Cynamon i jego 7 właściwości leczniczych

Wiedziałaś o tym, że cynamon zawiera substancje, które pobudzają zdolność motoryczną osób cierpiących na chorobę Parkinsona i że regularne spożywanie go pomaga usuwać białka odpowiedzialne za rozwój choroby Alzheimera?
Cynamon i jego 7 właściwości leczniczych
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Cynamon to jedna z najlepiej znanych i najczęściej używanych na całym świecie przypraw. Ludzie kochają cynamon za jego niepowtarzalny smak i zapach, który pasuje do wielu potraw i deserów. Od tysięcy lat używa się go przy wyrobie perfum, w aromaterapii, do produkcji kadzideł, ale przede wszystkim w medycynie.

Jego właściwości odżywcze potwierdzono dzięki setkom badań. Dziś jest już pewne, że spożywany w sposób zrównoważony może mieć niezwykle dobry wpływ na organizm. Faktem jest, że przemysł farmaceutyczny stosuje cynamon jako składnik wielu lekarstw i kuracji na liczne choroby i dolegliwości.

Większość z nas jednak woli cynamon w jego naturalnej formie, gdyż dzięki temu w najpełniejszy sposób wykorzystujemy właściwości, jakich dostarcza naszemu ciału.

Mając na względzie tych, którzy jeszcze nie zapoznali się z właściwościami cynamonu, w dalszej części artykułu chcielibyśmy podzielić się z Wami siedmioma leczniczymi właściwościami tej niezwykłej przyprawy. W rzeczywistości, jednej z najbardziej niezwykłych przypraw dostępnych człowiekowi.

1. Cynamon chroni serce

Serce

Podstawowym powodem, dla którego przyprawa ta ma tak zbawienny wpływ na serce jest fakt, że dostarcza mnóstwa błonnika i wapnia. W postaci zmielonej, w łyżce cynamonu znajdziemy około 4 gramy błonnika i 78 gram wapnia.

Te składniki odżywcze są niezbędne, jeśli chcemy pozbyć się soli żółciowych, które mogą spowodować szkody w komórkach jelit oraz wywołują rozmaite rodzaje nowotworu.

Ponadto, cynamon obniża szkodliwy cholesterol, dzięki czemu zmniejsza ryzyko zapadnięcia na rozmaite choroby układu sercowo – naczyniowego.

Nie przeocz też artykułu: Problemy z sercem – jak je rozpoznać?

2. Działa przeciwzapalnie

Stany zapalne to bardzo ważny sposób organizmu na radzenie sobie z infekcjami oraz na naprawianie uszkodzonych tkanek. Dzięki stanom zapalnym, w naszym ciele włącza się “alarm” informujący, że coś jest nie tak i że konieczna jest reakcja immunologiczna, by ochronić nasze ciało.

Bywa jednak, że stany zapalne są zbyt duże w porównaniu z występującym zagrożeniem. Wtedy też stan zapalny może sam w sobie stać się problemem. Jeżeli stanie się on chroniczny, może wywołać wiele poważnych chorób, które znacząco obniżą jakość życia.

Cynamon jest bardzo silnym naturalnym środkiem przeciwzapalnym. Może nam pomóc przerwać błędne koło stanów zapalnych, aby zmniejszyć dolegliwości i ból.

3. Reguluje poziom cukru we krwi

Pomiar cukru

Już jakiś czas temu dowiedziono, że składniki cynamonu mogą w znaczący sposób obniżyć poziom cukru we krwi. Składniki cynamonu są oporne na insulinę. Ponadto regulują poziom cukru we krwi za pomocą różnych mechanizmów i reakcji chemicznych.

Po pierwsze, dzięki enzymom trawiennym, cynamon zmniejsza poziom glukozy, która dostaje się do krwiobiegu po spożyciu pewnych produktów.

Przyprawa ta zawiera ponadto aktywną substancję, która działa wewnątrz naszych komórek “udając” insulinę. Przyspiesza w ten sposób wchłanianie glukozy, by następnie zmienić ją w energię.

Osoby cierpiące na cukrzycę drugiego typu, które regularnie spożywają cynamon, mogą obniżyć poziom cukru we krwi o 10% aż do 29%. Skuteczna dzienna dawka to od 1 do 6 g cynamonu dziennie.

4. Polepsza pamięć i pracę mózgu

Niezwykły zapach cynamonu (podobnie jak rozmarynu) może pozytywnie wpłynąć na pracę naszego mózgu. Ponadto, przyprawa ta zawiera dwie substancje chemiczne, które blokują gromadzenie się w mózgu białek odpowiedzialnych za chorobę Alzheimera.

Podsumowując ten aspekt właściwości cynamonu, może on pomóc chronić Twoje komórki nerwowe, normalizując jednocześnie poziom neuroprzekaźników. To z kolei poprawia funkcje motoryczne osób z chorobą Parkinsona.

5. Wykazuje właściwości antybakteryjne

Bakterie

Cynamon zawiera antymikrobowe składniki chemiczne zdolne do zatrzymania wzrostu szkodliwych bakterii, grzybów i drożdżaków,candida albicans włącznie.

Stosowanie cynamonu na skórę oraz jego spożywanie może być skutecznym środkiem leczniczym w przypadku infekcji i chorób, nawet tych spowodowanych obecnością bakterii E. Coli.

6. Silny przeciwutleniacz

Ta wspaniała przyprawa jest na liście dziesięciu najsilniejszych przeciwutleniaczy dostępnych człowiekowi w naturze. Zajmując zaszczytne siódme miejsce, charakteryzuje się silnym działaniem na negatywne skutki utleniania powodowane przez wolne rodniki.

Jest to o tyle ważne, że wolne rodniki stanowią jedną z głównych przyczyn chorób chronicznych, takich jak rak i inne. Warto również przypomnieć, że przeciwutleniacze służą dobremu zdrowiu całego ciała i odgrywają bardzo ważną rolę w regeneracji zniszczonych tkanek, skóry i innych organów.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj: Naturalne przeciwutleniacze dla twojego zdrowia

7. Przynosi ulgę w syndromie napięcia przedmiesiączkowego

Ból brzucha

Napar z cynamonu doskonale łagodzi objawy, które dokuczają nam podczas zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Dlaczego? Ponieważ zawiera znaczące ilości magnezu, minerału, który, gdy spożywa się go regularnie, pomaga kobietom zmniejszyć odczuwane bolesne skurcze. Łagodzi też tak nieprzyjemne wahania nastroju. Sprawdź sama – regularnie pij napar z cynamonu, a z czasem zauważysz różnicę.

Ważna informacja

Choć cynamon jest jedną z najzdrowszych przypraw, nie należy podawać go kobietom w ciąży ani dzieciom do 2. roku życia.  Należy zachować ostrożność również wtedy, gdy leczymy się przyjmując środki przeciwzakrzepowe. Właściwości cynamonu mogą zakłócać efekty leków.

Ogólnie rzecz biorąc, cynamon należy spożywać z umiarem i w niewielkich ilościach. W nadmiarze bowiem może powodować podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i przełyku, problemy z oddychaniem, a nawet ataki drgawkowe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Khan, A., Safdar, M., Ali Khan, M. M., Khattak, K. N., & Anderson, R. A. (2003). Cinnamon Improves Glucose and Lipids of People with Type 2 Diabetes. Diabetes Care. https://doi.org/10.2337/diacare.26.12.3215
  • Gunawardena, D., Karunaweera, N., Lee, S., Van Der Kooy, F., Harman, D. G., Raju, R., Bennett, L., Gyengesi, E., Sucher, N. J., & Münch, G. (2015). Anti-inflammatory activity of cinnamon (C. zeylanicum and C. cassia) extracts – Identification of E-cinnamaldehyde and o-methoxy cinnamaldehyde as the most potent bioactive compounds. Food and Function. https://doi.org/10.1039/c4fo00680a
  • Momtaz, S., Hassani, S., Khan, F., Ziaee, M., & Abdollahi, M. (2018). Cinnamon, a promising prospect towards Alzheimer’s disease. In Pharmacological Research. https://doi.org/10.1016/j.phrs.2017.12.011
  • Nabavi, S. F., Di Lorenzo, A., Izadi, M., Sobarzo-Sánchez, E., Daglia, M., & Nabavi, S. M. (2015). Antibacterial effects of cinnamon: From farm to food, cosmetic and pharmaceutical industries. In Nutrients. https://doi.org/10.3390/nu7095359
  • Shan, B., Cai, Y. Z., Sun, M., & Corke, H. (2005). Antioxidant capacity of 26 spice extracts and characterization of their phenolic constituents. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf051513y
  • Jaafarpour, M., Hatefi, M., Najafi, F., Khajavikhan, J., & Khani, A. (2015).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.