Ćwiczenia na rwę kulszową: jak złagodzić ból

Wykonuj ćwiczenia delikatnie i uważnie, w przeciwnym razie możesz zaostrzyć ból. Spacery to forma aktywności, która nie wymaga żadnego przygotowania, a mimo to bardzo korzystnie wpływa na łagodzenie bólu nerwu kulszowego.
Ćwiczenia na rwę kulszową: jak złagodzić ból

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nerw kulszowy biegnie od dolnej części pleców aż do nogi. Rwa kulszowa to nic innego jak silny ból tego nerwu. Ból pojawia, gdy na nerw kulszowy następuje ucisk lub gdy jest on podrażniany przez kręgi. Odpowiednie ćwiczenia na rwę kulszową mogą znacznie złagodzić ból.

Chociaż rwa kulszowa nie jest uznawana za chorobę, jest ona wyraźnym objawem schorzeń, takich jak przepuklina dyskowa (krążkowa) lub zwężenie kanału kręgowego. Ból nerwu kulszowego jest silny i uniemożliwia swobodne wykonywanie codziennych czynności. Dolegliwości bólowe mogą utrzymywać się nawet do 8 tygodni.

Warto jednak zaznaczyć, że jeśli w tym czasie zadbamy o siebie i będziemy wykonywać odpowiednie ćwiczenia na rwę kulszową, możemy znacznie złagodzić ból lub całkowicie go wyeliminować.

Najlepsze ćwiczenia na rwę kulszową

Najlepszą formą łagodzenia bólu nerwu kulszowego bez wątpienia są regularne ćwiczenia na rwę kulszową, które stopniowo odprężają i wzmacniają obszar dotknięty problemem.

Chociaż mały odpoczynek od ćwiczeń (dzień lub dwa) może chwilowo złagodzić ból, to jednak zbyt długi brak aktywności prowadzi do znacznego zaostrzenia dolegliwości.

Rwa kulszowa

Z tego właśnie powodu należy przykładać należytą wagę do regularnych ćwiczeń, które wzmacniają plecy i kręgosłup. Dodatkowo zaleca się również wizytę u fizjoterapeuty. Poniżej przedstawiamy wypróbowane ćwiczenia na rwę kulszową, które złagodzą ból nerwu kulszowego.

Wzmocnienie mięśni

Wzmacnianie mięśni brzucha oraz pleców poprawia kondycję nerwu kulszowego. Ważne jednak, by rozciągać się delikatnie i uważnie, bez forsowania bolącego nerwu. Rezultaty są naprawdę zaskakujące.

Ćwiczenia w zależności od diagnozy

Po udaniu się do specjalisty otrzymasz plan ćwiczeń najlepiej pasujących do przyczyny bólu nerwu kulszowego, który odczuwasz. Zalecany trening różni się w zależności od tego, czy cierpisz na dyskopatię lędźwiową czy na zwężenie kanału kręgowego.

Otrzymanie profesjonalnej diagnozy w przypadku rwy kulszowej odgrywa kluczową rolę, ponieważ niewłaściwe ćwiczenia mogą prowadzić do nasilenia bólu.

Rozciąganie

Ćwiczenia rozciągające

Ćwiczenia rozciągające skutecznie łagodzą ból towarzyszący rwie kulszowej bez względu na jej przyczynę. Najlepsze w tym przypadku będzie rozciąganie trzech partii ciała, tj. mięśnia gruszkowatego, dolnej części pleców oraz ścięgna podkolanowego.

Łagodzenie objawów rwy kulszowej

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zaleca się dostosowanie ćwiczeń do przyczyny bólu nerwu kulszowego. Zalecane ćwiczenia w przypadku rwy kulszowej będącej wynikiem przepukliny kręgosłupa to:

  • Ćwiczenia rozciągające
  • Skłony rozciągające mięśnie grzbietu
  • Ćwiczenia rozciągające mięśnie górnej części pleców
  • Brzuszki mające na celu wzmocnienie mięśni brzucha

W przypadku rwy kulszowej wynikającej ze zwężenia kanału kręgowego najodpowiedniejsze ćwiczenia to:

  • Skłony
  • „Marsz” w pozycji leżącej na wznak
  • Brzuszki

Natomiast osoby, które cierpią na rwę kulszową będącą wynikiem zwyrodnienia kręgów powinny ćwiczyć:

  • „Marsz” w pozycji leżącej na wznak
  • Podnoszenie miednicy (mostek)

Trening aerobowy o niskiej intensywności

Ćwiczenia na rwę kulszową - Spacery

Poza specjalnymi ćwiczeniami mającymi na celu złagodzenie bólu nerwu kulszowego w zależności od jego przyczyny, należy również wprowadzić w swój rozkład dnia trening aerobowy o niskiej intensywności.

Tego typu trening również pomaga złagodzić ból oraz korzystnie wpływają na ogólny stan zdrowia. Jednym z najlepszych ćwiczeń na wzmocnienie dolnej części pleców są spacery.

Wystarczy 30 minut intensywnego marszu każdego dnia – dostarczane korzyści są równoznaczne z sesjami aerobiku.

W miarę poprawy kondycji nerwu kulszowego możesz również stopniowo zwiększać aktywność, rozszerzając ją o jazdę na rowerze, trucht czy bardzo intensywny marsz.

Uwagi końcowe

  • Należy przywiązywać dużą wagę do poprawnego wykonywania ćwiczeń, ponieważ w przeciwnym razie ćwiczenia na rwę kulszową mogą się okazać nieskuteczne, a nawet zaostrzyć odczucie bólu.
  • Generalnie zaleca się naukę poszczególnych ćwiczeń pod okiem fachowca, na przykład fizjoterapeuty czy kręgarza.
  • Podczas chodzenia i siedzenia utrzymuj prawidłową postawę ciała.
  • Staraj się nie dostarczać organizmowi zbyt dużej ilości kalorii, gdyż ich nadmiar może nasilić ból.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.