Jogurt - dlaczego warto włączyć go do posiłków?

Czy jogurty goszczą w Twojej diecie? Oprócz deseru mogą być zamiennikiem dla majonezu lub sosu do sałatki, ale też można wykorzystać ich właściwości do pielęgnacji urody.
Jogurt - dlaczego warto włączyć go do posiłków?

Ostatnia aktualizacja: 02 sierpnia, 2019

W wielu lodówkach jogurt jest jednym z obowiązkowych produktów. Ta szybka przekąska świetnie nadaje się na każdą porę dnia, tym bardziej że nie wymaga żadnego przygotowania. Wystarczy jedynie sięgnąć po łyżeczkę! Któż z nas nie zastępował nim śniadania, deserów czy przekąsek między posiłkami?

Skoro właściwie wszystkim jogurt jest dobrze znany, czy wiemy dokładnie, jakie kryją się w nim właściwości i jak wpływa na nasz organizm?

Jogurty i wszystko, czego o nich nie wiedziałeś!

Jest to produkt mleczarski o białym lub kremowym kolorze. Jogurt otrzymuje się z mleka, w którym przez kilka godzin w odpowiedniej temperaturze dochodzi do rozwoju bakterii termofilnych.

Osoby nietolerujące laktozy z powodzeniem mogą po niego sięgać, ponieważ jest dużo łatwiej przyswajalny niż mleko.

Może być to zaskoczeniem, ale w składzie jogurtów kryje się około 100 milionów żywych kultur bakterii i ogromne pokłady witamin z grupy B, które wspomagają walkę z infekcjami.

To jednak nie wszystkie zalety! Jogurty, jako probiotyki, pomagają w ustabilizowaniu i przywróceniu równowagi flory bakteryjnej jelita i korzystnie wpływają na cały układ pokarmowy.

Jogurt naturalny

Wszystko dzięki temu, że bakterie mają zdolność przekształcania cukru mlekowego (laktoza) w kwas mlekowy. To z kolei eliminuje prawdopodobieństwo rozwijania się szkodliwych mikroorganizmów w jelicie pochodzących z rozkładu żywności.

Ponadto jogurty ułatwiają przyswajanie składników odżywczych, zwiększają wchłanianie tłuszczu, zmniejszają ryzyko występowania biegunki i zaparć.

Dodatkowo obniżają poziom cholesterolu we krwi i neutralizują negatywny wpływ antybiotyków na układ pokarmowy. Są również źródłem wapnia, magnezu i fosforu, które są fundamentalnymi składnikami do utrzymania zdrowych kości.

Więcej korzyści, jakie płyną z jedzenia jogurtów…

Jogurty nie tylko oferują właściwości odżywcze, które korzystnie wpływają na wnętrze organizmu. Doskonale wpływają one na skórę i stanowią główny składnik wielu naturalnych kremów i maseczek, które można przygotować w domu.

Mogą być one stosowane do wszystkich rodzajów skóry, szczególnie tej suchej lub spieczonej słońcem. Wysoka zawartość kwasu mlekowego zapewnia właściwości złuszczające, działa łagodząco na trądzik i wypryski, mobilizuje skórę do regeneracji i ją oczyszcza.

Inną ważną właściwością, która w szczególności powinna zainteresować kobiety, jest korzystny wpływ jogurtu przy walce z grzybicą pochwy.

Badania przeprowadzone na pacjentkach, które w ciągu roku przynajmniej pięć razy cierpiały z powodu infekcji pochwy, potwierdziły, że dzięki regularnemu spożywaniu jogurtu przez okres sześciu miesięcy problem znacząco się poprawił.

Grzybica pochwy

Opcjonalnym wykorzystaniem właściwości jest również miejscowe zastosowanie preparatu na obszar dotknięty grzybicą. Wystarczy jedną lub dwie łyżeczki jogurtu naturalnego zaaplikować na pożądane miejsce i pozostawić do działania na około 15 minut, a następnie spłukać zimną wodą.

Jogurt – produkt, którego nie powinno zabraknąć w diecie!

Podsumowując, jogurt jest produktem, który można uwzględnić w każdego rodzaju diecie bez względu na wiek czy płeć.

Pamiętajmy o tym, że można go wykorzystać również do przygotowania domowych naturalnych środków do pielęgnacji skóry i kosmetyków. Także możesz zdecydować się na przygotowanie własnego jogurtu domowej roboty.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.