Herbata odchudzająca – 5 fantastycznych przykładów

Chociaż herbatki same z siebie nie powodują utraty wagi, stanowią one doskonały suplement diety odchudzającej: pomagają zwalczać napady głodu i przyspieszają metabolizm, dzięki czemu nasz organizm szybciej spala tłuszcz.
Herbata odchudzająca – 5 fantastycznych przykładów
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wykraczając poza kwestie estetyczne, w obecnych czasach obniżenie masy ciała dla wielu ludzi na całym świecie staje się wręcz koniecznością. Lekarze i eksperci szacują, że otyłość jest jednym z poważnych czynników zagrażających naszemu zdrowiu. Odpowiednia herbata pozwala na utrzymanie czystych naczyń krwionośnych i wspomaga proces odchudzania.

Gromadzący się w organizmie nadmiar tłuszczu jest przyczyną zaburzeń pracy praktycznie wszystkich układów, co w konsekwencji powoduje rozwój rozmaitych chorób chronicznych, które z czasem zaczynają wpływać na jakość naszego życia.

Jednak wszyscy doskonale wiemy, że pozbycie się zbędnych kilogramów wcale nie jest łatwym zadaniem, które wymaga silnej woli i samozaparcia w codziennym życiu. Trzeba radykalnie zmienić swoje nawyki żywieniowe i zadbać o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej.

Warto również postawić na napoje, które skutecznie wspomagają odchudzanie – oczyszczają krew i pomagają pozbyć się z organizmu toksyn. Jednym z takich napojów jest herbata. Poznaj 5 fantastycznych przykładów, które podkręcają metabolizm i pomagają szybko pozbyć się nadmiaru tłuszczu.

1. Zielona herbata

Napar z zielonej herbaty

Zielona herbata znajduje się na czele listy naturalnych napojów wspomagających odchudzanie. Jej liście zawierają silny związek antyoksydacyjny, galusan epigallokatechiny (EGCG), który poprawia metabolizm i przyspiesza spalanie kalorii.

Antyoksydant ten ogranicza wchłanianie tłuszczu, dzięki czemu stanowi doskonały środek zapobiegający nadwadze i otyłości.

Składniki

  • 1 łyżka liści zielonej herbaty (10 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)

Sposób przygotowania

  • Wrzuć liście zielonej herbaty do wrzącej wody, a następnie gotuj na małym ogniu przez kilka minut.
  • Przykryj pokrywką i odstaw na 10 minut.
  • Pij herbatę codziennie, nie przekraczaj jednak dwóch filiżanek napoju na dobę.

2. Herbata miętowa

Liście mięty wykazują właściwości hamujące nadmierny apetyt, zwłaszcza na słodycze i słone przekąski. Jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy, rezygnacja z produktów o dużej zawartości cukru i soli jest czynnikiem kluczowym.

Wypijana regularnie między posiłkami herbata z mięty pomaga ograniczyć chęć na przekąski, dzięki czemu ograniczmy pochłaniane w ciągu dnia puste kalorie. Warto zaznaczyć, że mięta to również doskonały naturalny regulator trawienia, który łagodzi wzdęcia i gazy jelitowe.

Składniki

  • 1 łyżka liści mięty (10 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)

Sposób przygotowania

  • Zalej liście mięty wrzącą wodą i pozostaw do zaparzenia przez około 5 minut.
  • Pij do trzech filiżanek naparu dziennie.

Uwaga! Herbata miętowa nie jest wskazana dla kobiet starających się o dziecko, będących w ciąży ani matek karmiących.

3. Biała herbata

Filiżanka białej herbaty

Biała herbata jest jednym z najcenniejszych źródeł antyoksydantów, które dodatkowo zapobiega rozwojowy poważnych chorób, w tym również nowotworów.

Regularne picie białej herbaty spowalnia zdolność organizmu do wchłaniania szkodliwych tłuszczów, co z kolei ogranicza ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości. Co więcej, napój ten jest naturalnym źródłem kofeiny – substancji o działaniu stymulującym, która przyspiesza funkcje metaboliczne organizmu.

Składniki

  • 1 łyżka liści białej herbaty (10 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)

Sposób przygotowania

  • Zagotuj wodę, dodaj do niej liście białej herbaty i gotuj na wolnym ogniu jeszcze przez około 3 minuty.
  • Odstaw na 10 minut, a następnie wypij. Możesz dodać trochę soku z cytryny
  • Pij od dwóch do czterech filiżanek białej herbaty dziennie.

Przeczytaj koniecznie: Herbaty i napary – poradnik

4. Herbata imbirowa

Herbata imbirowa posiada silne właściwości poprawiające trawienie – pomaga zwalczyć wzdęcia, bóle brzucha oraz nieprzyjemne gazy jelitowe. Co więcej, napój ten zwalcza niekontrolowane ataki głodu i podjadania, a – dzięki efektowi termogenicznemu – przyspiesza metabolizm.

Składniki

  • 2,5-centymetrowy korzeń imbiru
  • 1 szklanka wody (250 ml)
  • Sok z jednej cytryny (opcjonalnie)

Sposób przygotowania

  • Zagotuj wodę i dodaj do niej korzeń imbiru.
  • Odstaw na 10 minut, a następnie dodaj sok z cytryny.
  • Pij trzy filiżanki naparu dziennie.

5. Herbata rooibos

Herbata rooibos

Herbata rooibos to napój bogaty w flawonoidy, które doskonale wspomagają leczenie poważnych chorób, także otyłości. Dzięki właściwościom uspokajającym, herbata ta pomaga złagodzić stres, czyli stan emocjonalny, który bezpośrednio powiązany jest z uczuciem głodu i gromadzeniem nadmiaru szkodliwych tłuszczów.

Mimo że herbata rooibos jest naturalnie słodka, jest niskokaloryczna i nie wymaga żadnych dodatków.

Składniki

  • 1 łyżka herbaty rooibos (10 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)

Sposób przygotowania

  • Zagotuj wodę i kiedy zacznie wrzeć, dodaj łyżkę herbaty rooibos.
  • Zaparzaj pod przykryciem od 5 do 7 minut.
  • Przecedź i wypij. Najlepiej herbata ta smakuje ciepła.

Uwaga! Rooibos nie jest wskazana dla chorych na nowotwory poddających się zabiegom chemioterapii. Nie jest również zalecana dla kobiet cierpiących na zaburzenia hormonalne.

Przeczytaj koniecznie: Herbata imbirowa na odchudzanie

Warto zapamiętać, że powyżej przytoczone napoje nie stanowią panaceum na nadwagę. Są one jedynie doskonałym uzupełnieniem opartej na zdrowym żywieniu i aktywności fizycznej diety odchudzającej.

Eksperci zalecają regularne ich spożywanie, ponieważ są one cennym źródłem antyoksydantów, flawonoidów i innych substancji korzystnie wpływających na kondycję naszego organizmu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rothenberg DO., Zhou C., Zhang L., A review on the weight loss effects of oxidized tea polyphenols. Molecules, 2018. 23 (5): 1176.
  • Karalexi MA., Dessypris N., Clavel J., Metayer C., et al., Coffee and tea conumption during pregnancy and risk of childhoo acute myeloid leukemia: a childhood leukemia international consortium (CLIC) study. Cancer Epidemiol, 2019.
  • Maharlouei N., Trabrizi R., Lankarini KB., Rezaianzadeh A., et al., The effects of ginger intake on weight loss and metabolic profiles among overweight and obese subjects: a systematic review and meta analysis of randomized controlled trials. Crit Rev Food Sci Nutr, 2019. 59 (11): 1753-1766.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.