Brak snu - 7 groźnych konsekwencji

Brak snu powoduje wzrost ilości hormonów odpowiedzialnych za apetyt, a co za tym idzie, zwiększa się nasze łaknienie i przybieramy na wadze.
Brak snu - 7 groźnych konsekwencji

Ostatnia aktualizacja: 10 marca, 2019

Niejedna z nas poczuła na własnej skórze skutki, które wywołuje brak snu. Notoryczne niewysypianie się sprawia, że nie możemy się skoncentrować, brakuje nam energii, a nasz wygląd pozostawia wiele do życzenia. Mało tego! Na dłuższą metę brak snu może powodować inne, dużo groźniejsze skutki.

Zgodnie z tym co twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), powinno się sypiać od 7 do 8 godzin dziennie. Tylko wtedy zachowamy optymalny stan fizyczny, emocjonalny i mentalny. Wiadomo, że – ze względu na nasze codzienne obowiązki, styl życia i nowe technologie – sypiamy dużo mniej, a jakość naszego snu diametralnie spadła.

Niedawne badania przeprowadzone przez Uniwersytet Stanowy w Teksasie udowodniły, że osoby, które się nie wysypiają (śpią poniżej 7 godzin) prezentują zmiany genetyczne, mogące prowadzić do dolegliwości takich jak otyłość, choroby serca, utrata pamięci, itp.

W dzisiejszym artykule podamy Ci wszystkie szczegóły związane z niewysypianiem się.

Brak snu podnosi ryzyko udaru mózgu

Naukowcy przekonują, że osoby niewysypiające się są szczególnie narażone na udar mózgu.

Udar mózgu

Dorośli, którzy śpią poniżej 6 godzin dziennie są czterokrotnie bardziej podatni na tę przypadłość. Koniecznie weź to pod uwagę.

Otyłość

Jeżeli masz problemy z zaśnięciem lub sypiasz poniżej 6 godzin dziennie, to najprawdopodobniej wzrasta Twój apetyt i chęć sięgania po te najbardziej kaloryczne produkty. Dzieje się tak dlatego, że brak snu wywołuje zmiany hormonalne w organizmie.

W związku z powyższym, na dłuższą metę, brak snu może prowadzić do otyłości. Według przeprowadzonych badań podwyższa się poziom leptyny i greliny – hormonów odpowiedzialnych za łaknienie.

Cukrzyca

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób udowodnił, że niska jakość snu jest ściśle związana z ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2, ponieważ redukuje działanie insuliny.

Trzustka

Utrata pamięci

Powszechnie wiadomo, że brak wypoczynku sprawia, że stajemy się dużo bardziej zapominalscy i nie możemy się odpowiednio skoncentrować. Weź jednak pod uwagę, że jeżeli sytuacja się przedłuży, może dojść do poważnych problemów kognitywnych.

Wystarczy jedna nieprzespana noc, a nasz mózg możne doznać poważnych uszkodzeń, ze względu na podniesiony poziom krwi. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Kalifornijski potwierdza, że niewysypianie się powoduje degenerację tkanek mózgowych.

Podwyższone ryzyko grypy

Zbyt mała ilość snu osłabia system immunologiczny i stajemy się bardziej podatni na grypy i przeziębienia. Dowiedli tego naukowcy z Uniwersytetu Carnegie Mellon.

Grypa i przeziębienia

Choroby serca

W przypadku osoby, która nie wysypia się regularnie, jej ciało produkuje większe ilości hormonów i substancji chemicznych. Mogą prowadzić do chorób serca. Jedna z publikacji European Heart Journal przekonuje, że ci, którzy śpią poniżej 6 godzin, są o 48% bardziej narażeni na dolegliwości sercowe.

Ta sama publikacja podkreśla znaczenie snu w utrzymaniu odpowiedniego ciśnienia tętniczego i walce z zatorami na żyłach.

Większe ryzyko zachorowań na raka

Amerykańscy naukowcy dowiedli, że brak snu może być związany z ryzykiem zachorowań na raka jelita grubego. Badania przeprowadzone przy udziale 1240 osób wykazały, że w przypadku tych, którzy spali mniej niż 6 godzin, ryzyko pojawienia się polipów na jelitach było podwójne.

Nowotwór

Polipy te, na dłuższą metę, mogą zmienić się w nowotwór złośliwy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kasperczyk, J. (2006). Epidemiologia zaburzeń snu u młodzieży mieszkającej na Górnym Śląsku Epidemiology of sleep disorders in Polish — Silesian — adolescents. Sen.
  • Błońska, B. K., & Gotlib, J. (2012). Występowanie zaburzeń snu wśród studentów Prevalence of sleep disorders among students. Prz. Med. Uniw. Rzesz. Inst. Leków.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.