Brak apetytu - najlepsze domowe rozwiązania

Brak apetytu - najlepsze domowe rozwiązania
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2023

Brak apetytu to zaburzenie, które nieleczone na czas może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne. Wiadomo, że występuje bardzo często u osób starszych, zwłaszcza tych, które mieszkają w domach opieki lub są hospitalizowane. Może jednak dotyczyć każdego przedziału wiekowego. Dzisiaj pokażemy Ci najlepsze domowe sposoby na pobudzenie apetytu.

Brak apetytu

Jak podkreślają eksperci, odczuwanie apetytu jest regulowane przez płat czołowy, układ korowo-limbiczny i podwzgórze, a także przekaźniki, takie jak serotonina i leptyna.

Większość przypadków jest przejściowa. Występuje z powodu stresu, nerwów, albo jakiegoś chwilowego zaburzenia, które powoduje zanik chęci do jedzenia.

Kiedy zdarza się to sporadycznie, może wpływać na poziom energii, nastrój, a nawet zdolność wykonywania codziennych zadań.

W innych przypadkach przyczyną może być istnienie poważniejszej choroby lub problemu zdrowotnego. Niektóre przypadki, w których może występować, to rak, depresja, niedoczynność tarczycy lub przewlekła obturacyjna choroba płuc.

W takich okolicznościach istnieje obawa o możliwy brak składników odżywczych i utratę wagi, do których może prowadzić długotrwały brak apetytu. Dlatego, należy zająć się problemem, zanim doprowadzi on do komplikacji. Odkryj poniżej kilka sposobów na brak apetytu.

Sposoby na brak apetytu

Kiedy naprawdę nie masz ochoty na jedzenie, możesz zastosować pewne środki zaradcze i domowe sztuczki. Pomogą one organizmowi w trawieniu, pobudzeniu apetytu i uzyskaniu bardziej pożywnych posiłków, które pomogą Ci zapewnić wystarczającą ilość energii.

1. Przyrządzaj i jedz mniejsze posiłki

Sok pomidorowy
Ważne jest, aby priorytetowo traktować pokarmy, takie jak węglowodany, oliwa z oliwek, niebieska ryba, suszone owoce i orzechy, ser, rośliny strączkowe i jajka.

Choć może się to wydawać sprzecznością, gdy ktoś ma mały apetyt, nie jest wskazane podawanie zbyt dużych porcji. Może to spowodować odrzucenie od samego początku i utrudnić spożycie posiłku.

Poza tym jedzenie małych porcji ułatwia trawienie i sprzyja większemu głodowi po czasie, co może zwiększyć sumaryczną energię organizmu na koniec dnia.

Ważne jest, aby priorytetowo traktować pokarmy, takie jak węglowodany, oliwa z oliwek, niebieska ryba, suszone owoce i orzechy, ser, rośliny strączkowe i jajka.

2. Przygotuj potrawy z dobrą prezentacją

Jeśli nie jesteś głodny, przygotowanie skomplikowanych przepisów może się wydawać dużym wysiłkiem. Nie należy jednak zapominać o prezentacji posiłku. To bardzo ważne, aby pobudzić soki żołądkowe i zaostrzyć apetyt.

Oto kilka pomysłów, jak to osiągnąć:

  • Serwuj produkty w różnych kolorach.
  • Umieść jedzenie w przyciągający wzrok sposób.
  • Używaj ziół i przypraw, aby dodać smaku i urozmaicenia każdemu posiłkowi.
  • Zastosuj oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia: dostarcza kalorii i wzmacnia smak wszystkich składników.

3. Planuj posiłki

Laski cynamonu
Przyprawy, takie jak cynamon, mogą sprawić, że jedzenie będzie bardziej apetyczne.

Głód jest zawsze jednym z głównych wskaźników, że organizm potrzebuje energii. Gdy jednak apetyt zawodzi z jakiegokolwiek powodu, może nie być wskazane poleganie na nim.

Dlatego wskazane jest, aby pomyśleć o swoich codziennych posiłkach z wyprzedzeniem, przygotować je w razie potrzeby i unikać pomijania któregokolwiek. To samo dotyczy przekąsek przedpołudniowych i popołudniowych.

4. Stwórz pozytywną atmosferę

Jedzenie w przyjemnej atmosferze może pomóc zwiększyć apetyt i stopniowo zachęcić do jedzenia większej ilości jedzenia.

W tym celu warto nakryć do stołu, podać jedzenie na talerzach, włączyć muzykę lub zjeść w dobrym towarzystwie.

Niektóre dane pokazują, że spożywanie posiłków z przyjaciółmi lub oglądanie telewizji odwraca uwagę od spożywanego jedzenia i może wpływać na jedzenie i trawienie.

5. Ćwiczenia

Wykonywanie aktywności fizycznej lub uprawianie sportu wiąże się z wydatkowaniem energii, którą organizm musi odzyskać. Dlatego przez większość czasu zwykle towarzyszy mu wzrost apetytu.

Intensywność nie ma znaczenia. Możesz zacząć od prostych spacerów, jeśli masz niski poziom aktywności.

Nie zapominaj również, że ćwiczenia są pozytywne w zmniejszaniu lęku i stresu. Jeśli są to przyczyny braku apetytu, korzyści będą jeszcze większe.

6. Błonnik

Nie od dziś wiadomo, że błonnik ma pozytywny wpływ na organizm. Dobrze wpływa na uczucie sytości.

Z tego powodu, gdy brak apetytu i problemy z jedzeniem się utrzymują, lepiej jest nieco ograniczyć jego obecność w posiłkach.

Możesz zaimplementować niektóre z tych zmian:

  • Wybieraj rafinowane ziarna zamiast pełnych ziaren (chleb, ryż, makaron itp.).
  • Obieraj owoce.
  • Wybieraj gotowane warzywa i łącz je z ziemniakami.
  • Przygotuj sałatki z makaronem, ryżem, kukurydzą, tuńczykiem lub awokado, unikaj dużych porcji sałaty, szpinaku, marchwi itp.
  • Zmniejsz porcje roślin strączkowych i zwiększ obecność jaj lub ryb.

7. Wybieranie ulubionych potraw

Różnorodność w diecie jest ważna, ale kiedy pojawiają się problemy z jedzeniem, może to nie być najlepszy moment na zmuszanie się do wprowadzania mało apetycznych potraw.

Jedzenie tego, co lubisz, może sprawić, że zjesz nieco więcej. Aby mieć pewność, że te produkty spożywcze są dostępne, lepiej je zaplanować i mieć zawsze pod ręką.

Wyjątkiem jest nienadużywanie fast foodów, słodyczy czy gotowych posiłków, nawet jeśli są one najbardziej apetyczne. W takich przypadkach powinieneś szukać sposobów na przygotowanie zdrowych i pożywnych alternatyw w domu.

8. Wypróbuj liść laurowy

W medycynie naturalnej laur został wyróżniony jako tonik trawienny, który jest zalecany do kontrolowania nadmiernej kwasowości i podrażnień.

Te właściwości są korzystne w leczeniu słabego apetytu. Łagodząc dolegliwości żołądkowe, przywracają chęć do jedzenia.

Składniki

  • 2 lub 3 liście laurowe
  • 1 szklanka wody (250 mililitrów)

Przygotowanie

  • Najpierw dodaj liście laurowe do szklanki wody i zagotuj.
  • Gdy się zagotuje, zdejmij z ognia, przykryj i odczekaj 5 do 10 minut.

Sposób spożycia

  • Wypij filiżankę naparu na 30 minut przed każdym posiłkiem.

9. Mięta pieprzowa, rumianek i melisa

Herbata na brak apetytu
Rumianek ma właściwości uspokajające, które mogą pomóc poprawić apetyt, jeśli brak apetytu jest spowodowany stresem.

Trawienne i uspokajające właściwości roślin, które są połączone w tym naparze, są przydatne do zaostrzenia apetytu. Zwłaszcza wtedy, gdy jego brak jest związany z epizodami stresu i nerwowości.

Składniki

  • 2 szklanki wody (250 mililitrów)
  • ½ łyżki mięty (5 gramów)
  • 1 łyżeczka rumianku (5 gramów)
  • 1 łyżeczka melisy (5 gramów)

Przygotowanie

  • Aby rozpocząć, umieść wodę w garnku i zacznij gotować.
  • Gdy osiągnie punkt wrzenia, dodaj rośliny, zmniejsz ogień i pozostaw do zaparzenia na 3 minuty.
  • Następnie zdejmij z ognia, przykryj garnek i pozostaw do zaparzenia na kolejne 10 do 15 minut.
  • Po tym czasie, gdy napar będzie letni, przecedź go i wypij.

Zastosowanie

  • Wypij filiżankę naparu na pusty żołądek i powtórz spożycie przed obiadem.

Brak apetytu – kiedy iść do lekarza

Jeśli Twój brak apetytu trwa tylko kilka dni, interwencja lekarska nie jest konieczna. Jeśli jednak objawy nie ustąpią, nawet po wypróbowaniu wyżej wymienionych środków, konieczne jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy w celu właściwego leczenia.

Idź do lekarza w następujących okolicznościach:

  • Zauważalna utrata masy ciała
  • Osłabienie i zmęczenie
  • Niepokój i depresja
  • Anoreksja lub bulimia
  • Przyjmowanie leków, które mogą hamować apetyt

Środki zaradcze

Planuj z wyprzedzeniem, wybieraj pożywne jedzenie, jedz częściej i spróbuj herbat ziołowych. Wszystkie te małe rutyny pobudzają apetyt.

Jeśli utrata apetytu jest tymczasowa, może się poprawić w ciągu kilku dni, zwłaszcza jeśli przyczyna zniknie. W przeciwnym razie lepiej jest porozmawiać z lekarzem, aby ocenić sytuację i znaleźć odpowiednie leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.