Infekcja nerek u kobiet - poznaj objawy

Gdy cierpimy na schorzenie nerek, mamy coraz mniej sił i doświadczamy chronicznego zmęczenia.
Infekcja nerek u kobiet - poznaj objawy

Ostatnia aktualizacja: 14 kwietnia, 2019

Z racji swojej budowy anatomicznej kobiety są bardziej podatne na nieprzyjemną dolegliwość, jaką jest infekcja nerek, niż mężczyźni. Wystarczy do tego proste zakażenie dróg moczowych, które może rozwinąć się do postaci skomplikowanego schorzenia jakim jest infekcja nerek.

Efektem tego będą nieprzyjemne konsekwencje, których niektóre z nas niestety zdążyły już doświadczyć.

Infekcja nerek – jakie są jej przyczyny?

W przeważającej większości przypadków objawy tej choroby pojawiają się nagle, dosłownie z dnia na dzień, bez wcześniejszych objawów ostrzegawczych. Większość kobiet jest zaskoczona, gdy usłyszą diagnozę brzmiącą: infekcja nerek, ale tak naprawdę przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka.

Lokalizacja nerek

Zwróć szczególną uwagę na następujące objawy:

Najczęstszą przyczyną jest infekcja pęcherza moczowego, która nie została nigdy odpowiednio wyleczona. Czasami dzieje się tak z powodu nieprzestrzegania prawidłowego przebiegu leczenia. Wiele kobiet podejmuje próby leczenia na własną rękę, co na pewno nie jest dobrym pomysłem.

Infekcja nerek jest spowodowana przez bakterie, wymaga więc leczenia antybiotykami dobranymi odpowiednio do rodzaju tych bakterii. Dlatego tak ważną kwestią jest uprzednie skonsultowanie się z lekarzem, aby zakażenie pęcherza moczowego zostało całkowicie wyleczone, zanim nastąpi rozszerzenie się infekcji, aż na nerki.

Z uwagi na swoją budowę anatomiczną kobiety wydają się być bardziej podatne na tego typu zakażenia. Z tego też powodu ważną kwestią jest zachowanie odpowiedniego poziomu higieny, co pozwoli uniknąć potencjalnego niebezpieczeństwa.

Ale uważaj – nadmierne zabiegi higieniczne okolic intymnych mogą wyeliminować także pożyteczne bakterie, które pomagają utrzymać naturalną równowagę flory bakteryjnej organizmu. Należy również być ostrożnym podczas uprawiania seksu, celem uniknięcia ewentualnego zakażenia.

Inne możliwe przyczyny:

  • Zwyrodnienie torbielowate nerek może być również przyczyną opisywanej choroby.
  • Cukrzyca jest kolejnym czynnikiem do rozważenia, jeśli dopadła Cię infekcja nerek.
  • Obecność kamieni nerkowych jest na pewno czynnikiem podnoszącym ryzyko zachorowania na infekcję nerek.
  • Osłabiony układ odpornościowy jest kolejnym czynnikiem, dzięki któremu infekcja nerek ma większą szansę zaistnieć.

Infekcja nerek –najbardziej typowe objawy

Trudne do wytłumaczenia zmęczenie

  • Zmęczenie nadchodzi powoli. Pewnie, że czasami zdarzają się dni, w których czujemy się bardziej zmęczone niż zwykle: podczas okresu, z powodu migreny… Ale w przypadku zakażenia nerek szybko przekonasz się, że wraz z upływem czasu możesz stracić wszystkie swoje siły. Ulgę przynosi tylko położenie się lub siedzenie.
  • Zmęczenie będzie narastać, co oznacza, że każdego kolejnego dnia będziesz czuć się gorzej i nie nadejdzie dzień, w którym nagle zaczniesz czuć się lepiej.
  • Ten rodzaj zmęczenia nie jest związany ze stresem lub intensywną aktywnością fizyczną.
  • Żadne leki nie przynoszą ulgi, a co więcej, będzie Ci coraz trudniej wykonywać codzienne obowiązki.
Ból nerki

Różne rodzaje bólu

Infekcję nerek zwykle powodują różnego rodzaju dolegliwości, które trzeba nauczyć się rozpoznawać:

  • Ból po obu stronach brzucha.
  • Bóle niekiedy promieniujące aż do pachwiny, naciśnięcie bolącego miejsca przynosi chwilową ulgę.
  • Silne bóle w dole pleców, zwykle po jednej stronie. Uczucie przypomina gorący dysk znajdujący się w bolącym miejscu.
  • Sporadyczne, krótkotrwałe, ale intensywne bóle głowy.

Zmiany w parametrach moczu

  • Infekcja nerek bardzo często objawia się stałą chęcią odwiedzania łazienki. Za każdym razem, gdy oddasz mocz, nadal czujesz potrzebę powtórzenia tej czynności.
  • Mocz nabiera innego koloru, zbliżonego do Coca-Coli. Jest to znak potencjalnej obecności w nim krwi lub ropy.
  • Proces oddawania moczu jest bardzo bolesny.

Uważaj na gorączkę

Temperatura ciała podwyższona o raptem kilka stopni może stanowić ostrzeżenie stanu chorobowego w organizmie, szczególnie infekcji.

Jeśli występuje u Ciebie którykolwiek z powyższych objawów plus gorączka, to jak najszybciej powinieneś udać się do lekarza. Zazwyczaj jest to wyraźna oznaka tego, że dopadła Cię infekcja nerek.

Utrata apetytu

Wiele razy uczuciu skrajnego zmęczenia będzie Ci towarzyszyć utrata apetytu. Nie będziesz mieć ochoty nawet na prostą sałatkę.

Jeszcze bardziej typowym zjawiskiem jest narastające pragnienie, które wiąże się z tym, że infekcje wszelkiego rodzaju powodują odwodnienie organizmu, co naturalnie wywołuje u Ciebie chęć do przyjmowania większej ilości płynów.

Przyśpieszony puls

Przyśpieszone bicie serca lub częstoskurcz jest bezpośrednią konsekwencją gorączki i zakażenia. Organizm reaguje szybko na potencjalne zagrożenie, jakie niesie za sobą infekcja nerek, co sprawia, że Twoje serce pracuje szybciej. To również przyczynia się do zwiększonego zmęczenia.

Mdłości oraz wymioty

Jeśli osiągnęłaś już etap, w którym występują nudności i wymioty, to oznacza to, że infekcja nerek osiągnęła już zaawansowane stadium.

Zaczniesz mieć problemy z trawieniem, rozwinie się u Ciebie nietolerancja na niektórych pokarmy, co może z kolei prowadzić do większego poczucia osłabienia, dreszczy, zmęczenia i wielu innych niekorzystnych objawów…

Staraj się nie doprowadzić tej choroby do tak zaawansowanej postaci. Zazwyczaj infekcja nerek jest możliwa do rozpoznania dosyć wcześnie, szczególnie jeśli masz gorączkę, odczuwasz permanentne zmęczenie oraz ból w dolnej części pleców, a także w Twoim moczu pojawiła się krew.

Ból brzucha

Zawsze należy pamiętać, że w pełni optymalną i właściwą terapię opracuje dla Ciebie lekarz. W większości przypadków do zwalczenia infekcji niezbędne będzie zastosowanie kuracji antybiotykowej, ale niezależnie od rodzaju leczenia zawsze należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza specjalisty.

W międzyczasie upewnij się, że prawidłowo się odżywiasz, dużo odpoczywasz, a dodatkowo nie trać nadziei. Wkrótce całkowicie pozbędziesz się tej choroby!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.