Grzybica stóp: jak jej zapobiec?

Grzybica stóp i paznokci to problem, z którym boryka się bardzo wiele osób. Niestety często bagatelizujemy go, aż do momentu całkowitego rozwoju choroby. Ważne jest by wiedzieć, że rozwój grzybicy to powolny proces, trwający trzy razy dłużej niż wzrost zdrowego paznokcia. Z tego powodu zazwyczaj wykrywamy ją dopiero gdy zajęty jest nią cały paznokieć.
Grzybica stóp: jak jej zapobiec?
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli zaatakuje nas grzybica stóp należy niezwłocznie podjąć leczenie miejscowe i wspomóc się naturalnymi metodami. Pamiętajmy że leczenie zajmie czas, wymagając od nas dużo cierpliwości. Widząc problemy jakie może sprawić grzybica nie sposób nie zgodzić się ze znaną zasadą – ,,lepiej zapobiegać niż leczyć”. Poznaj zawczasu kilka sposobów na uniknięcie grzybicy

Grzybica stóp – jak jej zapobiec?

Przyczyny

Jedną z głównych przyczyn grzybicy stóp i paznokci jest nadmierne pocenie. Właśnie dlatego najwięcej zachorowań występuje w lecie, kiedy stopy łatwiej się pocą i dłużej pozostają w wilgoci.

Skoro grzybica stóp rozwija się najszybciej w wilgotnym środowisku, zadbaj o suchość stóp. Dodatkowym czynnikiem ryzyka mogą być również wizyty na basenach i pod prysznicami w szatniach. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza w sezonie letnim.

Symptomy

Pierwszymi objawami grzybicy jakie możemy zaobserwować są przebarwienia płytki paznokcia oraz jego zgrubienia. Czasami pojawia się też intensywny zapach. Grzybica stóp może występować również pomiędzy palcami – rejony te powinny być niezwłocznie poddane leczeniu, aby zapobiec późniejszym komplikacjom.

Zarażony paznokieć rośnie bardzo wolno, dlatego diagnoza może nastąpić dopiero, gdy choroba jest zaawansowana, dając widoczne objawy. Dlatego właśnie warto zwracać uwagę na każdą, nawet najmniejszą zmianęgdyż dzięki temu można zapobiec ewentualnemu rozwojowi grzybicy.

Jeśli uda Ci się w porę wykryć chorobę, złóż wizytę u podologa, czyli specjalisty od chorób stóp. Usunie on zniszczoną część płytki, pozwalając wyrosnąć nowemu i zdrowemu paznokciowi. Paznokieć zarażony grzybicą powinien być usunięty, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się schorzenia i kolejnych problemów.

Jak chronić stopy?

grzybica stóp paznokci zdrowe stopy
  • Zwracaj uwagę na rodzaj obuwia, które nosisz. Grzybica stóp i paznokci rozwija się w miejscach ciemnych, ciepłych i wilgotnych więc staraj się zapewnić swoim stopom jak najlepszą wentylację.
  • Nigdy nie chodź boso w miejscach takich jak: siłownia, basen czy publiczne prysznice.
  • Regularnie wycieraj i osuszaj swoje stopy, nie tylko po kąpieli, ale również gdy są spocone.
  • Gdy to możliwe wystawiaj stopy na słońce. Promienie słoneczne mają zbawienny wpływ na leczenie dolegliwości skóry i paznokci.
  • Nie dziel z nikim obuwia. Jeśli inna osoba miała styczność z grzybicą, Ty również możesz się zarazić.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fraile Alonso, M. D. C., Gijón, E. G., & De Unamuno Pérez, P. (2010). Onicomicosis. FMC Formacion Medica Continuada En Atencion Primaria. https://doi.org/10.1016/S1134-2072(10)70103-1.
  • Larruskain Garmendia, J., Idígoras Viedma, P., & Mendiola Arza, J. (2008). Onicomicosis: diagnóstico y tratamiento. Información Terapéutica Del Sistema Nacional de Salud, ISSN 1130-8427, Vol. 32, No. 3, 2008, Págs. 83-92. https://doi.org/10.1016/j.riam.2010.01.007.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.