Guanabana i mnóstwo jej zastosowań

Choć znajdujemy praktyczne zastosowanie różnych części guanabany, jak na przykład owocu, kwiatów, łodygi, korzeni czy kory, to częścią, która posiada największe właściwości lecznicze, są jej liście.
Guanabana i mnóstwo jej zastosowań
Mario Benedetti Arzuza

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Mario Benedetti Arzuza.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Guanabana. Jest to roślina typu wieloletniego i endemicznego pochodząca z Meksyku, Karaibów, a także z Centralnej i Południowej Ameryki. Pierwotnie jednak guanabana wywodziła się z Peru.

Guanabana posiada mnóstwo cennych właściwości, zarówno odżywczych, jak i korzystnych dla naszego zdrowia. W dalszej części tego artykułu dowiesz się jak wykorzystać liczne dobrodziejstwa tej wspaniałej choć mało znanej rośliny.

Guanabana

Guanabana to owoc w większej części składający się z wody. W jej miąższu znajdziemy bezlik składników odżywczych, w tym wysoką zawartość witaminy C. Pomoże nam to zachować zdrową równowagę składników odżywczych w organizmie oraz wyrównać poziom antyoksydantów w naszym ciele.

Przyczyni się to do dobrego samopoczucia oraz do poprawy ogólnego stanu naszego zdrowia, co znajdzie również swoje odzwierciedlenie w naszym wyglądzie.

Ponadto, guanabana zawiera mnóstwo protein, soli mineralnych, potasu, wapnia, fosforu, żelaza i lipidów. Dobrze wiedzieć, że posiada wysoką wartość energetyczną, którą zawdzięcza zawartym w niej węglowodanom. Zaleca się więc spożywanie jej zwłaszcza przy różnego rodzaju dietach.

Szklanka guanabany

Miąższ guanabany można spożywać z sokiem. Dobrym pomysłem jest rozcieńczenie go w wodzie, co poprawia jego właściwości diuretyczne. Cenną jego właściwością jest fakt, że reguluje niektóre funkcje naszego ciała, na przykład pomaga w zwalczaniu nadciśnienia.

Owoc ten w dużej mierze przyczynia się również do dobrego stanu wątroby, pomaga przy chorobach dróg oddechowych i przeziębieniu, a także reguluje poziom cukru we krwi, co sprawia, że jest bardziej niż wskazana dla osób cierpiących na cukrzycę.

Mnóstwo cennych właściwości mogą nam również zapewnić same liście. Znajdują swoje zastosowanie w przypadku występowania świnki, a także przy nerwicy i bezsenności.

Przeczytaj również artykuł: Co wpływa na bezsenność? 5 czynników

Jak wykorzystać możliwości tego owocu?

Mieszaninę przygotowaną z liści i z garści kwiatów tej rośliny, możemy wykorzystać do przygotowania naparu. Dla polepszenia smaku można osłodzić go nieco za pomocą miodu pszczelego, dzięki czemu napar będzie skuteczny w leczeniu stanów grypowych.

Napar z guanabany z pewnością znajdzie też zastosowanie we wszelkiego rodzaju rekonwalescencjach. Niezależnie od tego czy pijesz go po przebytej chorobie, czy też dochodząc do zdrowia po przebytej operacji, jego cenne właściwości wyjdą Ci wyłącznie na zdrowie!

Być może zastanawiasz się czy za tak cennymi właściwościami leczniczymi i wzmacniającymi nie kryją się jakieś skutki uboczne. Trzeba przyznać, że mimo wielu dobrodziejstw wynikających ze spożywania tego owocu, to kobiety w ciąży nie powinny go spożywać w większych ilościach.

Guanabana jest typem rośliny, której każda część może zostać dobrze wykorzystana dla naszego pożytku. Zarówno liście, owoce, kwiaty, łodygi, korzenie, jak również skóra, wszystkie te elementy znajdują swoje lecznicze zastosowanie.

Jednak najsilniejsze działanie wykazują liście. W Ameryce przyrządza się z nich aromatyczną herbatę. Miąższ z kolei służy do przygotowania koktajli, soków, lodów i deserów.

Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Być może o tym nie wiedziałaś, ale guanabana występuje również pod innymi nazwami. Oto niektóre z nich:  catuche, catoche, corosol, masasamba, chachiman, graviola, huana huana, chirimoya brasileña, zapote, araticú, annona czy pehne. Ich wymowa zależy od regionu, w którym rośnie. Nazwa łacińska natomiast to: annona muricata.

Guanabana w przekroju

A teraz kilka słów na temat medycznych zastosowań owocu. Być może o tym nie wiedziałaś, ale zmielone pestki możesz nałożyć na skórę i w ten sposób używać ich jako skuteczny repelent przeciw insektom.

Napar z liści natomiast pomaga w pozbywaniu się problemu jaki stanowią wszy i gnidy. Wystarczy nanieść nieco na owłosioną skórę głowy.

Bardzo dobry dla naszego organizmu jest również sok, który można przygotować z trzech liści guanabany zmieszanych za pomocą blendera ze szklanką wody. Tak przyrządzony napój pij przez siedem dni z rzędu.

Pomoże Ci to lepiej skorzystać z działania chemioterapii lub innego leczenia przy użyciu silnych medykamentów.

Guanabana jest też bardzo pomocna w przypadku żółtaczki, choroby, której jednym z symptomów jest żółte zabarwienia skóry. Sposób działania jest prosty.

Wystarczy użyć trzech kawałków niedojrzałego jeszcze owocu, usunąć nasiona i zmiksować. Następnie zmiksowany owoc należy przesiać przez sitko i dodać odrobinę miodu pszczelego, by osłodzić lekko gorzkawy posmak owocu.

Lecznicze właściwości guanabany

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, guanabana może poszczycić się wieloma właściwościami pożytecznymi dla naszego organizmu, zarówno odżywczymi, jak i zdrowotnymi. Poniżej znajduje się lista, na której znajdziesz wiele praktycznych zastosowań tego egzotycznego owocu:

  • Stosowanie naparu  z liści pomaga przy występowaniu wewnętrznych krwotoków.
  • Zwalcza nadciśnienie tętnicze.
  • Jest pomocna w leczeniu astmy, choroby dróg oddechowych.
  • Blokuje namnażanie się komórek nowotworowych.
  • Redukuje wzrost zawartości cukru we krwi, co jest szczególnie pomocne u osób cierpiących na cukrzycę.
  • Zwalcza nieprawidłowości w pracy układu żółciowego.
  • Przeciwdziała niekontrolowanemu powstawaniu tkanek w organizmie.
  • Świetnie sprawdza się jako insektycyd (środek owadobójczy).
  • Zwalcza pasożyty i tasiemce, a także pomaga w ich wydaleniu z organizmu.
  • Działa jako środek wykrztuśny, co stanowi nieocenioną pomoc dla osób cierpiących na astmę i zapalenie oskrzeli.
  • Działa rozszerzająco na naczynia krwionośne, co znacznie poprawia krążenie i pozwala ograniczyć ryzyko wystąpienia wylewu krwi do mózgu.
  • Posiada właściwości uspokajające, działa relaksacyjnie, przynosi ukojenie dla  systemu nerwowego, a także znacznie poprawia jakość snu.
  • Równoważy negatywne symptomy występujące przy malarii, takie jak gorączka, ból głowy czy bóle mięśni.
  • Wspomaga proces wytwarzania mleka, co jest nieocenione dla kobiet karmiących piersią, które nie mogą zapewnić wystarczającej ilości pokarmu.
  • Działa spazmolitycznie, czyli hamuje skurcze mięśni gładkich, a więc zapobiega niekontrolowanemu napięciu mięśni.
  • Pomaga w leczeniu wrzodów powodując, że rany szybciej się zabliźniają. Jedzenie guanabany jest bardzo wskazane przy leczeniu nieżytu żołądka.
  • Blokuje występowanie biegunki, niezależnie od tego czy wywołuje ją infekcja, czy też zaburzenia pracy układu pokarmowego.

Skutki uboczne nadmiernego spożywania owocu.

Ponieważ guanabana działa przeciwbakteryjnie, należy pamiętać, że spożywanie jej w zbyt dużych ilościach może powodować zmiany we florze bakteryjnej jelit, a co za tym idzie powodować zaparcia bądź biegunkę.

Najlepszym rozwiązaniem jest jedzenie owocu w umiarkowanych, rozsądnych ilościach rozpoczynając od niewielkich dawek i zwiększając stopniowo z dnia na dziań.

Przeczytaj również artykuł: Zmniejsz ryzyko zawału serca i udaru

Z powodu działania związanego z rozszerzaniem naczyń krwionośnych, podwyższaniem ciśnienia i zaburzaniem rytmu serca, guanabana nie jest polecana dla osób cierpiących na problemy sercowe, a także związane z układem krążeniowym krwi.

Kobietom w okresie ciąży nie zaleca się jedzenia owocu, ale jest on bardzo wskazany tuż po porodzie, ze względu na jego właściwości wspomagające wytwarzanie mleka.

Guanabana, a nowotwory

Omawiając tak wiele cennych właściwości tego zielonego owocu, nie sposób pominąć jego zastosowanie w leczeniu i profilaktyce różnego rodzaju nowotworów. Roślina ta wykazuje też właściwości antynowotworowe, czego dowodzą liczne, przeprowadzone na ten temat badania.

Guanabana na drzewie

Zarówno kora, jak i owoce, liście, a także korzenie guanabany wykazują silne pozytywne działanie na komórki naszego organizmu. Spożywanie jej w różnych postaciach pozwala eliminować nieprawidłowe komórki, a poza tym łagodzą symptomy występujące przy przyjmowanej chemioterapii, a także niweluje efekty uboczne, takie jak nudności, wymioty i zawroty głowy.

Guanabana jest skuteczna w profilaktyce nowotworów: piersi, jajników, okrężnicy, węzłów chłonnych, wątroby, tarczycy, trzustki, prostaty, nerek, a także płuc.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pandarinathan, Sanjeevi & Kumar, Siva. (2018). Efficacy of Graviola fruit pulp in Human Health Care Management- A narrative review. 5. 598u-602u.
  • Patrikios, Ioannis & Stephanou, Anastasis & Yiallouris, Andreas. (2016). Graviola: A Systematic Review on Its Anticancer Properties. American Journal of Cancer Prevention. 3. 128-131. 10.12691/ajcp-3-6-5.
  • Torres, María P et al. “Graviola: a novel promising natural-derived drug that inhibits tumorigenicity and metastasis of pancreatic cancer cells in vitro and in vivo through altering cell metabolism.” Cancer letters vol. 323,1 (2012): 29-40. doi:10.1016/j.canlet.2012.03.031

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.