Wygląd i kondycja stóp a nasze ogólne zdrowie

Haluksy mogą wskazywać, że dana osoba ma problemy z kręgami szyjnymi. Z drugiej strony, masaż wewnętrznych linii stóp ma pozytywny wpływ na stan naszych pleców.
Wygląd i kondycja stóp a nasze ogólne zdrowie
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Wygląd stóp odzwierciedla stan zdrowia naszych organów wewnętrznych, więc jeżeli nauczymy się obserwować symptomy, które się na nich pojawiają możemy w ten sposób poznać nasz stan zdrowia i zapobiec niektórym chorobom.

Temperatura stóp, ich kolor, odciski, paluch koślawy czy ogólny kształt palców to symptomy pewnych schorzeń, dlatego też wytłumaczymy znaczenie każdego z nich.

Stan stóp a nasz stan zdrowia

Ogólnie przyjmuje się, że obszar palców u stóp połączony jest z głową, a obszar pięt ze stopami. Dzięki tej wiedzy, poprzez obejrzenie podeszwy stóp, możemy mniej więcej wyobrazić sobie jak rozmieszczone są nasze organy wewnętrzne.

Jeżeli więc zauważymy, że któraś część stopy ma stwardnienia, może to oznaczać, że jeden z organów wewnętrznych działa nieprawidłowo. Stwardnienia te mogą odpowiadać za ograniczenia fizyczne i lub dolegliwości emocjonalne.

Odzwierciedlenie kręgosłupa w stopach

Kręgosłup odzwierciedla się w całym profilu wewnętrznej części stopy. Dlatego też, jeżeli jakaś osoba cierpi na nagniotki, zainfekowana część stopy oddziałuje na górną część pleców, przez co prawdopodobnie ta osoba cierpi na dolegliwości związane z odcinkiem szyjnym kręgosłupa.

Jeżeli więc przyjmiemy, że nasze problemy z kręgosłupem mają bezpośredni związek z dolegliwością stóp, możemy zrobić sobie masaż, skupiając się na dwóch wewnętrznych liniach stóp.

Masaż ten powinien wpłynąć pozytywnie na nasze plecy, jeżeli skupimy się na tych najbardziej bolesnych punktach.

Odzwierciedlenie jelit znajduje się w naszych piętach. Otarcia lub zrogowacenia na piętach, mogą wpływać na niektóre problemy z jelitami.

W tym wypadku możemy temu zaradzić poprzez masaż pięt. Może się to jednak okazać dość ciężkim zadaniem ponieważ pięta to jedna z twardszych części stopy. Dlatego też w tym wypadku bardzo pomocna może okazać się mała piłeczka, przez nadepnięcie której rozmasujemy sobie pięty.

Centralna część stopy

Centralna część stopy połączona jest z całą częścią metaboliczną organizmu: wątrobą, żołądkiem, trzustką i śledzioną. Jeżeli odkryjemy stwardnienia w centralnej części stopy, może to oznaczać występowanie kamicy żółciowej w wątrobie i w woreczku żółciowym.

Kolor stóp

Kolor żółty zawsze wskazuje na problemy z wątrobą lub woreczkiem żółciowym. Odcień zielonkawy zaś zwiastuje problemy ze śledzioną i układem limfatycznym. Wczesne rozpoznanie tych symptomów może być szansą na zapobiegnięcie poważniejszym problemom. Dlatego to takie ważne.

Dlatego też, jeżeli nie zareagujemy odpowiednio szybko na zaobserwowane symptomy, z czasem z magazynowanych toksyn mogą powstać torbiele, które są bardzo szkodliwe dla naszego organizmu.

Palce u stóp są odzwierciedleniem głowy

Palce u stóp w pierwszej kolejności odzwierciedlają górną część ciała, z małymi wyjątkami.

Stwardnienia na końcówce lub w okolicach wewnętrznych czwartego palca u stóp mówią nam, że woreczek żółciowy nie pracuje prawidłowo. Jeżeli problemy te występują od dłuższego czasu, palec ten może być bardzo sztywny, wygięty i bolesny.

Z drugiej strony, możliwe jest też występowanie kamicy żółciowej kiedy duży palec u stóp wygięty jest w stronę drugiego.

W tych przypadkach zaleca się przeprowadzenie dogłębnego oczyszczania organizmu, zweryfikowania spożywanej żywności, pozbycie się toksyn z organizmu i przyjmowanie naturalnych suplementów diety.

Zimne stopy

Jeżeli stopy są ciągle zimne (co też często przytrafia się dłoniom), oznacza to, że w naszym organizmie zachwiana jest równowaga termiczna. Wynika to z tego, że przeciążony układ trawienny wykonuje dodatkowy wysiłek, powodując gorączkę jelitową.

W tym wypadku powinniśmy się skupić na poprawie naszego żywienia i co za tym idzie na poprawie pracy jelit. Co więcej, możemy zaserwować naszym stopom kąpiel w ciepłej wodzie i masaż z użyciem olejku imbirowego, który ma właściwości rozgrzewające.

Koniecznie zobacz też artykuł: Zimne dłonie i stopy – przyczyny

Atak dny moczanowej

Kiedy podstawa dużego palca i kostka są zaczerwienione, podrażnione i bolesne, może to wskazywać na atak dny moczanowej czyli wzrostu poziomu kwasu moczowego w organizmie.

Głównym celem naszego organizmu jest przetrwanie więc i w tym wypadku stara się jak najszybciej pozbyć się związków toksycznych (w tym wypadku kwasu moczowego) z organów wewnętrznych.

Właśnie przez te zachowania obronne naszego organizmu, symptomy niektórych chorób, możemy zobaczyć na naszych dłoniach czy stopach.

Kilka słów na zakończenie

Wszystkie te informacje tylko utwierdzają nas w przekonaniu, że chodzenie na boso po piaszczystej plaży, po świeżej trawie, po rzece, po wilgotnej ziemi, itp. ma tylko swoje zalety.

To wszystko pobudza działanie naszego organizmu, przywraca równowagę w funkcjonowaniu organów wewnętrznych i co więcej, jest cudowną terapią antystresową.

Piasek przykleił się do stóp na plaży

Oczywiście możemy też masować swoje stopy, wybierając te najbardziej obolałe i stwardniałe miejsca.

Na koniec, ważne abyśmy przyjęli jako nawyk sprawdzanie stanu stóp.  Pomoże nam to w zapobieganiu chorobom i leczeniu ich. Oczywiście leczenie to musi potrwać kilka miesięcy abyśmy mogli zobaczyć pierwsze efekty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wang, M. Y., Tsai, P. S., Lee, P. H., Chang, W. Y., & Yang, C. M. (2008). The efficacy of reflexology: Systematic review. Journal of Advanced Nursing. https://doi.org/10.1111/j.1365-2648.2008.04606.x
  • Embong, N. H., Soh, Y. C., Ming, L. C., & Wong, T. W. (2015). Revisiting reflexology: Concept, evidence, current practice, and practitioner training. Journal of Traditional and Complementary Medicine. https://doi.org/10.1016/j.jtcme.2015.08.008
  • Smith, C. A., Levett, K. M., Collins, C. T., Dahlen, H. G., Ee, C. C., & Suganuma, M. (2018). Massage, reflexology and other manual methods for pain management in labour. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD009290.pub3
  • J Tradit Complement Med. 2015 Oct; 5(4): 197–206. Published online 2015 Sep 28.Revisiting reflexology: Concept, evidence, current practice, and practitioner training. doi: 10.1016/j.jtcme.2015.08.008

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.