicie sprawdza się w opisanych powyżej przypadkach, ale jej stosowanie niesie ze sobą o wiele więcej korzyści. Kurkuma jest przeciwutleniaczem, środkiem przeciwzapalnym i lekarstwem o działaniu antynowotworowym, tak więc znakomicie sprawdzi się jako naturalny środek na ból stawów.

2. Korzeń łopianu

Jednym z najlepszych sposobów na leczenie i zwalczanie uciążliwej dolegliwości, jaką jest ból stawów może być zwiększenie spożycia nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dołączenie korzenia łopianu do diety obejmującej orzechy, tuńczyka, makrelę, łososia, w tym lub korzeń łopianu w diecie jest doskonałym pomysłem.

Korzeń łopianu

Cechuje się on silnym działaniem przeciwzapalnym, dlatego też warto zażywać go go dwa razy dziennie. Możesz znaleźć pokrojony w kostki suszony korzeń łopianu w każdym sklepie z naturalną żywnością. Wystarczy wsypać jedną łyżkę korzenia do szklanki gotującej się wody. Odstaw napar na 5 minut i następnie pij go powoli. Prawda, że smakuje znakomicie?

3. Imbir

Często wspominamy w naszych artykułach o nieocenionych wręcz zaletach imbiru. Jest on jedną z roślin o najskuteczniejszym działaniu przeciwzapalnym i przeciwreumatycznym.

Wszystkie jego zalety wynikają z zawartości dwóch zasadniczych składników: paradolu oraz shoagolu, które hamują produkcję COX2 oraz szkodliwych cytokin TNF-α , przyśpieszając zarazem wytwarzanie przez organizm prostaglandyny E2.

Herbata imbirowa

Znane są również wyniki licznych badań, według których imbir wykazuje wysoką skuteczność w przypadku chorób takich, jak reumatoidalne zapalenie stawów, czy choroba zwyrodnieniowa stawów. Zmniejsza ból stawów, stan zapalny i obrzęk bez skutków ubocznych. Czy warto więc lekceważyć imbir?

4. Siemię lniane

Siemię lniane jest naturalnym źródłem kwasów omega-3. Dzięki temu Twoja naturalna odporność będzie znacznie sprawniejsza. A w Twoim organizmie będzie znajdować się mniejsza ilość toksyn mających zdolność do gromadzenia się w stawach i wywołujących ból stawów.

Podobnie jak wszystkie opisane powyżej zioła, także i siemię lniane pozwala również zredukować stany zapalne i łagodzić ból. Siemię lniane najlepiej sprawdza się w postaci nasion rozsypanych na wierzchu sałatki lub jakiejkolwiek innej potrawy – w takim przypadku oczywiście nie będzie napar.

Siemię lniane

Dlaczego? Bo podczas procesu podgrzewania nasiona tracą całą swoją zawartość kwasów omega-3, których korzystne właściwości chcemy przecież wykorzystać. Pamiętaj także, że siemię lniane doskonale sprawdza się także w postaci zmielonej. Dwie łyżki zmielonych ziaren stanowi optymalną dzienną dawkę.

Zobaczysz, o ile lepiej się dzięki temu poczujesz, a ból stawów ulegnie znacznemu osłabieniu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Daily JW, Yang M, Park S. Efficacy of turmeric extracts and curcumin for alleviating the symptoms of joint arthritis: a systematic review and meta-analysis of randomized clinical trials. J Med Food 2016; 19: 717-29.
  • Lin CC, Lu JM, Yang JJ, Chuang SC, Ujiie T. Anti-inflammatory and radical scavenge effects of Arctium lappa. Am J Chin Med 1996; 24: 127-37.
  • Maroon JC, Bost JW. Omega-3 fatty acids (fish oil) as an anti-inflammatory: an alternative to nonsteroidal anti-inflammatory drugs for discogenic pain. Surg Neurol 2006; 65: 326-31.
  • Ramadan G, El-Menshawy O. Protective effects of ginger-turmeric rhizomes mixture on joint inflammation, atherogenesis, kidney dysfunction and other complications in a rat model of human rheumatoid arthritis. Int J Rheum Dis 2013; 16: 219-29.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.