Guzy mózgu będą wykrywane dzięki płynnej biopsji

Jeżeli pojawiają się u Ciebie pewne objawy świadczące o obecności guzów mózgu, jest konieczne, byś jak najszybciej udał się do lekarza, aby zrobić odpowiednie badania i uzyskać miarodajną diagnozę.
Guzy mózgu będą wykrywane dzięki płynnej biopsji
Raquel Aldana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Raquel Aldana.

Ostatnia aktualizacja: 04 stycznia, 2023

Guzy mózgu to powszechny problem dotykający obecnie wielu ludzi. Każdego roku diagnozuje się ponad milion guzów na całym świecie. Z tego odnotowuje się około 2% śmiertelność spowodowaną nowotworem. Liczby są przerażające – jest to około 10 000 zgonów rocznie.

Według dostępnych obecnie danych, przeżywalność w przypadku, gdy rozwijają się guzy mózgu waha się od 3 do 27 miesięcy od momentu rozpoczęcia mutacji komórek bądź od momentu przerzutów komórek rakowych na inne części ciała i organy wewnętrzne.

Guzy mózgu – w odróżnieniu od innych guzów – wykazują ponad dziesięciokrotnie większe prawdopodobieństwo rozprzestrzenienia się na inne podstawowe organy ciała. Przez to wielu pacjentów wykazuje niską bądź żadną reakcję na dobierane przez lekarzy terapie.

To sprawia, że zaczynamy rozumieć powagę sytuacji, z którą mamy do czynienia oraz pilność, z jaką powinniśmy odnaleźć odpowiedni sposób na diagnozowanie tej niebezpiecznej choroby: wykrywanie guzów mózgu poprzez prostą punkcję lędźwiową.

Guzy mózgu

Guzy mózgu wykrywalne dzięki płynnej biopsji

Grupa badaczy z Vall d’Hebron Instituto de Oncología w Barcelonie (Hiszpania) jako pierwsza rozwinęła ideę płynnej biopsji, która pomoże szybko i dokładnie wykryć guzy mózgu.

Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu płynu rdzeniowo – kręgowego – substancji, która nawilża i odżywia nasz centralny układ nerwowy.

To innowacyjne, pionierskie odkrycie opublikowano w czasopiśmie Nature Communications. Komentarz głosił, iż ta metoda diagnostyczna zapoczątkuje zmiany i zrewolucjonizuje wykrywanie i leczenie nowotworów mózgu.

Dzięki temu, zamiast wykonywać inwazyjną biopsję wbijając igłę w szarą tkankę mózgową, do zatrzymania rozwoju guzów mózgu na różnym etapie rozwoju, wystarczyłaby jedynie prosta punkcja lędźwiowa.

Może zainteresuje Cię też artykuł: Nowotwór – gigantyczny postęp w zwalczaniu!

W jaki sposób jest to możliwe? Otóż “skoncentrowany materiał genetyczny nowotworu mózgowego oraz centralnego układu nerwowego w niewielkim stopniu znajduje się w plazmie krwi, natomiast w dużym stężeniu i z łatwością można go znaleźć właśnie w płynie mózgowo-rdzeniowym”, donosi Joan Seoane, głowa zespołu badawczego i koordynator całego projektu.

 

Naukowiec

Założenia przeprowadzonych badań

Opisywana metoda diagnostyczna z wykorzystaniem płynnej biopsji jest dobrze znana i powszechnie stosowana przy guzach jelit, piersi, czy płuc. Jak dotąd jednak nie stosowano jej w diagnostyce nowotworów mózgu.

Główną tego przyczyną jest fakt, że poziom DNA komórek nowotworowych obecnych u chorujących na schorzenia tego typu jest znacznie niższy w plazmie krwi, niż w przypadku innych nowotworów.

Opisywany przez nas zespół badaczy założył jednak, że ponieważ nasz system nerwowy dysponuje swoi własnym płynem krążącym w naszym organizmie, nawilżając rdzeń kręgowy oraz tkanki mózgowe, można by ów płyn wykorzystać do badań diagnostycznych.

Mógłby on ujawniać obecność komórek guzowych z dużą dokładnością.

Biopsja

Obecnie stosowane w medycynie metody diagnostyczne są bardzo ryzykowne. Wymagają one perforowania czaszki i wykonywania nakłucia w “nieokreślonej” części mózgu, w celu odnalezienia komórek rakowych.

Dlatego też, to najnowsze odkrycie stanowi istną rewolucję w medycynie. Może przyczynić się do znacznego obniżenia śmiertelności, jaką powodują guzy mózgu. Jest to wielki krok naprzód, zarówno na etapie samej diagnozy, jak i leczenia opisywanego schorzenia.

Znaki ostrzegawcze świadczące o tym, że czas iść do lekarza

Należy zaznaczyć, że guzy mózgu wysyłają czasem znaki ostrzegawcze alarmujące o swojej obecności i o tym, że w naszym mózgu mogą zachodzić zmiany chorobowe. Gdy tylko je zauważymy, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza w celu przeprowadzenia niezbędnych badań i testów.

Przede wszystkim należy pamiętać, że guzy mózgu wysyłają czasem ogólne, łatwe do pomylenia sygnały. Bywa, że dotyczą one całego ciała – dotyczy to głównie objawów spowodowanych uciskaniem guza na mózg lub rdzeń kręgowy. Inne są bardziej punktowe – świadczą one o uszkodzeniu mózgu lub rdzenia kręgowego.

Guzy mózgu w większości przypadków nie są wykrywane zanim wywołają jakieś objawy. Dlatego też trzeba być na nie wyczulonym i nie zwlekać ze skonsultowaniem się z lekarzem, gdy tylko takowe zauważymy. Oto niektóre z objawów:

Objawy ogólne

  • Ból głowy, który trwa długo i nie ustępuje. Możliwe, że najbardziej uciążliwy jest z rana, kiedy osoba leży poziomo.
  • Nietypowe zmiany nastroju i humoru bądź nawet osobowości. Niestabilność emocjonalna lub obojętność i niewrażliwość. Spowolnione myślenie, uczucie “mgły w mózgu” i trudności w pokonywaniu dotychczas dobrze znanych problemów.
  • Objawy wysokiego ciśnienia czaszkowego (tępy ból, zamazane widzenie, zaburzenia świadomości, itp.).

Przeczytaj też artykuł: Sok z buraka poprawia kondycję mózgu

Ból głowy

Objawy punktowe, zależne od lokalizacji guza

  • Częściowe upośledzenie motoryczne i trudności z wykonywaniem czynności manualnych.
  • Parezja (częściowy lub zmienny paraliż).
  • Afazja (trudności z używaniem języka i wypowiadaniem słów oraz zdań poprawnie).
  • Apraksja (trudności z wykonywaniem określonych sekwencji ruchów).
  • Problemy z określaniem wielkości bądź odległości (zawężenie pola widzenia)

Pamiętaj, że jeśli pojawiły się u Ciebie te objawy, wcale nie musi to jeszcze oznaczać, że cierpisz na guza mózgu. Są to dopiero sygnały ostrzegawcze, które powinny Cię skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza.

Ten rodzaj nowotworu leczy się przy pomocy radioterapii, chemioterapii a także operacji chirurgicznych. Nie można sobie pozwolić na chwilę nieuwagi. Nawet najmniejsza zbieżność Twoich objawów z opisanymi przez nas wcześniej powinna skłonić nas do skontaktowania się z naszym lekarzem i poinformowania go o naszym stanie.

W grę wchodzi nasze życie i spokój tych, którzy nas otaczają, tych, których tak bardzo kochamy. Dzięki wczesnemu wykryciu, że pojawiły się guzy mózgu możemy liczyć na odpowiednie leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cancer Research UK. “Study shows potential to develop brain tumour liquid biopsies.” ScienceDaily. ScienceDaily, 6 November 2018.
    www.sciencedaily.com/releases/2018/11/181106082532.htm
  • De Mattos-Arruda, L. et al. Cerebrospinal fluid-derived circulating tumour DNA better represents the genomic alterations of brain tumours than plasma. Nat. Commun. 6:8839 (2015).
    doi: 10.1038/ncomms9839

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.