Herbata - jak prawidłowo parzyć?

Zważywszy na fakt, że liście zielonej herbaty nie są poddawane procesowi fermentacji, ich składniki odżywcze i właściwości pozostają niemal niezmienione. Taki napar ma zielony kolor i bardzo orzeźwiający smak.
Herbata - jak prawidłowo parzyć?

Napisany przez Thais Guillén Otero

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Czy wiesz, skąd wywodzi się herbata? Legenda głosi, że pewnego razu lekki letni wietrzyk zwiał kilka liści z dziko rosnącego drzewa herbacianego wprost do gotującej się wody chińskiego cesarza Shen Nunga. Tak oto nowy, aromatyczny, pyszny i orzeźwiający napój zachwycił samego cesarza, a później cały świat.

Obecnie, herbata jest bardzo popularnym napojem, a jej spożycie związane jest z zapobieganiem i leczeniem wielu chorób układu krążenia, chorób neurodegeneracyjnych i innych zaburzeń, które wpływają na nasz aparat ruchowy.

Bez wątpienia filiżanka herbaty jest wspaniała w te dni, kiedy jesteśmy podenerwowani, odczuwamy przygnębienie lub spadek formy. Jednak, czy wiemy na pewno, jak prawidłowo ją przyrządzić? Z tego artykułu dowiesz się, jakie są sposoby parzenia najpopularniejszych herbat na świecie.

Odkryj swój ulubiony napar!

Napar herbaciany to napój, który wytwarzany jest głównie na bazie listków i pączków rośliny Camellia sinensis.

Jego działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, kojące i neuroprotekcyjne wiąże się z wysoką zawartością polifenoli i katechin. Ponadto napój ten zawiera także sole mineralne i fluorki, ale ich stężenie waha się w zależności od rodzaju herbaty.

Zielona Herbata

Liście, z których przyrządzana jest ta herbata, poddawane są działaniu pary, a następnie procesom suszenia i zwijania.

Napar z ziół

Zważywszy na fakt, że liście zielonej herbaty nie są poddawane procesowi fermentacji, ich składniki odżywcze i właściwości pozostają niemal niezmienione. Taki napar ma zielony kolor i bardzo orzeźwiający smak.

Biała herbata

Biała herbata przyrządzana jest z liści zamkniętych w formie pąków. Liście te poddawane są działaniu pary. Nie przechodzą one procesów fermentacji ani utleniania. Biała herbata charakteryzuje się łagodnym smakiem, a jej nazwa pochodzi od koloru pączków.

Czarna herbata

Liście stosowane do wytwarzania tego rodzaju herbaty przechodzą długi proces utleniania, po tym jak podda się je działaniu pary.

Czarna herbata w filiżance

Napój ma ciemnoczerwony kolor i bardzo wysoką zawartość teiny. Jego działanie porównuje się do efektów mocnej kawy.

Czerwona herbata

Czerwona odmiana herbaty, znana również jako Pu-erh, przygotowywana jest z liści poddanych wcześniej działaniu pary i procesowi suszenia oraz przechodzących długi proces fermentacji, dłuższy niż ma to miejsce w przypadku czarnej herbaty.

Następnie, czerwona herbata dojrzewa, a proces ten może trwać latami. To właśnie dojrzewanie nadaje jej specyficzny smak ziemi i rdzawobrunatne zabarwienie. Wysoko ceniona jest szczególnie w Chinach.

Niebieska herbata Oolong

Jest to delikatna herbata o kwiatowym lub owocowym aromacie, będącym rezultatem krótkiego procesu utleniania liści. Bez wątpienia największą popularnością cieszy się w Chinach.

Suszone liście herbaty

Niestety poznanie opisu poszczególnych herbat nie wystarczy. Po wybraniu swojego ulubionego rodzaju, trzeba ją jeszcze przygotować i… nie jest to tak proste jak się wydaje.

Picie herbaty jak należy wiąże się z autentyczną ceremonią. Wszystkie rodzaje herbat wymagają bowiem odpowiedniej techniki zaparzania. W dalszej części artykułu pokazujemy, jak prawidłowo przyrządzić najpopularniejsze rodzaje herbat. Na początek kilka podstawowych wskazówek:

  • Czajnik na herbatę powinien być na tyle pojemny, aby liście mogły się w nim swobodnie poruszać i aby można go było otwierać do wewnątrz. Myj czajnik używając jedynie wody.
  • Stosuj możliwie najczystszą wodę, ponieważ sól zawarta w wodzie wpływa na zmianę smaku herbaty.
  • Herbatę należy spożywać bezpośrednio po jej przygotowaniu. W miarę upływu czasu liście mogą ulec utlenianiu, a to z kolei może być szkodliwe dla zdrowia.

Przeczytaj również: Nanocząsteczki zwalczające raka są w liściach herbaty!

W jaki sposób prawidłowo przygotować najpopularniejsze herbaty?

Podgrzej czajnik

Użyj niewielkiej ilości gorącej wody, aby wypłukać czajnik, w którym zamierzasz przygotować herbatę. Zrób to samo z filiżankami. W ten sposób unikniesz marnowania ciepła przez napełnianie wodą zimnego czajnika.

Podgrzej wodę

Użyj świeżej wody, a najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Podgrzewaj ją, aż będzie gorąca, jednak nie doprowadzaj do wrzenia. Utraci ona wówczas tlen konieczny do zachowania dobrego smaku. Temperatura wody jest zależna od rodzaju herbaty i jej jakości.

  • Zielona herbata: od 65 do 85º C
  • Biała herbata: od 75 do 80º C
  • Czarna herbata i czerwone herbaty: od 90 do 100º C
  • Niebieska herbata: od 85 do 90º C

Dodaj herbaty lub wody

W zależności od rodzaju herbaty, należy dodać herbaty lub wody.

Jeśli liście herbaty są delikatne i łagodne, jak w przypadku niebieskiej herbaty, wskazane jest, aby dodawać najpierw wodę do imbryka, a dopiero potem herbatę.

W przypadku innych odmian o bardziej odpornych liściach, na przykład czarnej herbaty, należy postąpić odwrotnie. Od tego, jak przeprowadzimy cały proces zależeć, będzie ostateczny smak napoju.

Jak długo parzyć herbatę?

Zależy to od kraju, rodzaju herbaty i aromatu lub smaku, który chcemy osiągnąć. W ciągu pierwszej minuty parzenia liście przenoszą większość smaku i teiny na wodę, natomiast po upływie dwóch minut, zaczynają one uwalniać taniny, które nadają herbacie mocny smak.

  • Biała herbata: 1-2 minuty
  • Zielona herbata: 1-3 minuty
  • Niebieska herbata: 3 minuty
  • Czarna herbata i czerwone herbaty: 2-3 minuty

Podawaj i ciesz się naturalnym smakiem

Cukier zmienia właściwości i smak herbaty. Spróbuj więc nauczyć się czerpać to, co najlepsze z naturalnej, niesłodzonej herbaty.

Czy istnieje tylko jedna metoda?

Teraz już wiesz, jak prawidłowo przygotować swoją ulubioną herbatę, ale musisz wiedzieć, że nie istnieje tylko jedna metoda jej przyrządzenia.

A zatem, teraz przedstawimy ci cztery różne sposoby przygotowania herbaty według tradycji przyjętych w danym kraju. Próbuj i ciesz się smakiem!

Tradycyjna metoda brytyjska

  • Do czajnika wsypujemy herbatę w proporcji: jedna łyżeczka liści herbaty oraz jedna dodatkowa łyżeczka na jedną filiżankę.
  • Ilość ta może zmieniać się w zależności od rodzaju herbaty i osobistych preferencji.
  • Gorącą wodą zalewamy górną warstwę liści i parzymy – tyle czasu, ile jest to wymagane przy danej odmianie. Filiżankę należy podgrzać przed nalaniem do niej herbaty.

Metoda japońska

  • Do każdej filiżanki wsypujemy po łyżeczce herbaty.
  • Zalewamy niemalże wrzącą wodą. Miksturę mieszamy parę sekund przy użyciu bambusowego patyczka.

Metoda rosyjska

  • 3-4 łyżeczki herbaty dodajemy do pół litra wody.
  • Niewielką ilość naparu wlewamy do szklanek.
  • Można ją posłodzić cukrem lub dżemem.

Herbata po marokańsku

  • Herbatę wsypujemy do czajnika i dodajemy niewielką ilość wrzącej wody.
  • Następnie usuwamy wodę.
  • Napełniony wrzącą wodą czajnik pozostawiany na kilka minut, w czasie których herbata parzy się.
  • Herbata serwujemy w szklankach, w których uprzednio umieściliśmy świeże liście mięty Nana.

Metoda pakistańska

  • Do przygotowania herbaty dla sześciu osób potrzebny jest litr mleka i dwie łyżki herbaty.
  • Mleko doprowadza się do wrzenia i wylewa na herbatę.
  • Miksturę pozostawiamy na pięć minut, a następnie podajemy.
  • Można posłodzić ją do smaku i dodać przyprawy takie jak cynamon, kardamon i imbir.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.