Jak opanować złość? – sposoby na pogodniejsze życie

Rozpoznanie źródła gniewu i frustracji ma kluczowe znaczenie w terapii leczenia zaburzeń związanych z wyrażaniem emocji. Bardzo skuteczne są także wszelkiego rodzaju techniki relaksacyjne: medytacja, skupienie się na oddechu, joga itp. Umożliwiają one prawidłowe kanalizowanie emocji.
Jak opanować złość? – sposoby na pogodniejsze życie
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Często się gniewasz i nie wiesz, jak opanować złość? Nie potrafisz prawidłowo wyrażać swoich emocji? Często czujesz się sfrustrowany, miewasz napady furii, wyładowujesz gniew na bliskich? Jeśli twoja odpowiedź na te pytania jest twierdząca, niniejszy artykuł jest właśnie dla ciebie!

Opanowanie sztuki kontrolowania swoich emocji nie jest łatwym zadaniem, ale wykonalnym. Cierpliwość i systematyczna praca nad sobą pozwolą ci skutecznie opanować złość.

Każdy z nas przechodzi w życiu przez sytuacje, w których nie potrafi zapanować nad uczuciem gniewu, nienawiści, wściekłości, rozdrażnienia czy irytacji.

To zupełnie normalne. Chociaż uczucia te są negatywne, potrzebujemy czasu, aby nauczyć się prawidłowo je przetwarzać i znaleźć sposoby na ich wyrzucenie z siebie innymi, alternatywnymi drogami.

Uczucie złości czy wrogości wzbiera w krytycznych sytuacjach, w których oczekujemy od ludzi, by zachowywali się w określony sposób lub w obliczu zdarzeń losowych, na które nie mamy żadnego wpływu.

Niekontrolowane wybuchy furii bardzo niekorzystnie wpływają nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale także na stosunki z otoczeniem. Ludzie niezadowoleni, złośliwi, zawistni nie są lubiani ani szanowani.

Wykaż się odrobiną empatii i zacznij pracę nad swoją złością i innymi negatywnymi emocjami, które uniemożliwiają ci zdrowe, szczęśliwe życie.

Aby opanować złość, najpierw trzeba ustalić skąd się ona bierze

W każdym z nas – bez wyjątku – od czasu do czasu kiełkuje złość. Przyczyn tego może być wiele – od zwykłego niezadowolenia czy poczucia krzywdy, przez napady furii, po zazdrość, nienawiść, a nawet wrogość.

Krzycząca kobieta z telefonem

W chwilach narastającego gniewu kilka prostych sztuczek pomoże ci szybko odzyskać spokój wewnętrzny i stłumić złość jeszcze w zarodku.

Złość – co to takiego?

Złość to ogólnie mówiąc – nagromadzenie negatywnych uczuć, takich jak: oburzenie, gniew, frustracja, niezadowolenie itp.

Dodatkowo towarzyszą im inne czynniki, które w mniejszym bądź większym stopniu mogą prowadzić do powstania agresywnych i pełnych przemocy zachowań.

Złość to silne, intensywne uczucie, którego źródłem jest dyskomfort, wrogie nastawienie względem kogoś lub czegoś. Czasami rodzi chęć wyrządzenia komuś krzywdy. Chociaż gniew jest ludzką emocją aktywującą się w okolicznościach zagrożenia, brak kontroli nad nim może doprowadzić do destrukcji naszego życia.

Złość, gniew, frustracja – to uczucia powszechnie występujące u ludzi. Są one powiązane ze stresem, presją społeczną, chęcią bycia lepszym od innych…

Pamiętajmy, że umiejętność kontrolowania gniewu i innych negatywnych emocji są fundamentalnym czynnikiem dojrzałości emocjonalnej człowieka.

Chociaż pewnych odczuć nie jesteśmy w stanie uniknąć, możemy mieć na nie wpływ. Kiedy czujemy, że zaczynamy się złościć lub jesteśmy o krok od wybuchu furii, mamy możliwość kontrolowania tego co dzieje się w naszej duszy. Wystarczy taką umiejętność wyćwiczyć.

Brak troski o zdrowie psychiczne i niemożność sprawowania kontroli nad negatywnymi emocjami prowadzi do rozwoju różnych chorób, miedzy innymi depresji, nadciśnienia tętniczego krwi, nerwicy, zachowań pasywno-agresywnych itp.

Dlaczego niektóre osoby obrażają się częściej niż inne?

Rzeczywiście istnieje spora grupa osób, które obrażają się z łatwością i każde kąśliwe słowo może je głęboko urazić.

Warto też wspomnieć o tych, którzy się gniewają, ale tego nie okazują, tłamsząc swoje emocje w najgłębszych pokładach umysłu. Tacy ludzie zwykle stronią od towarzystwa, są sfrustrowani i zgorzkniali.

Osoby, które łatwo wpadają w złość, zazwyczaj są nietolerancyjne i nie potrafią przyjmować krytyki na swój temat. Nie radzą sobie w trudnych sytuacjach i zawsze przyjmują defensywną postawę. Czują się nieustannie atakowane, w związku z czym zawsze są gotowe do kontrofensywy.

Niektórzy z nas nieumiejętność opanowania złości i gniewu mają zapisaną w genach. Dzieci obciążone tą „wadą” od najmłodszych lat gniewem i złością domagają się jedzenia, pójścia spać, zabawy itp.

W takim przypadku nie pozostaje inne wyjście jak podjęcie solidnej pracy, by nauczyć malucha optymizmu i pogodnego podejścia do życia.

Inną przyczyną braku kontroli nad emocjami i łatwego wpadania w histerię jest sposób wychowania. Niektóre maluchy wiedzą, że dąsając się i płacząc, szybko i bez wysiłku osiągną swój cel.

W dorosłym życiu osoby te łatwo się irytują i wpadają w szał między innymi w sytuacjach, gdy czegoś chcą, a tego nie otrzymują lub nie potrafią tego zdobyć.

Najczęstsze przyczyny ataków złości

1. Frustracja

Zdarzenie lub sytuacja, które kolidują z realizacją wyznaczonego celu, negatywnie wpływają na nasze poczucie wartości.

Kiedy czegoś pragniemy, a nie potrafimy tego osiągnąć (lub dotarcie do celu wymaga wiele wysiłku), nasz mózg otrzymuje impulsy, które prowadzą do wewnętrznej blokady i związanego z nią poczucia frustracji.

Dwie twarze sfrustrowana i pogodna

Emocje te znajdują ujście poprzez werbalne lub fizyczne wyładowanie złości, gniewu czy niezadowolenia.

Złość, oburzenie, rozdrażnienie, wściekłość – uczucia te rodzą się również w sytuacjach jawnej niesprawiedliwości: łamania prawa, złego traktowania, niedoceniania czyjejś pracy, wysiłku lub dobrych chęci.

Człowiek jest istotą społeczną i jest zupełnie normalne, że w takich sytuacjach odczuwa silny gniew.

2. Zdarzenia losowe i nieprzewidziane sytuacje

Doświadczanie silnego bólu fizycznego (wypadki i choroby), rozstanie z partnerem, zdrada ze strony bliskiej osoby, poczucie niezrozumienia – w tych sytuacjach również może narosnąć w nas złość, gniew czy nawet chęć zemsty.

Zwykle nie potrafimy opanować złości w krytycznych sytuacjach, gdy znajdujemy się u kresu wytrzymałości psychicznej z powodu czyjegoś zachowania lub bezmyślności, zdarzeń losowych lub w sytuacjach, których za wszelką cenę chcieliśmy uniknąć.

Jak efektywnie opanować złość?

1. Stosuj techniki oddechowe i naucz się odprężać swój organizm

Najgorszym wyjściem jest tłumienie w sobie gniewu. Taka praktyka może się z czasem obrócić się przeciw tobie. Pamiętaj, że twoje emocje muszą znaleźć ujście.

W przeciwnym razie wybuchniesz niczym wulkan, a do tego nabawisz się nadciśnienia, wrzodów żołądka, a może i nawet depresji.

Jak opanować złość bez tłumienia w sobie tej emocji? Pomoże ci w tym wiele rozmaitych technik relaksacyjnych.

Medytująca kobieta

Do wyboru mamy szeroki wachlarz terapeutyczny: głębokie oddychanie, medytację, jogę, wizualizację pozytywnych obrazów, spacer, sprzątanie domu, taniec i inne formy aktywności fizycznej.

Świadome stosowanie technik relaksacyjnych pozwala skutecznie opanować złość i odzyskać wewnętrzny spokój i harmonię.

Dzięki odpowiednim ćwiczeniom i codziennym nawykom staniemy się silniejsi i stabilniejsi pod względem emocjonalnym w każdej sytuacji, nawet w tych najbardziej nieprzewidzianych.

2. Myśl pozytywnie

Optymizm i pozytywne nastawienie do życia sprawiają, że jesteśmy spokojniejsi, żyjemy świadomiej i szczęśliwiej. Osoby sfrustrowane, wiecznie obrażone i rozdrażnione nie potrafią nawiązać trwałych, przyjaznych związków z innymi ludźmi ani na polu prywatnym, ani zawodowym.

Agresywne wyrażanie gniewu rujnuje związki międzyludzkie. Zamiast pogrążać się w poczuciu beznadziejności, szukaj optymistycznych rozwiązań swoich problemów.

Patrząc na siebie z dystansem, odzyskasz radość życia, a na twojej twarzy zamiast naburmuszonego grymasu pojawi się szczery, przyjazny . Przekonaj się sam, ze potrafi on zdziałać cuda.

Zdrowa komunikacja międzyludzka polega na uważnym słuchaniu innych i wyrażaniu swoich myśli w dojrzały pod względem emocjonalnym sposób. Nie wykrzykuj swoich racji, ponieważ tą metodą na pewno nie osiągniesz zamierzonego celu ani nie rozwiążesz swoich problemów.

Zamiast wpadać w furię, poszukaj konstruktywnych rozwiązań. Wysłuchaj cierpliwie swojego rozmówcy i nawet jeśli się z nim nie zgadzasz, uszanuj jego opinię.

Słuchaj innych i logicznie analizuj ich argumenty. Być może nie zawsze masz rację. Zanim wykrzykniesz coś w napadzie szału, pomyśl i zastanów się nad swoją odpowiedzią.

Dojrzałość emocjonalna polega między innymi na instynktownym unikaniu konfliktów oraz unikania towarzystwa toksycznych osób.

Jeśli z kimś nie potrafisz się dogadać, porozmawiajcie jak ludzie i ustalcie określone normy i zasady waszego współżycia czy współpracy zawodowej.

4. Panuj nad swoimi emocjami

Jeśli chcesz poruszyć delikatny temat, poczekaj na odpowiedni moment i staraj się to zrobić spokojnie, bez krzyków i wpadania w furię.

Zanim się na to zdecydujesz, zastanów się, czy rzeczywiście chcesz przekazać drugiej osobie coś ważnego czy też najzwyczajniej w świecie chcesz ją zranić.

Zadowolona dziewczyna

Zwolnij, ponieważ w takich sytuacjach zwykle padają gorzkie i bardzo raniące słowa, które mogą na zawsze zmienić wasze relacje. Gniew i złość nigdy nie prowadzą do niczego dobrego, zawsze są przyczyną łez i wzajemnego niezrozumienia.

5. Nie daj się wyprowadzić z równowagi i ignoruj kłamstwa

Pamiętaj, że zachowując spokój w kryzysowych sytuacjach, rośniesz w wewnętrzną siłę i doskonalisz swoją emocjonalną dojrzałość.

Osobom zrównoważonym, pogodzonym z życiem, optymistycznie nastawionym i szczęśliwym łatwiej przychodzi rozwiązywanie życiowych problemów, a ich związki z innymi ludźmi są głębokie i trwałe.

Jeśli chcesz skutecznie opanować złość, nie daj się sprowokować ani wyprowadzić z równowagi. Pamiętaj, że gniew i rozdrażnienie to wyłącznie twój problem, to ty musisz sobie z nim poradzić, a nie twój rozmówca.

Naucz się kontrolować swój gniew, a zobaczysz, że twoje życie stanie się prostsze. Kiedy czujesz się podminowany, zrób sobie przerwę, wyjdź na spacer, przebiegnij 10 kilometrów, pójdź na lekcję tańca, zrób coś fajnego albo po prostu walnij pięścią w stół – negatywne emocje muszą znaleźć ujście.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.